10:24 | 28.02.17 | Նորություններ | exclusive 26190
ՏՏ ոլորտի հայաստանյան 17 ընկերություն մարտի 9-10-ը Լոնդոնում կներկայացնի Հայաստանի նորագույն տեխնոլոգիական լուծումները:
Լոնդոնի DoubleTree by Hilton հյուրանոցում անցկացվելիք B2B միջոցառումը երկու երկրների պատմության մեջ ամենախոշոր համատեղ բիզնես նախաձեռնությունն է: Դրա շրջանակում հայկական ընկերություններն իրենց վերջին տեխնոլոգիական լուծումները կցուցադրեն բրիտանական բիզնես եւ տեխնոլոգիական համայնքին:
Օրակարգը հասանելի է այստեղ: Միջոցառման կազմակերպիչն է «Բի Էս Սի» Բիզնեսի Աջակցման Կենտրոնը (BSC)՝ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան ֆինանսավորմամբ:
Բրիտանական ընկերությունները կարող են նախապես հանդիպում նշանակել մասնակից հայկական ՏՏ ընկերությունների հետ: Ձեւաչափը մշակվել է միջոցառման արդյունավետության բարձրացման եւ բրիտանական գործարարների ժամանակը խնայելու նպատակով:
«Բի Էս Սի» Բիզնեսի Աջակցման Կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Սամվել Գեւորգյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ հայկական մեծ բիզնես պատվիրակությունը մեկնում է բրիտանական շուկա՝ կոնկրետ լուծումներ առաջարկելու նպատակով:
«ՏՏ ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ աճող ոլորտներից է, եւ այն տարեկան առնվազն 20% աճ է ապահովում: Հայկական շուկան արտադրում է լուծումներ, որոնց մասին Բրիտանիայում չեն լսել: Սակայն դրանք լուծումներ են, որոնք կհետաքրքրեն այդ շուկային: Ակնկալում ենք, որ Լոնդոնում հաջողության պատմություններ կկերտվեն: Սա ճանաչողական այց չէ, ընկերությունները նախապես գիտեն՝ ուր են գնում եւ ինչ ակնկալիքներ ունեն: Մեր նպատակն է վերադառնալ պայմանագրերով կամ առնվազն պայմանագրերի մասին պայմանավորվածություններով: Եթե բրիտանական շուկան՝ իր պահպանողականությամբ հանդերձ, ընդունի հայկական ՏՏ ընկերություններին, ապա դա միանշանակ կդառնա շարունակական գործընթաց»,- նշել է Սամվել Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով՝ նախապատրաստական փուլի շրջանակում մասնակից ՏՏ ընկերություններին տրամադրվել է արժեքավոր խորհրդատվություն թե՛ սեփական ընկերությունը բրիտանական գործարարներին ճիշտ ներկայացնելու, թե՛ բրիտանական շուկայում առկա համապատասխան ՏՏ ծառայությունների նկատմամբ հետաքրքրության վերաբերյալ: «Բի Էս Սի»-ի տնօրենն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ մասնակից ՏՏ ընկերությունները կազմակերպիչների կողմից ընտրվել են` հաշվի առնելով բրիտանական շուկային հետաքրքիր լուծումներ առաջարկելու տեսանկյունից ընկերությունների տեխնիկական պատրաստվածությունը, միջազգային շուկաների հետ աշխատանքի փորձը, ինչպես նաև թիմի՝ արտերկրում անթերի անգլերենով ներկայանալու եւ աշխատելու ունակությունները:
Լոնդոնում երկար տարիների աշխատանքային փորձ ունեցող, թվային մարքեթինգի փորձագետ Մայք Լազիեւն իր հերթին նշել է, որ միջոցառումը կարող է հետաքրքրել ոչ միայն բրիտանական ՏՏ ընկերություններին, այլեւ առհասարակ բիզնեսներին, որոնք հետաքրքրված են տեխնոլոգիական լուծումներով:
«Հայաստանից մասնակցում են ամենատարբեր ուղղվածության ընկերություններ՝ վիրտուալ իրականությունից, 3D անիմացիայից եւ կրթությունից՝ մինչեւ մոբայլ հավելվածների մշակում եւ աութսորսինգ: Այդպիսով ցանկանում ենք Հայաստանը ներկայացնել ոչ միայն որպես ծրագրավորողների հայրենիք, այլեւ տեխնոլոգիական պրոդուկտներ մշակող երկիր»,- նշել է փորձագետը՝ ընդգծելով, որ բրիտանական շուկան, չնայած իր պահպանողականությանը՝ սիրում է նորարարություններ:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության տնտեսական ծրագրերի պատասխանատու Արտաշես Դավթյանն էլ մատնանշել է այն փաստը, որ սա Բրիտանիայում կազմակերպվող համատեղ ամենախոշոր բիզնես միջոցառումն է:
«Այս առումով Հայաստանում բրիտանական դեսպանատան ոգեւորվածությունը եւ հետաքրքրությունը բավական մեծ է: Առկա է ցանկություն նմանատիպ միջոցառումները շարունակական դարձնելու, քանի որ ՏՏ-ն Հայաստանում մեծ ներուժ ունեցող ոլորտ է, եւ ի զորու է ներկայացվածություն ունենալ բրիտանական շուկայում: Բրիտանիայի կառավարությունն այս ծրագիրը ֆինանսավորել է այն վերջնական նպատակով, որ հայկական ՏՏ ընկերությունները բրիտանական շուկա մուտք գործելով՝ նպաստեն նաեւ Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ տնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ասել է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության ներկայացուցիչը:
Հայ-բրիտանական B2B միջոցառման գործընկերներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, Հայաստանի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ), Հայաստանի Հանրապետության առեւտրաարդյունաբերական պալատը, Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպանությունը, Հայ-Բրիտանական բիզնես պալատը, բրիտանական Newable ընկերությունը, Enterprise Europe ցանցը, Լոնդոնի առեւտրաարդյունաբերական պալատը, GMobile Ltd ընկերությունը:

10:24 | 28.02.17 | News | exclusive 26182
17 Armenia-based IT companies will introduce the latest Armenian technological solutions in London on March 9-10.
The B2B event, to be held at DoubleTree by Hilton in London, is the biggest business initiative between the two countries. During the event Armenian companies will introduce their latest technological solutions to the business and technology community of Great Britain.
You can review the event agenda here. The organizer of this initiative is BSC Business Support Center, and the British Embassy in Armenia provided the funding.
British companies can book a face-to-face meeting with any participating Armenian company in advance. That format was designed to increase efficiency of the event and save time for British entrepreneurs.
BSC Business Support Center Founder, Director Samvel Gevorgyan told Itel.am that this is the first time a large Armenian business delegation goes to the British market to offer concrete solutions.
“IT sector is one of the fastest growing in Armenia and experiences at least a 20% growth annually. Armenian market manufactures products that Britain has never heard about. However, Britain will be interested in those solutions. We anticipate success stories in London. This is not a reference visit - the companies know where they are going and what they should expect. Our goal is to return with contracts or at least agreements reached on contracts. If the British market accepts Armenian companies despite its conservative nature, that will become a continuous process, undoubtedly,” Samvel Gevorgyan said.
According to him, during the preparatory period the participating IT companies were given valuable recommendations regarding introduction to British entrepreneurs and interest towards corresponding IT services on the British market. BSC Director drew attention to the fact that the participating IT companies were selected by the organizers according to their technical competence in offering interesting solutions to British companies, experience on global market, and the ability to present and communicate in fluent English abroad.
Digital marketing expert with years-long work experience in London Mike Laziev noted in his turn that the event can attract not only British IT companies, but also regular business people who are interested in technological solutions.
“Armenia is sending companies from various IT areas: Virtual Reality, 3D animation, education, mobile apps development and outsourcing. We want to introduce Armenia not just as a homeland of developers, but also as the country that develops tech products,” the expert said, stressing that despite its conservatism, the British market loves innovations.
Trade and Prosperity Officer with the British Embassy in Armenia Artashes Davtyan pointed out that this will be the largest joint business event in Britain.
“In this regard, the British Embassy in Armenia is very inspired and excited. We would like to make that a continuous initiative, as IT in Armenia is a sector with great potential, able to have representation on the British market. British authorities financed this project to achieve promotion of UK-Armenia economic relations development through the entry of Armenian IT companies to British market,” said the British Embassy official.
Partners of the Armenian-British B2B event are Union of Information Technology Enterprises, Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC), Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia, Embassy of Armenia to the United Kingdom, Armenian British Business Chamber, Newable, Enterprise Europe Network, London Chamber of Commerce and Industry, and GMobile Ltd.