11:58 | 30.12.16 | Նորություններ | 24837
Ucom հիմնադրամի եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս եւս աջակցեցին երկու ընտանիքի` կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու գործում:
Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Սյունիքի մարզում բնակվող երկու զավակների ծնողներ՝ Զաքարյանների եւ հինգ զավակներ ունեցող Բալայանների՝ ոչ լրիվ ընտանիքներին:
Զաքարյանների ընտանիքը բնակվում է բարեկամներից մեկի տանը, ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում: Ծնողներն ունեն բարձրագույն կրթություն, սակայն ապահովված չեն աշխատանքով եւ հնարավորություն չունեն հոգալու իրենց երկու տղաների նվազագույն կարիքները: Զաքարյանների ավագ որդին մանկուց հաշմանդամ է, ունի մանկական ուղեղային կաթվածի ախտորոշում: Ընտանիքի եկամտի աղբյուր են հանդիսանում հոր հաշմանդամության թոշակը եւ ընտանեկան աղքատության նպաստը, որը բավարար չէ Զաքարյանների անգամ ամենաառաջնային կարիքները հոգալու համար։ Ու թեպետ ընտանիքում սոցիալապես ծանր պայմանների հետեւանքով բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, ծնողները մեծ սիրով եւ հոգատարությամբ են շրջապատել իրենց զավակներին:
Բալայանների ընտանիքում մայրը պատրաստվում էր իր հինգերորդ զավակին ունենալ, երբ ամուսինը հանկարծամահ եղավ սրտի կաթվածից՝ թողնելով երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը կնոջ ուսերին: Տունը, որտեղ բնակվում է Բալայանների ընտանիքը խիստ անբարվոք վիճակում է, եկամտի աղբյուրն էլ՝ ընտանեկան աղքատության նպաստն ու երեխաների միակողմանի ծնողազրկության թոշակն են, ինչը նույնպես բավարար չէ երեխաների առաջնային կարիքները հոգալու համար:
Ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով Զաքարյանների ընտանիքի մոր՝ կարուձեւ անելու հմտություններն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Ucom Հիմնադամի կողմից նրան տրամադրվել են աշխատանքային գործիքներ եւ անհրաժեշտ պարագաներ՝ կարի մեքենա, մաքրակար անելու մեքենա, արդուկ, կտորեղեն եւ այլն: Իսկ Բալայանների ընտանիքի մորը տրամադրվել է կով, հորթ, անասնակեր, ապահովվել են տան նվազագույն սանիտարահիգիենիկ պայմանները, երեխաներին տրամադրվել է հագուստ եւ անկողնային պարագաներ: Այս ամենն ընտանիքներին կօգնի կայուն եկամուտ ապահովել ու բարելավել իրենց սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
Երկու ընտանիքների մայրերն այժմ վստահ են, որ արդեն կկարողանան ապահովել իրենց զավակների առաջնային կարիքները եւ երեխաներին պահել տանը՝ ծնողական հոգածության ներքո:
«Այսօր եզրափակում ենք այս տարվա SMS-հանգանակությունների ընթացքը, որի միջոցով Ucom ընկերության բաժանորդներն օգնում էին կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծել ծայրահեղ աղքատության մեջ հատնված ընտանիքների համար։ Ծրագրի իրականացման երեք տարիների ընթացքում 49 ընտանիք աջակցություն է ստացել SMS-ների միջոցով հավաքված ու Ucom-ի կողմից կրկնապատկված գումարի շրջանակներում»,- ասել է Ucom ընկերության բրենդի զարգացման եւ հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը։
«Վորդ Վիժն Հայաստանի եւ Ucom Հիմնադրամի համատեղ ծրագրի շրջանակներում Զաքարյանների ընտանիքին տրամադրեցինք կարի ծառայություններ մատուցելու հնարավորություն, տիկին Անահիտին ներգրավեցինք տարբեր դասընթացներում ու օգնեցինք զարգացնել իր հմտությունները: Իսկ տիկին Վերոնիկայի ընտանիքին ոչ միայն նյութական օժանդակություն է տրամադրվել, այլեւ աջակցություն՝ Վորլդ Վիժնի կողմից կազմված ընտանիքի անհատական զարգացման պլանի հիման վրա: Երկու պարագայում էլ կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելով կանխարգելեցինք երեխաների՝ գիշերօթիկ հաստատությունում հայտնվելը»,- նշել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Արտակ Օրդյանը։

11:58 | 30.12.16 | Новости | 24874
Благодаря благотворительному проекту «Давайте содержать детей в семьях», реализуемого совместными усилиями Фонда Ucom и World Vision Армения, абоненты Ucom и в этом месяце тоже помогли создать стабильный источник дохода для еще двух семей.
На этот раз поддержка была оказана семье Закарян с двумя детьми, а также неполной семье Балаян с пятью детьми, проживающим в Сюникской области.
Семья Закарян проживает в тяжелых социально-экономических условиях в доме одного из своих родственников. Родители имеют высшее образование, но не обеспечены работой и не имеют возможности для удовлетворения минимальных потребностей своих двоих сыновей. Старший сын Закарянов имеет степень инвалидности с раннего детства на основе диагностированного детского церебрального паралича. Источником дохода для семьи являются отцовское пособие по инвалидности и пособие по бедности семьи, которых не хватает для удовлетворения даже самых первичных потребностей Закарянов. И хотя в семье достаточно затруднительная ситуация из-за тяжелых социальных условий, родители окружили своих детей большой любовью и заботой.
В семье Балаян мать собиралась родить своего пятого ребенка, когда ее муж внезапно ушел из жизни в результате сердечного приступа, переложив на плечи жены заботу о детях и обязанности по их воспитанию. Дом, в котором проживает семья Балаян, находится в крайне неутешительном состоянии, а источником дохода являются семейное пособие по бедности и пособия для детей, лишенных одного из родителей, что также недостаточно для удовлетворения основных потребностей детей.
В рамках программы «Давайте содержать детей в семьях», учитывая навыки кройки и шитья матери семьи Закарян в улучшении социально-экономического положения семьи, фонд Ucom предоставил рабочие инструменты и необходимые принадлежности: швейную машинку, машинку для оверлока, утюг, текстильные материалы и т.д. А матери семьи Балаян предоставили корову, теленка, фураж, были обеспечены минимальные санитарно-гигиченические условия в доме, детям предоставили одежду и постельные принадлежности. Все это позволит семьям обеспечить себе постоянный доход и улучшить свое социально-экономическое положение.
Матери обеих семей теперь уверены, что они уже смогут обеспечить самые основные потребности своих семей и содержать детей в семье, под родительской опекой.
«Сегодня мы подытоживаем процесс SMS-пожертвований, посредством которого абоненты компании Ucom помогали создавать устойчивые источники дохода для семей, проживающих в условиях крайней нищеты. В течение трех лет реализации программы 49 семей получили помощь в рамках суммы, пожертвованной через SMS-сообщения и удвоенной компанией Ucom», - отметил руководитель по развитию бренда и отдела коммуникаций компании Ucom Ашот Барсегян.
«В рамках совместной программы World Vision Армения и фонда Ucom мы дали семье Закарянов возможность самой предоставлять услуги кройки и шитья, задействовали г-жу Анаит в разных обучающих программах и помогли развить ее навыки. А семье г-жи Вероники мы не только предоставили материальную помощь, но и поддержку на основе индивидуального плана развития семьи, составленного World Vision. В обоих случаях, создав устойчивый источник дохода, мы предотвратили уход детей в интернаты», - сказал директор по маркетингу World Vision Армения Артак Ордян.