13:46 | 06.02.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 181995
Լոնդոնում եւ Երեւանում տեղակայված Benivo-ն (նախկինում՝ FlatClub) աջակցում է ընկերություններին՝ նոր աշխատակիցների վերաբնակեցման (relocation) հարցում: Ընկերությունը մասնավորապես, խորհրդատվություն է տրամադրում տվյալ աշխատակցի համար նոր քաղաքում կացության մատչելի վայր գտնելու, բանկային հաշիվ բացելու, բժշկի մոտ այցելելու եւ շատ այլ հարցերի դեպքում:
Benivo-ն, որի հաճախորդների թվում են Google-ը, Microsoft-ը, Bloomberg-ը, Vodafone-ը եւ Apple-ը, ունի շուրջ 70 աշխատակից: Ընկերությունը վերջերս $10 մլն ներդրում է ստացել PBJ Capital ամերիկյան վենչուրային հիմնադրամից: Մյուս ներդրողների թվում են Granatus Ventures-ը, Millhouse-ը (որը կառավարում է Ռոման Աբրամովիչի ներդրումները) եւ Altair-ը:
Itel.am-ը զրուցել է Benivo-ի հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Նիցան Յուդանի հետ:
-Դուք ծնվել եք Իսրայելում, բնակվում եք Լոնդոնում եւ բիզնես եք հիմնել Հայաստանում: Ինչո՞ւ:
- Յոթ տարի առաջ ես տեղափոխվեցի Մեծ Բրիտանիա՝ Լոնդոնի բիզնես դպրոցում MBA կոչում ստանալու նպատակով: Ընկերությունը Լոնդոնում է հիմնվել, սակայն շուրջ 2 ու կես տարի առաջ որոշեցինք, որ այլեւս չենք ցանկանում աութսորս աշխատակիցներ պահել, եւ եկել է սեփական թիմ հավաքելու ժամանակը:
Դա մեզ համար կարեւոր որոշում էր, որը չէինք կարող կյանքի կոչել Լոնդոնում, քանի որ մասնագետներն այնտեղ քիչ էին: Փնտրում էինք նոր վայր եւ 4 տարբերակ ունեինք՝ Չինաստան, Իսրայել, Ուկրաինա եւ Հայաստան: Այս երկրներից յուրաքանչյուրում 20-30 մարդու հետ հարցազրույց արեցինք, եւ Հայաստանում գտանք այն, ինչ մեզ անհրաժեշտ էր՝ տաղանդ եւ մշակույթ:
Որոշեցինք փորձել եւ առաջին հայ աշխատակցին վերցրինք: Աշխատանքի առաջին մի քանի շաբաթներից հետո նա իրեն շատ ավելի լավ էր դրսեւորում, քան մյուս երկրների մեր գործընկերները: Դա ոչ միայն այն պատճառով էր, որ նա լավ կոդ էր գրում, այլեւ լավ էր հասկանում բիզնեսից, եւ նրա առաջարկած լուծումներն այդ տրամաբանության մեջ էին:
Հենց այդպես կայացվեց Հայաստանում գրասենյակ բացելու ռազմավարական որոշումը:
Ընկերությունում ներդրում կատարեց Granatus Ventures-ը: Այսօր Երեւանում մենք ունենք ավելի քան 20 աշխատակից: Ակնկալում ենք, որ մինչեւ տարեվերջ նրանց թիվը կգերազանցի 40-ը:
- Ի՞նչ սխալներ էիք թույլ տալիս զարգացման նախնական շրջանում:
- Ես շատ սխալներ եմ գործել, սակայն կարծում եմ, որ դա սովորելու միակ տարբերակն է: Մենք սխալվել ենք, որ ավելի արագ չենք զարգացել, չենք եղել ավելի ռեալիստ: Սխալվել ենք, երբ որոշել ենք միաժամանակ մի քանի բան անել, ինչը շատ բարդ է: Այդ իսկ պատճառով որոշեցինք փակել անհատ հաճախորդների վրա հիմնված բիզնես ուղղությունը, եւ աշխատել միայն B2B (Business to business) ուղղությամբ:
2017-ը մեզ համար շատ կարեւոր տարի է: Պատրաստվում ենք «ագրեսիվ աճ» արձանագրել: Այժմ հասանելի ենք աշխարհի ավելի քան 100 կետում, սակայն ակնկալում ենք այդ թիվը տարեվերջին հասցնել 150-ի:

13:46 | 06.02.17 | Interviews | exclusive 181989
Located in Yerevan and London, Benivo (formally FlatClub) help companies provide relocation support for their junior employees. The company helps the employees to complete the entire relocation process: finding affordable accommodation, finance solutions, support with setting up a bank account, registering with a doctor and many other issues.
Google, Microsoft, Bloomberg, Vodafone, and Apple are among Benivo’s clients. The company has 70 employees, and recently raised USD 10mln of venture capital funding, led by PBJ Capital, a US investment fund. Granatus Ventures, Millhouse (managing Roman Abramovich’s investments), Altair are also among the company’s investors.
Itel.am talked to the Founder and CEO of Benivo Nitzan Yudan.
- You are originally from Israel, living in London and having a business in Armenia. Why?
- I moved to London 7 years ago in order to do an MBA at London Business School. I have set up the company initially in London, but about two and a half years ago we took a decision to stop outsourcing and start forming an in-house team.
That was an important decision for us, but we realized that we can’t do it in London, because there were not enough specialists. So we had to choose a new location, having four options: China, Israel, Ukraine and Armenia. We interviewed 20-30 people from each of these countries, and we found both talent and culture in Armenia.
We decided to take a chance, so we hired the first employee two years ago. In just a few weeks she was already better than all the employees we had from other countries. She knew better quality of code, and she also understood the business, so her solutions were more relevant.
Then we took the strategic decision to invest in Armenia.
Granatus Ventures invested in the company. Now we have more than 20 employees here, and we are going to have 40 at the end of the year.
- Which were the main mistakes that your startup was making at the early stages of development?
- I have done many mistakes, but I also believe that this is the only way to learn. We did a mistake by not going fast enough, not trying to be realistic. We did mistakes while trying to do many things at the same time, which is very hard. That is why we decided to close our consumer business, and now we only do B2B (Business to business) business.
2017 is a very important year for us. We are going to grow very aggressively. We are now live in 100 locations, and we are expecting to get to up to 150 locations by the end of this year.