15:22 | 25.11.16 | Նորություններ | 17937
«Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրեն Ժան Իվ Շարլին այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հայաստանում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերի երեք ուղղությունները:
Ժան Իվ Շարլին նշել է, որ ընկերությունը երկարաժամկետ ներդրող է, որը ցանկանում է իր ներկայիս ծառայություններն ընդլայնել առկա շուկաներում եւ հասանելի դառնալ բոլորի համար:
«Հայաստանում, առաջին հերթին, ցանկանում ենք ընդլայնել մեր 4G/LTE ցանցը՝ առաջարկելով ավելի լավ ծածկույթ եւ արագություն: Երկրորդ ներդրումային ուղղությունը լայնաշերտ ինտերնետային ծառայությունների ոլորտի բարելավումն է եւ արագությունների ավելացումը: Մենք հասկանում ենք, որ ապագան բարձր արագության ինտերնետինն է, համակցված ծառայություններինը: Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է մեր թվային ռազմավարությանը: Մենք ցանկանում ենք նոր ոլորտներում կատարել ներդրումներ, ինչպիսիք են օրինակ՝ մեսիջինգը կամ հեռուստատեսության հետ համակցված ծառայությունները: Սրանք ներդրումային այն երեք ուղղություններն են, որոնց շուրջ երեկ խոսել եմ ՀՀ վարչապետի հետ»,- ասել է «Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրենը՝ պատասխանելով Itel.am-ի հարցին:
2015-ից «Վիմպելկոմ»-ը նախաձեռնել է ռազմավարական նոր ծրագիր, որը ենթադրում է բիզնեսի պորտֆելի ռացիոնալացում, գործունեության մոդելի պարզեցում, ամուր կառավարման մոդելի ներդրում, նորարար թվային ծառայությունների մշակում: Beeline Հայաստանը՝ համաձայն «Վիմպելկոմ»-ի տրասնֆորմացիոն ռազմավարության, վերակառուցում է իր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքները եւ ռացիոնալացնում գործընթացները:
«Հայաստանում Beeline-ը «Վիմպելկոմ»-ի խմբում է 2006-ից, եւ այստեղ մենք առաջինն էինք, որ գործարկեցինք 3G ցանցը: Ես պատրաստվում եմ արագացնել Հայաստանում մեր բիզնեսի զարգացումը եւ նպաստել երկրում հաճախորդների համար նորարար ծառայությունների ստեղծմանը: Մենք ցանկանում ենք դառնալ թվային օպերատոր այս շուկայում»,- նշել է Ժան Իվ Շարլին:
Անդրադառնալով սակագների նվազման հնարավորությանը՝ «Վիմպելկոմ գրուպ»-ի գործադիր տնօրենն ասել է.
«Հայաստանում մենք ունենք հաճախորդների կողմից բավարարվածության բավական բարձր մակարդակ: Սա վերաբերում է նաեւ այն մյուս երկրներին, որտեղ մենք գործունեություն ենք ծավալում: Սա է փաստում այն, որ մեր ընկերությունն այդ բոլոր շուկաներում առաջին կամ երկրորդ խաղացողն է: Մենք կենտրոնանում ենք ոչ թե ծառայությունների գնի, այլ առաջին հերթին՝ որակի եւ նորարարության վրա: Այս տարի ամբողջ աշխարհում մենք մեր եկամուտների 17%-ը ներդրել ենք նոր ծառայությունների ստեղծման եւ առկա ծառայությունների ընդլայնման մեջ: Եվ դա է պատճառը, որ ամբողջ աշխարհում 235 մլն հաճախորդ վստահում է մեզ»:
Ընկերության Եվրասիա միավորի գլխավոր գործադիր տնօրեն Միխայիլ Գերչուկն էլ հավելել է, որ իրենց տրամադրած մոբայլ ինտերնետի եւ ձայնային ծառայությունների սակագները Հայաստանում բավական ցածր են՝ այլ երկրների համեմատ:
«Մյուս կողմից, Հայաստանում բարձր սակագին ունեն դեպի այլ ցանցեր ուղղված զանգերը, որը, սակայն, սահմանում է կարգավորող մարմինը: Այդ սակագները մի քանի անգամ ավելի բարձր են Ռուսաստանում եւ Ղազախստանում գործող գներից: Մենք պետք է մտածենք այդ զանգերն աստիճանաբար էժանացնելու մասին, սակայն այս պահին չենք կարող նման ծառայություն մատուցել՝ ի վնաս մեզ»,- ասել է Միխայիլ Գերչուկը:
Ասուլիսի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ընկերության մշակած նոր մեսինջերին, որը ներկայում Իտալիայում թեստավորման փուլում է: Տեղեկացվել է, որ հավելվածը 2017թ. հասանելի կլինի նաեւ Հայաստանում:

15:22 | 25.11.16 | News | 17938
Today in Yerevan Chief Executive Officer of VimpelCom Jean-Yves Charlier introduced the press to the three directions of investment programs the company plans for Armenia.
Jean-Yves Charlier noted that the company is a long-term investor that wants to expand activity on current markets and become available to everyone.
“The first thing we want to do in Armenia is to expand out 4G/LTE network, offering better coverage and speed. The second investment direction is improvement and increase of speed of broadband internet services. We understand that future belongs to high speed internet and combined services. The third direction concerns our digital strategy. We want to invest in new sectors, such as services attached to messaging or television. These are the three investment directions we discussed with Armenian Prime Minister yesterday,” VimpelCom CEO replied to the question from Itel.am.
In 2015 VimpelCom initiated a strategic program that implies streamlining of portfolio of businesses, optimizing and simplifying of operating model, establishing robust governance, and developing new and innovative digital services. In line with VimpelCom’s transformation strategy, Beeline Armenia is re-engineering its technology infrastructure and streamlining processes.
“Beeline Armenia has been part of the VimpelCom Group since 2006 and we were the first to launch 3G services here. I look forward to accelerating the growth of our business in Armenia and bringing new and innovative digital services to our customers,” Jean-Yves Charlier noted.
Touching upon the possibility of tariff drop, VimpelCom Group CEO said:
“We have a rather high level of satisfaction among our customers in Armenia. This is also true for other countries where we operate. In fact, our company is the leading or second player on those markets. We focus not on the price for services, but on their quality and innovation. This year we invested 17% of our profits worldwide into creation of new services and expansion of the existing ones. That is why 235 million subscribers worldwide trust us.”
Chief Executive Officer of Eurasia Mikhail Gerchuk added that the company’s tariffs for mobile internet and voice services in Armenia are rather low compared to other countries.
“On the other hand, we charge high tariff for calls to other networks in Armenia, but it is established by the regulating agency. These tariffs are several times higher than those in Russia and Kazakhstan. We should think about gradually lowering these tariffs, but at the moment we can’t provide such service with at a loss,” Mikhail Gerchuk said.
During the press conference, the speakers touched upon the new messenger the company developed and is now testing in Italy. They informed that the app will be available in 2017 in Armenia too.