15:01 | 08.02.17 | Նորություններ | 15255
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը փետրվարի 7-ին այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերություն:
Նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն անդրադարձել է հաճախականությունների համար արվող պետական վճարներին՝ նշելով, որ եկամուտների կրճատման ֆոնին դրանք զգալի ֆինանսական բեռ են դարձել:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ընկերությունը ներկայում ամենաքիչ հաճախականություններ օգտագործող օպերատորն է, եւ OTT (over-the-top) ծառայությունների հավելվածները (Skype, Viber) զգալի նվազեցրել են ձայնային ծառայությունների օգտագործման ծավալները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենի խոսքով` այդ հավելվածներն օգտվում են օպերատորների ենթակառուցվածքներից` առանց որեւէ եկամուտ բերելու պետությանը կամ օպերատորին: Ռալֆ Յիրիկյանը կանխատեսել է, որ շուտով այդ գործընթացը կբերի եկամուտների խիստ նվազման եւ օպերատորների կողմից ներդրումների կրճատման:
Այս տեսանկյունից նախարարն անհրաժեշտ է համարել օպերատորների կողմից նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը, որոնք էլ նոր ծառայությունների մատուցման հնարավորություն կտան:
Անդրադառնալով ռոումինգի սակագների հարցին՝ Վահան Մարտիրոսյանը նշել է, որ Ռուսաստանում կապի նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել են ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի ծառայությունների սակագնին վերաբերող հարցեր:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի իրավաբանական վարչության պետ Արմինե Սարգսյանն ասել է, որ քննարկումների առաջին փուլում ռոումինգի սակագների որոշակի նվազեցում արվել է, բայց քանի որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսությունները տարբեր են, միեւնույն մոտեցումը կիրառելը կարող է հանգեցնել շահերի բախման:
Վահան Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար քննարկվում են նաեւ ազգային արժույթով փոխհաշվարկներ կատարելու հնարավորությունները:
Նախարարն առաջարկել է, որպեսզի այս թեմայով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վերլուծություն անի եւ տեսակետ ներկայացնի դրա շահավետության վերաբերյալ:

15:01 | 08.02.17 | News | 15290
Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies Vahan Martirosyan visited VivaCell-MTS on February 7.
The Ministry informed that VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian spoke about state payments for frequency, noting they became a significant burden as the profits declined.
VivaCell-MTS General Manager stressed that the company is the lowest frequency consuming operator at the moment, and OTT (over-the-top) service apps (Skype, Viber) noticeably reduced voice services volume.
According to Ralph Yirikian, those applications use the operators’ infrastructure without profiting them or the state. He predicted that the process will lead to extreme drop in profits soon and the operators will decrease investments.
In this regard the Minister stated the necessity of introduction of new technologies by the operators, which will allow providing new services.
Touching upon roaming tariffs, Vahan Martirosyan observed that during the meeting with Russian Minister of Communication he discussed the roaming tariffs for the EAEU.
VivaCell-MTS Legal Department Manager Armine Sargsyan said that in the first stage of negotiations the roaming tariffs were lowered to a certain point, but application of a common approach can lead to conflict of interest because of differences between the EAEU countries’ economies.
Vahan Martirosyan informed that discussions are underway regarding the possibility of mutual settlement with national currency for the EAEU countries.
The Minister suggested VivaCell-MTS to analyze the issue and prepare a point of view about its profitability.