11:03 | 11.01.17 | Նորություններ | exclusive 87332
YerevaNN գիտակրթական հիմնադրամը դեկտեմբերի վերջին ներկայացրել է խոր ուսուցմանը (deep learning) նվիրված ուղեցույց, որը մեծ արձագանք է ստացել ամբողջ աշխարհում:
YerevaNN-ի հիմնադիր Հրանտ Խաչատրյանը Itel.am-ին պատմել է, որ ուղեցույցի տարածմանը նպաստել են Reddit, Hacker News եւ մի շարք այլ հայտնի հարթակներ:
Ուղեցույցը հայտնվել է Google-ի գլոբալ թոփ որոնումներում:
«Երկու շաբաթում 40 հազարից ավելի այցելություն ենք գրանցել, այդ թվում` ավելի քան 35%-ը ԱՄՆ-ից, 7,7%-ը` Չինաստանից եւ 3,7%-ը` Հայաստանից»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ուղեցույցի ստեղծման գաղափարին` Հրանտ Խաչատրյանը նշել է, որ YerevaNN-ի հիմնադրումից հետո շատերն են իրենց դիմել` հարցնելով, թե ինչպես խոր ուսուցման գիտելիքներ ձեռք բերել:
«Տարբեր մարդկանց տարբեր բնույթի կրթական ռեսուրսներ են հարմար, ավելի տեսական կամ ավելի պրակտիկ, պարզ բառերով բացատրված կամ խիստ մաթեմատիկորեն ձեւակերպած: Ինչ որ պահի հասկացանք, որ ավելի ճիշտ կլինի որոշ ժամանակ հատկացնենք ու ամբողջական ուղեցույց պատրաստենք, ներառենք միաժամանակ տարբեր նախասիրություններ ունեցողներին հարմար նյութեր ու ցույց տանք, թե որ նյութերը ինչ թեմաներ են ծածկում»,- նշել է YerevaNN-ի հիմնադիրը:

At the end of December YerevaNN scientific educational foundation presented a deep learning guide, which received large recognition around the world.
YerevaNN founder Hrant Khachatryan told Itel.am that Reddit, Hacker News and a number of other famous website contributed to making the guide popular.
The guide was one of Google top global searches.
“We had more than 40 000 visits in just two weeks, 35% of them being from USA, 7.7% from China and 3.7% from Armenia,” he said.
Touching on how they came up with the idea of such a guide, Hrant Khachatryan noted that after foundation of YerevaNN many people asked them how they could acquire deep learning knowledge.
“Different people find different learning resources convenient, be they more theoretical or more practical, explained simply or in pure math. At some point we realized that it would be better to take some time and compose a complete guide, include materials convenient for people with different preferences, and to show which materials cover by which topics,” YerevaNN founder said.