10:13 | 17.05.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 145123
Microsoft-ի ԱՊՀ տարածաշրջանային գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Ռոնալդ Բինկոֆսկին անցած ամիս ճանաչողական այցով Երեւանում էր:
2013-2017 թթ. նա ղեկավարել է Microsoft-ի Լեհաստանի գրասենյակը, մինչ այդ՝ 2,5 տարի՝ Ռումինիայի գրասենյակը: Ռոնալդ Բինկոֆսկին մասնագիտացած է բիզնեսի կառավարման, վաճառքի, մարքեթինգի ուղղություններում:
Itel.am-ը զրուցել է Ռոնալդ Բինկոֆսկիի հետ:
- Առաջին անգամ եք Հայաստան այցելում: Որքանո՞վ էիք տեղեկացված հայկական ՏՏ ոլորտի զարգացումներից:
-Մի քանի հիմնական բան գիտեի: Առաջինը, որ գոյություն ունի վառ արտահայտված ՏՏ համայնք: Գիտեմ, որ Հայաստանում նորարարությունների «ծարավ» կա, տեղյակ եմ, որ մեծ թվով հայեր են ապրում երկրից դուրս եւ դրա շնորհիվ գիտելիքի ու փորձի վիթխարի փոխանակում է տեղի ունենում:
Հայաստանում հիանալի նախաձեռնություններ են իրականացվում: Ես դրանք կարող եմ դիտարկել Microsoft-ի տեսանկյունից՝ մենք երիտասարդներին տրամադրում ենք տեխնոլոգիա, նրանք ստեղծում են ընկերություններ: Կառավարությունն իր հերթին լավ մոդել է ներկայացրել, որը մոտիվացնում է երիտասարդ ընկերություններին առաջ գնալ:
Այսօր Microsoft-ը Հայաստանում աշխատում է տեղական էկոհամակարգի զարգացմանն աջակցելու ուղղությամբ: Աջակցում ենք այն ընկերություններին, որոնք մշակում են հաճախորդներին ուղղված լուծումներ՝ Microsoft-ի տեխնոլոգիաների օգնությամբ:
-Բազմաթիվ հայ ծրագրավորողների երազանքն է աշխատել Microsoft-ում: Ունե՞ք նրանց ուղղված որոշակի խորհուրդներ:
- Կարծում եմ՝ լավագույն տարբերակը մեզ հետ շփվելն է: Առաջին հերթին, պետք է իրազեկված լինեն մեր տեխնոլոգիաներից, ցույց տան հետաքրքրվածություն: Մենք սովորաբար ունենում ենք պրակտիկաներ, փնտրում ենք նորավարտ մասնագետների, տաղանդների:
Կարող եք սկսել նաեւ մեր գործընկերների հետ համագործակցությունից, եւ վաղ թե ուշ կստանաք ձեր հնարավորությունը:
Կարծում եմ՝ այսօր աշխարհում երիտասարդները պետք է երկու կարեւոր հանգամանք հաշվի առնեն: Տեխնոլոգիական տեսանկյունից հարկավոր է շատ կրթված լինել, քանի որ տեխնոլոգիան արդեն դառնում է կյանքի անբաժանելի մասը: Երկրորդը՝ պետք է բաց լինել աշխարհի, բազմազան մշակույթների նկատմամբ: Երիտասարդները պետք է ցատկեր կատարեն իրենց զարգացման քայլերում եւ միաժամանակ փորձեն սովորել ուրիշներից՝ առանց վախենալու ստեղծելով սեփական բրենդը:
Այսօր աշխարհն արագ առաջ գնալու բազմաթիվ հնարավորություններ է տալիս:
-Տարիներ առաջ Դուք հիմնադրել եք Ձեր սեփական ստարտափը, ինչպես նաեւ բազմաթիվ ստարտափների խորհրդատվություն եք տրամադրել: Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք հայաստանյան ստարտափներին:
- Առաջին հերթին, մի՛ փորձեք ամեն ինչ ինքներդ հնարել, այլ փորձեք հետեւել, թե ինչ կա արդեն արված, վերցրե՛ք դա, համապատասխանեցրե՛ք ձեր պահանջներին եւ ավելի զարգացրեք: Իհարկե, ձեր նորարարությունը եւս կատարեք, բայց մի՛ փորձեք հեծանիվ հորինել:
Արա՛գ փորձարկեք ձեր գաղափարները, արագ աշխատեք հաճախորդների հետ, ձախողեք, արագ ձախողեք, բարելավեք ձեր տեխնոլոգիան եւ ապա նորից նայեք, թե ուրիշներն ինչ են անում, վերցրեք նրանց գաղափարները, մի՛ փորձեք լինել ամենանորարար մարդը:
Փորձարկե՛ք ձեր գաղափարները լոկալ շուկայում: Հզոր ստարտափ էկոհամակարգ ունենալու համար նաեւ համապատասխան տնտեսական միջավայր է անհրաժեշտ, որտեղ ստարտափները կարող են փորձարկել եւ իրականացնել իրենց գաղափարները: Այնպես որ, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը պետք է ընթանա երկրի տնտեսական զարգացմանը զուգահեռ:
Այս այցի ընթացքում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների հետ իմ հանդիպումները ցույց տվեցին, որ դա նաեւ նրանց օրակարգի կարեւոր մաս է: Եվ ես ուրախ եմ, որ Microsoft-ը կարող է իր լուման ունենալ այդ հարցում:

10:13 | 17.05.17 | Interviews | exclusive 145128
Newly appointed Head of Regional Office of Microsoft in CIS Ronald Binkofski paid a familiarization visit to Yerevan.
He worked as Director-General of Microsoft Romania for 2,5 years before holding the same position at Microsoft Poland in 2013-2017. Ronald Binkofski is specialized in business management, sales and marketing.
Itel.am talked to Ronald Binkofski.
-Is this your first visit to Armenia? In which extent are you informed about IT developments in Armenia?
-Frankly speaking, I know only some basic points. First, Armenia has a vividly developed IT community with prevailing “thirst” for innovation. A high number of Armenians live outside of the country, which contributes to the effective exchange of knowledge and experience.
A number of great initiatives are implemented in Armenia. I can estimate them from the point of Microsoft, which is aimed at giving technology to a community of young people ready to set up new companies. Government introduced a good model, which motivates young companies to go ahead.
Microsoft Armenia is currently focused on supporting the development of IT ecosystem. We support companies, which develop user-friendly solutions with Microsoft technologies.
-A lot of Armenian programmers dream of working for Microsoft. What tips would you give them?
- I think the best way to get involved is communicating with us. First of all, they need to be aware of our technologies, show interest in our company. We usually run some internship programs, looking for young graduates, talented people.
I also recommend starting out with our partners, and then sooner or later an opportunity may appear.
Young specialists of modern world should take into consideration 2 most important circumstances. You need to be very educated, as technology is already a part of our lives. Secondly, you should be open to the world and different cultures. I think young people should leapfrog some steps in their development, still trying to learn from others and build their own brand without being afraid.
Modern world gives you a lot of opportunities to go far faster and broader in the world.
- You set up your own startup years ago, consulting other entrepreneurs at the same time. What would be your advice for the Armenian startups?
-First of all, never try to invent everything yourself, you just need to watch what has already been done and adopt it to your demands for further development. Of course, you have got to bring your innovation, but there is no reason to invent the wheel from scratch.
Go quickly to customers and fail, as this will help you enhance your technology faster. Again watch what others do, take their ideas and make them better. There is no need to try to be the most innovative person.
Try to check out your ideas in the local market. A relevant economic environment is necessary for creating strong startup ecosystem, which will allow startups to test and implement their ideas. Thus, the development of the startup ecosystem has to go hand in hand with the economic growth of the country.
My discussions with the government representatives have already shown that it is a very important part of their agenda. So I am happy that Microsoft can contribute to that.