11:58 | 30.12.16 | Նորություններ | 24837
Ucom հիմնադրամի եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս եւս աջակցեցին երկու ընտանիքի` կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու գործում:
Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Սյունիքի մարզում բնակվող երկու զավակների ծնողներ՝ Զաքարյանների եւ հինգ զավակներ ունեցող Բալայանների՝ ոչ լրիվ ընտանիքներին:
Զաքարյանների ընտանիքը բնակվում է բարեկամներից մեկի տանը, ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում: Ծնողներն ունեն բարձրագույն կրթություն, սակայն ապահովված չեն աշխատանքով եւ հնարավորություն չունեն հոգալու իրենց երկու տղաների նվազագույն կարիքները: Զաքարյանների ավագ որդին մանկուց հաշմանդամ է, ունի մանկական ուղեղային կաթվածի ախտորոշում: Ընտանիքի եկամտի աղբյուր են հանդիսանում հոր հաշմանդամության թոշակը եւ ընտանեկան աղքատության նպաստը, որը բավարար չէ Զաքարյանների անգամ ամենաառաջնային կարիքները հոգալու համար։ Ու թեպետ ընտանիքում սոցիալապես ծանր պայմանների հետեւանքով բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, ծնողները մեծ սիրով եւ հոգատարությամբ են շրջապատել իրենց զավակներին:
Բալայանների ընտանիքում մայրը պատրաստվում էր իր հինգերորդ զավակին ունենալ, երբ ամուսինը հանկարծամահ եղավ սրտի կաթվածից՝ թողնելով երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը կնոջ ուսերին: Տունը, որտեղ բնակվում է Բալայանների ընտանիքը խիստ անբարվոք վիճակում է, եկամտի աղբյուրն էլ՝ ընտանեկան աղքատության նպաստն ու երեխաների միակողմանի ծնողազրկության թոշակն են, ինչը նույնպես բավարար չէ երեխաների առաջնային կարիքները հոգալու համար:
Ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով Զաքարյանների ընտանիքի մոր՝ կարուձեւ անելու հմտություններն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Ucom Հիմնադամի կողմից նրան տրամադրվել են աշխատանքային գործիքներ եւ անհրաժեշտ պարագաներ՝ կարի մեքենա, մաքրակար անելու մեքենա, արդուկ, կտորեղեն եւ այլն: Իսկ Բալայանների ընտանիքի մորը տրամադրվել է կով, հորթ, անասնակեր, ապահովվել են տան նվազագույն սանիտարահիգիենիկ պայմանները, երեխաներին տրամադրվել է հագուստ եւ անկողնային պարագաներ: Այս ամենն ընտանիքներին կօգնի կայուն եկամուտ ապահովել ու բարելավել իրենց սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
Երկու ընտանիքների մայրերն այժմ վստահ են, որ արդեն կկարողանան ապահովել իրենց զավակների առաջնային կարիքները եւ երեխաներին պահել տանը՝ ծնողական հոգածության ներքո:
«Այսօր եզրափակում ենք այս տարվա SMS-հանգանակությունների ընթացքը, որի միջոցով Ucom ընկերության բաժանորդներն օգնում էին կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծել ծայրահեղ աղքատության մեջ հատնված ընտանիքների համար։ Ծրագրի իրականացման երեք տարիների ընթացքում 49 ընտանիք աջակցություն է ստացել SMS-ների միջոցով հավաքված ու Ucom-ի կողմից կրկնապատկված գումարի շրջանակներում»,- ասել է Ucom ընկերության բրենդի զարգացման եւ հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը։
«Վորդ Վիժն Հայաստանի եւ Ucom Հիմնադրամի համատեղ ծրագրի շրջանակներում Զաքարյանների ընտանիքին տրամադրեցինք կարի ծառայություններ մատուցելու հնարավորություն, տիկին Անահիտին ներգրավեցինք տարբեր դասընթացներում ու օգնեցինք զարգացնել իր հմտությունները: Իսկ տիկին Վերոնիկայի ընտանիքին ոչ միայն նյութական օժանդակություն է տրամադրվել, այլեւ աջակցություն՝ Վորլդ Վիժնի կողմից կազմված ընտանիքի անհատական զարգացման պլանի հիման վրա: Երկու պարագայում էլ կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելով կանխարգելեցինք երեխաների՝ գիշերօթիկ հաստատությունում հայտնվելը»,- նշել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Արտակ Օրդյանը։

11:58 | 30.12.16 | News | 24835
Thanks to Let’s Keep Children in Families charity program, implemented by the joint efforts of Ucom Foundation and World Vision Armenia, Ucom subscribers helped this month as well 2 more families to create their source of sustainable income.
This time the support was provided to the family of Zakaryans with 2 children and the single-parent family of Balayans with five children, living in Syunik region of Armenia.
Zakaryan family lives in poor socio-economic conditions in their relative’s house. Parents have higher education, but have no employed and thus have no opportunity to provide the minimal needs of their two sons. Zakaryans’ eldest son has disability since early childhood for he was diagnosed with cerebral palsy. The income source of the family are the father’s disability pension and the family poverty pension, which are barely enough to cover the most urgent needs of the Zakaryans. Although there is quite a difficult situation in the family because of the dire social conditions, the parents treat their children with great love and care.
In the family of the Balayans the mother was going to deliver her fifth baby, when her husband suddenly passed away in a heart attack, thus leaving the care and upbringing of their children on his wife’s shoulders. The Balayans live in exceedingly poor housing conditions, the source of their income are the family poverty pension and children’s pension for the unilateral abandonment of the family, which are not sufficient to meet the primary needs of kids.
Within the scope of Let’s Keep Children in Families program, taking into account the tailoring skills of the Zakaryans mother, Ucom Foundation has provided her with working tools and necessary accessories to improve the socio-economic conditions of the family: sewing machine, overlock machine, iron, textiles and etc. Meanwhile, the Balayans were provided with a cow, calf, forage, the improved minimal sanitary conditions, children were given some clothing and bedding. All these will help families ensuring their steady income and improve their socio-economic situation.
Both family mothers are now convinced that they will be able to satisfy the most basic needs of their families and keep their children home under the parental care.
“Today we conclude the process of SMS-charity of this year, thanks to which Ucom subscribers helped creating a sustainable source of income for the families living in extreme poverty. During the three years of project implementation 49 families received support within the scope of the amount gathered via SMS-donations and doubled by Ucom,” said Ashot Barseghyan, the head of brand development and communications department at Ucom.
“Within the scope of World Vision and Ucom Foundation joint program, we provided the Zakaryans family with an opportunity to deliver tailoring services, conducted different workshops for Mrs. Anahit and helped her develop her skills. Meanwhile, it is not only the material assistance that we provided to the family of Mrs. Veronica, but also support on the basis of the individual development plan drawn up by World Vision. In both cases by creating stable income sources we prevented children from landing in boarding institutions,” said Artak Ordyan, the head of marketing at World Vision Armenia.