15:22 | 25.11.16 | Նորություններ | 17937
«Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրեն Ժան Իվ Շարլին այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հայաստանում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերի երեք ուղղությունները:
Ժան Իվ Շարլին նշել է, որ ընկերությունը երկարաժամկետ ներդրող է, որը ցանկանում է իր ներկայիս ծառայություններն ընդլայնել առկա շուկաներում եւ հասանելի դառնալ բոլորի համար:
«Հայաստանում, առաջին հերթին, ցանկանում ենք ընդլայնել մեր 4G/LTE ցանցը՝ առաջարկելով ավելի լավ ծածկույթ եւ արագություն: Երկրորդ ներդրումային ուղղությունը լայնաշերտ ինտերնետային ծառայությունների ոլորտի բարելավումն է եւ արագությունների ավելացումը: Մենք հասկանում ենք, որ ապագան բարձր արագության ինտերնետինն է, համակցված ծառայություններինը: Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է մեր թվային ռազմավարությանը: Մենք ցանկանում ենք նոր ոլորտներում կատարել ներդրումներ, ինչպիսիք են օրինակ՝ մեսիջինգը կամ հեռուստատեսության հետ համակցված ծառայությունները: Սրանք ներդրումային այն երեք ուղղություններն են, որոնց շուրջ երեկ խոսել եմ ՀՀ վարչապետի հետ»,- ասել է «Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրենը՝ պատասխանելով Itel.am-ի հարցին:
2015-ից «Վիմպելկոմ»-ը նախաձեռնել է ռազմավարական նոր ծրագիր, որը ենթադրում է բիզնեսի պորտֆելի ռացիոնալացում, գործունեության մոդելի պարզեցում, ամուր կառավարման մոդելի ներդրում, նորարար թվային ծառայությունների մշակում: Beeline Հայաստանը՝ համաձայն «Վիմպելկոմ»-ի տրասնֆորմացիոն ռազմավարության, վերակառուցում է իր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքները եւ ռացիոնալացնում գործընթացները:
«Հայաստանում Beeline-ը «Վիմպելկոմ»-ի խմբում է 2006-ից, եւ այստեղ մենք առաջինն էինք, որ գործարկեցինք 3G ցանցը: Ես պատրաստվում եմ արագացնել Հայաստանում մեր բիզնեսի զարգացումը եւ նպաստել երկրում հաճախորդների համար նորարար ծառայությունների ստեղծմանը: Մենք ցանկանում ենք դառնալ թվային օպերատոր այս շուկայում»,- նշել է Ժան Իվ Շարլին:
Անդրադառնալով սակագների նվազման հնարավորությանը՝ «Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրենն ասել է.
«Հայաստանում մենք ունենք հաճախորդների կողմից բավարարվածության բավական բարձր մակարդակ: Սա վերաբերում է նաեւ այն մյուս երկրներին, որտեղ մենք գործունեություն ենք ծավալում: Սա է փաստում այն, որ մեր ընկերությունն այդ բոլոր շուկաներում առաջին կամ երկրորդ խաղացողն է: Մենք կենտրոնանում ենք ոչ թե ծառայությունների գնի, այլ առաջին հերթին՝ որակի եւ նորարարության վրա: Այս տարի ամբողջ աշխարհում մենք մեր եկամուտների 17%-ը ներդրել ենք նոր ծառայությունների ստեղծման եւ առկա ծառայությունների ընդլայնման մեջ: Եվ դա է պատճառը, որ ամբողջ աշխարհում 235 մլն հաճախորդ վստահում է մեզ»:
Ընկերության Եվրասիա միավորի գլխավոր գործադիր տնօրեն Միխայիլ Գերչուկն էլ հավելել է, որ իրենց տրամադրած մոբայլ ինտերնետի եւ ձայնային ծառայությունների սակագները Հայաստանում բավական ցածր են՝ այլ երկրների համեմատ:
«Մյուս կողմից, Հայաստանում բարձր սակագին ունեն դեպի այլ ցանցեր ուղղված զանգերը, որը, սակայն, սահմանում է կարգավորող մարմինը: Այդ սակագները մի քանի անգամ ավելի բարձր են Ռուսաստանում եւ Ղազախստանում գործող գներից: Մենք պետք է մտածենք այդ զանգերն աստիճանաբար էժանացնելու մասին, սակայն այս պահին չենք կարող նման ծառայություն մատուցել՝ ի վնաս մեզ»,- ասել է Միխայիլ Գերչուկը:
Ասուլիսի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ընկերության մշակած նոր մեսինջերին, որը ներկայում Իտալիայում թեստավորման փուլում է: Տեղեկացվել է, որ հավելվածը 2017թ. հասանելի կլինի նաեւ Հայաստանում:

15:22 | 25.11.16 | Новости | 18047
Исполнительный директор группы «ВымпелКом» Жан Ив Шарлье сегодня на встрече с журналистами в Ереване представил инвестиционные программы, которые компания будет реализовывать в Армении в трех направлениях.
Жан Ив Шарлье отметил, что компания является долгосрочным инвестором, который стремится расширить линейку предоставляемых услуг на существующих рынках и сделать их более доступными.
«В Армении, в первую очередь, мы хотим расширить нашу сеть 4G/LTE, предложив более хорошее покрытие и скорость. Второе инвестиционное направление – развитие широкополосного интернета и увеличение скоростей. Мы осознаем, что будущее за скоростным интернетом и сопутствующими услугами. Третье направление относится к нашей цифровой стратегии. Мы хотим инвестировать в новых секторах, таких как мессиджинг или услуги, связанные с телевидением. Это три инвестиционных направления, которые мы вчера обсуждали с премьер-министром Армении», - сказал исполнительный директор группы «ВымпелКом», отвечая на вопрос Itel.am.
С 2015 года «ВымпелКом» инициировала новую стратегическую программу, которая предполагает рационализацию бизнес-портфеля, упрощение рабочей модели, внедрение крепкой модели управления и разработку инновационных цифровых услуг. Beeline в Армении, в соответствии с трансформационной стратегией «ВымпелКом», перестраивает свою технологическую инфраструктуру и рационализирует процедуры.
«Beeline в Армении входит в группу «ВымпелКом» с 2006 года, и мы первыми запустили здесь сеть 3G. Я намерен ускорить развитие нашего бизнеса в Армении и способствовать созданию инновационных услуг для клиентов в стране. Мы хотим стать цифровым оператором на этом рынке», - отметил Жан Ив Шарлье.
Говоря о возможности понижения тарифов, исполнительный директор группы «ВымпелКом» сказал:
«Среди наших клиентов наблюдается высокий уровень удовлетворенности. Это касается и других стран, где мы работаем. Об этом говорит тот факт, что наша компания на всех рынках является первым или вторым игроком. Мы фокусируемся не на цене услуг, а, в первую очередь, на качестве и инновационности. В этом году во всем мире мы вложили 17% прибыли в создание новых услуг и расширение действующих. В этом причина, что 235 млн клиентов во всем мире доверяют нам».
Генеральный исполнительный директор бизнес-единицы «Евразия» Михаил Герчук добавил, что тарифы компании на мобильный интернет и голосовые услуги в Армении достаточно низкие, по сравнению с другими странами.
«С другой стороны в Армении высока стоимость звонков на другие сети, однако они устанавливаются регулятором. Эти тарифы в несколько раз выше цен, действующих в России и Казахстане. Нам нужно думать о снижении тарифов на такие звонки, однако сейчас мы не можем предоставлять подобные услуги во вред себе», - сказал Михаил Герчук.
В ходе пресс-конференции обсуждался также разработанный компанией новый мессенджер, который в настоящее время проходит тестирование в Италии. Сообщилось, что приложение станет доступным в Армении в 2017 году.