10:50 | 23.03.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 106606
Քորի Ֆորդն ամերիկյան մեդիա ուղղվածության ստարտափներում սաղմնային (seed) ներդրումներ իրականացնող Matter աքսելերատորի տնօրենն է: Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող աքսելերատորը հայտեր է ընդունում ամբողջ աշխարհից:
Անցած ամիս Վարշավայում կայացած ROCKIT ֆորումի շրջանակում Itel.am-ի լրագրողը զրուցել է ամերիկացի ներդրողի հետ, որը ներդրում է կատարել նաեւ հայերի հիմնադրած երկու ստարտափում:
- Դուք ներդրում եք կատարել Ռազմիկ Հովակիմյանի Ripple եւ Լարա Սեդրակյանի NewsDeeply ընկերություններում: Ինչպե՞ս գտաք նրանց:
- NewsDeeply-ն ինքս եմ հայտնաբերել: Դա տեղի ունեցավ այն ժամանակ, երբ նրանք նոր էին գործարկել Syria Deeply հարթակը, որով ես տպավորված էի: Այդ ժամանակ մենք «դեմո օր» էինք կազմակերպել Նյու Յորքում եւ օնլայն փնտրում էինք հետաքրքիր գործունեությամբ զբաղվող մարդկանց՝ մեր միջոցառմանը մասնակցելու համար: Լարա Սեդրակյանին էլեկտրոնային նամակ գրեցի՝ հրավիրելով մեր «դեմո օրվան»: Այդպես ծանոթացանք, սկզբում մենթորությամբ էի աջակցում, որը ապագայում վերածվեց ներդրման եւ Matter-ի աքսելերացիոն ծրագրին մասնակցության:
Ինչ վերաբերում է Ռազմիկ Հովակիմյանին, ապա ես նրան վաղուց գիտեմ, միասին ենք սովորել Սթենֆորդի բիզնես դպրոցում: Հետեւում էինք միմյանց գործունությանը, եւ երբ նա տեղեկացրեց, որ Viki-ից հետո մեդիա ուղղվածության ստարտափի վրա է աշխատում, ասացի, որ Matter-ը լավագույն հարթակն է դրա համար: Ի վերջո, Ripple-ում եւս ներդրում կատարեցինք:
-Ովքե՞ր կարող են մասնակցել Matter-ի աքսելերացիոն ծրագրին:
- Այս պահին ընդունում ենք հայտեր մեր նոր աքսելերացիոն ռաունդի համար: Փնտրում ենք մեդիա ուղղվածության 12 ստարտափ՝ 6-ը Սան Ֆրանցիսկոյում, 6-ը՝ Նյու Յորքում: Ստարտափները կարող են դիմել ամբողջ աշխարհից, քանի որ մեր նպատակն է ներդրում կատարել աշխարհի լավագույն ձեռներեցներում:
Այնուամենայնիվ, մեզ դիմելիս պետք է հաշվի առնել երկու բան: Առաջինը միգրացիոն հարցերն են. դիմող ստարտափը պետք է գիտակցի, որ ընտրվելու դեպքում պետք է գտնվի ԱՄՆ-ում՝ ծրագրի 20 շաբաթների ընթացքում, եւ որ մենք չենք կարող աջակցել վիզաների ստացման հարցում: Հետևաբար` մասնակցությունը կախված է նրանից, թե որքանով է դյուրին ԱՄՆ վիզայի ստացումը տվյալ երկրում:
Երկրորդ հարցն այն է, որ եթե ցանկանում եք ԱՄՆ-ում ֆինանսավորում ներգրավել, ապա պետք է գրանցվեք որպես Delaware C-Corps տիպի ընկերություն, որը նախատեսում է արտոնություններ նոր ձեւավորվող ընկերությունների համար:
Մեր նպատակն է ոչ միայն նախնական հաջողություն ապահովել մեր սաղմնային ներդրման համար, այլեւ այն գրավիչ դարձնել հետագա ներդրումների համար եւս:
-Սիլիկոնյան հովտում արտասահմանյան ստարտափների 90%-ը ձախողում է: Ինչպե՞ս հաղթահարել ձախողման նկատմամբ առաջացող վախի բարդույթը:
- Այսպիսի «նորություն» ասեմ՝ ձեռներեցների մեծ մասը ձախողում է, ազգությունը կապ չունի: Մինչ հաջողության հասնելը, դուք ունեք 2 ու կես տարի, այնպես որ՝ արագացրե՛ք եւ ձախողե՛ք, որպեսզի նոր շանս ունենաք:
Կարծում եմ, որ Սիլիկոնյան հովտից դուրս գտնվող ձեռներեցները կարող են մեծացնել իրենց հաջողության հասնելու հավանականությունը, եթե հայտնվեն համայնքում, որը պատրաստ է նրանց օգնել:
Ձեռներեցությունը բավական երկար ճանապարհորդություն է, եւ պարզապես հայտնվել Սիլիկոնյան հովտում առանց կապերի՝ բարդ է լինելու: Օրինակ, մենք մեր ստարտափներին տալիս ենք նաեւ արժեքավոր կապեր Սիլիկոնյան հովտի թոփ դեմքերի եւ մեդիայի հետ:
Հարցին՝ արդյոք արժե՞ սպասել եւ որոշակի զարգացման փուլի հասցնել պրոդուկտը Հայաստանում, հետո նոր գալ հովիտ, թե՞ գալ միանգամից, շատ բարդ է պատասխանել: Մի կողմից՝ որքան լավ եք թեստավորում պրոդուկտը փոքր շուկայում եւ նոր միայն մուտք գործում մեծ շուկա, այնքան ավելի լավ:
Սրա բացասական կողմն էլ այն է, որ կարող ես 1 ու կես տարի ծախսել՝ մշակելով մի պրոդուկտ, որը, քո կարծիքով, արժեքավոր է եւ Սիլիկոնյան հովտում անցկացրած 12 ժամվա արդյունքում հասկանալ, որ սխալ ես կարծել:
Կասեմ հետեւյալը՝ փորձե՛ք շուկայում դիրքավորվել հնարավորինս արագ: Եթե ցանկանում եք գնալ Սիլիկոնյան հովիտ, գնացե՛ք այնտեղ եւ դիրքավորվե՛ք: Սակայն մի՛ ակնկալեք, որ շատ արագ ներդրում եք ստանալու: Դրա փոխարեն սովորե՛ք ավելի լավ անել այն, ինչ անում եք:

10:50 | 23.03.17 | Interviews | exclusive 106614
Corey Ford is Managing Director at Matter accelerator that provides seed investment for American media startups. This San Francisco-based accelerator admits applications from startups worldwide.
During the ROCKIT forum in Warsaw last month, Itel.am talked with Corey Ford, who invested in two Armenian startups as well.
- You invested in Razmig Hovaghimian’s Ripple and Lara Setrakian’s NewsDeeply. How did you find them?
- Actually, I found News deeply. They made Syria Deeply, I was very impressed by that. We were doing one of our demo days in New York City, and I was just looking around on the Web to find who’s doing interesting work in order to invite them to come to our demo day. That’s how I found Lara Setrakian by their website, and I emailed them to come and see what we were doing. And then relationship started. I just offered to coach her and be helpful, then that turned into an investment and coming into the program.
We are also investors in Hovaghimian’s Ripple. Actually, I was a classmate with Razmig in business school. We followed each other’s work, and when he said that the next startup he was starting after Viki was going to be focused on media and journalism and he had a real passion around that, I said, well, we’re the perfect place for you, so we ended up with an investment.
-Who can apply for Matter acceleration program?
- We just opened up applications. We’re seeking twelve media startups – 6 that will be based in San Francisco and 6 that will be based in New York City. But the startups can come from anywhere. We want to invest in the best entrepreneurs in the world.
However, there are two things - first is immigration. The startups need to be able to be in the United States for the twenty weeks of the program and we don’t have the ability to give visas. So, it depends on how complicated that is from the country that you’re coming from.
The second is what entity you are asking us to invest in, because we’re investors. If you want to raise money in the United States and in the Silicon Valley, the starting point for investment is Delaware C-Corps. It’s just the type of legal structure, the legal language of investment.
We want to set the startups up for success not just in our initial investment, but when other investors look at them.
- 90% of startups fail at Silicon Valley. How would you advise to overcome the fear of failure?
- Here is the news: most entrepreneurs fail, regardless of nationality. You need two and a half years before you actually succeed, so hurry up and fail so that you get another chance.
I think entrepreneurs from outside of Silicon Valley can increase the likelihood of their success by landing in a community, which is there to support them.
Entrepreneurship is quite a long journey, so just showing up at Silicon Valley with no connections or anything would be hard. For instance, we share with our startups the valuable contacts with some of the top people in Silicon Valley and media.
It is very hard to answer at once the question whether you should start immediately at Silicon Valley or it would be better to build something in Armenia first. On the other hand, the more you test your product on small markets before entering the bigger ones, the better your business will get.
However, you could spend a year and a half working on something you thought to be valuable, while you can find out in only 12 hours at Silicon Valley, that you are totally wrong.
I would say the following: try to get exposure as soon as possible. If you want to go to Silicon Valley, just go and get exposure. Do not expect to receive investments at once. Instead try to do your best in what you are doing.