12:38 | 25.05.17 | Հոդվածներ | exclusive 182423
Հայաստանում գործող One-Click Key ստարտափի հեղինակները նախագծել են ինֆորմացիայի պահպանման կրիչ, որը ճանաչում է օգտագործողին՝ արյունատար անոթների նույնականացման միջոցով:
Itel.am-ի հետ զրույցում ստարտափի հիմնադիր Տիգրան Ջհանյանը պատմել է, որ նախագիծը դեռ կյանքի չի կոչվել, սակայն ստարտափն այս ամիս Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագրի (STEP) շրջանակում ստացել է €15 հազ. ֆինանսավորում: Տիգրան Ջհանյանի խոսքով՝ դրամաշնորհն օգտագործելու են տեխնոլոգիան խորությամբ ուսումնասիրելու եւ սարքը մշակելու նպատակով:
«Արտաքինից այն փոքրիկ USB կրիչից (ֆլեշկա) ոչնչով չտարբերվող սարք է, իսկ իրականում քառաստիճան պաշտպանություն ունեցող կիբերանվտանգության գործիք է։ Այն զգալիորեն հեշտացնում է օգտագործողի առօրյա կյանքը՝ ապահովելով անվտանգ եւ գերարագ հասանելիություն բոլոր համակարգերում նրա բոլոր հաշիվներին (account-ները)՝ լինի դա սոցցանց, էլփոստ, թե ավելի կարեւոր համակարգ, օրինակ՝ e-banking: Պարզապես տեղադրում եք One-Click Key-ը համակարգչի USB պորտում եւ ավտոմատ մուտք գործում Ձեր ցանկացած համակարգ՝ առանց լոգիններ եւ գաղտնաբառեր մուտքագրելու: Իսկ սարքի հիմնական նորարարությունը, որն ապահովում է մաքսիմալ անվտանգություն, մատի սքաներն է. այն ճանաչում է ձեզ ոչ թե մատնահետքի, այլ արյունատար անոթների կառուցվածքի սքանավորման միջոցով: Եթե մատնահետքի դեպքում կա կրկնվելու շատ փոքր հավանականություն, ապա արյունատար անոթների դեպքում դա բացառվում է: Ի դեպ, եթե մարդը քնած լինի եւ փորձ արվի նրա մատն օգտագործել՝ կրիչից օգտվելու համար, ապա սարքը դա կզգա եւ չի ընդունի»,- բացատրել է Տիգրան Ջհանյանը:
USB սարքն ունի նաեւ 8-16 Գբ գերպաշտպանված ֆլեշ հիշողության կուտակիչ։ Կրիչի կորստի դեպքում նրանում առկա ինֆորմացիան կպահվի ամպային ծառայությունում:
Տիգրան Ջհանյանը նշել է, որ 2 ամիս շարունակ գլոբալ հետազոտություն են իրականացրել այս ոլորտում մրցակիցներին պարզելու համար:
«Միայն մեկ դեպք ենք արձանագրել. ճապոնացիները ցանկանում են տեխնոլոգիան օգտագործել բանկոմատներից օգտվելու համար, սակայն իրենց մոտ դեռ նախա-նախատիպային վիճակ է»,- ասել է One-Click Key ստարտափի հիմնադիրը:
Ստարտափն ունի արտասահմանցի մենթորների խումբ՝ կիբերանվտանգության, բանկային համակարգերի անվտանգության, պետական կառույցների անվտանգության ապահովման ոլորտներից:
«Չնայած մենք դեռ չունենք պատրաստի պրոդուկտ, սակայն արդեն իսկ 2 խոշոր ընկերություն հետաքրքրված են One-Click Key-ով: Սա մեծ նշանակություն ունի մեզ համար՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ դրանք միջազգային ընկերություններ են։ Նրանք պատրաստ են ներդրումներ կատարել, երբ կունենանք լաբորատոր նախատիպ: Պատրաստվում ենք տեխնոլոգիան շուտով պատենտավորել եւ արդեն որոշակի քայլեր կատարել ենք մեր մտավոր սեփականությունը պաշտպանելու ուղղությամբ: Մենք պատրաստ ենք տարբեր երկրներում մասնաճյուղեր ունենալ, սակայն արտադրությունն իրականացվելու է միայն Հայաստանում»,- ընդգծել է Տիգրան Ջհանյանը:
Սարքի հնարավոր գինը հայաստանյան կազմակերպությունների համար կարող է տատանվել $35-150-ի, իսկ անհատների համար՝ $35-65-ի միջակայքում: Արտերկրում սարքը կարժենա $65-270:

12:38 | 25.05.17 | Articles | exclusive 182415
Founders of Armenian-based One-Click Key developed data protection device, which recognizes users with the help of finger vein authentication technology.
Itel.am talked to the Founder of One-Click Key Tigran Jhanyan. According to him, the project has not been yet realized, though the startup received EUR 15 000 grant within the frames of Science and Technology Entrepreneurship Program (STEP). Tigran Jhanyan notes that the grant will be used for deep technology research and further development of the device.
“Being an important cyber-security tool with four-dimensional protection system, this little device does not look any different than other USB memory devices. The tool significantly facilitates the users’ daily lives, providing immediate and secured access to all accounts in any system from social networks and e-mails to more complex systems like e-banking. You will simply need to attach One-Click Key to your computer’s USB port and sign in automatically to any of your accounts without typing logins and passwords. Finger scanner is the main innovative part of the device, which provides maximum security by identification of blood vessel structure instead of the traditional fingerprints. There is a small possibility of errors in case of fingerprints, while it is excluded when it comes to blood vessels. By the way, if someone else tries to apply the device when the user is asleep, it identifies the issue and ends the session,” Tigran Jhanyan explains.
USB device also has highly protected 8-16 GB flash memory. The information of the lost device will be saved in cloud services.
The startup has a group of international mentors, which involves specialists in cyber security, banking system, as well as state structure security.
“It is very important for us that 2 international companies are interested in One-Click Key right now, although our product is not ready yet. They are committed to investing once we have the laboratory prototype,” Tigran Jhanyan emphasized.
Possible price for the device will be around USD 35-150 for Armenian organizations and USD 35-65 for individuals. The device will cost USD 65-270 outside of Armenia.