11:32 | 01.06.17 | Նորություններ | exclusive 89101
Երեւանում մայիսի 30-ին անցկացվել է «Ապագային ընդառաջ» (Unleash the Future) տեխնոլոգիական միջոցառումը, որին մասնակցել է ՏՏ, գիտության եւ ձեռներեցության ոլորտի ավելի քան 200 ներկայացուցիչ:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր SmartGateVC-ի կողմից՝ FAST հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ, «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» եւ «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների շրջանակում:
Հանդիպման նպատակն էր լրացնել հայ ձեռներեցների եւ գիտնականների սերունդների միջեւ հաղորդակցության բացը: Քննարկվել են համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներն ու Հայաստանի դերն այդ համատեքստում:
«Ամեն ինչ սկսվում է երազելուց: Այսօր կարեւոր օր է: Այսօր մենք տոնում ենք ապագան, մեր հիանալի եւ լայն համայնքի ապագան: Սկսում ենք որոշակիացնել մի նոր պայծառ էջ՝ հետազոտության, ձեռներեցության եւ ընկերության համատեքստում»,- ասել է Teamable ընկերության համահիմնադիր, SmartGateVC-ի գործընկեր Վազգեն Հակոբջանյանը:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել PicsArt-ի համահիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը («Արհեստական բանականության ապագան»), National Instruments ընկերության hայաստանյան տնօրեն Արամ Սալաթյանը («Hardware-ի ապագան»), «Այբ» դպրոցի տնօրեն եւ ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը («Կրթության ապագան), Իլինոյսի համալսարանին կից Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի տնօրեն եւ IntelinAir ընկերության համահիմնադիր Նաիրա Հովակիմյանը («Առաջադեմ հետազոտությունների ապագան»): Վահագն Թուխարյանն (Qaulys) ու Սամվել Մարտիրոսյանն էլ խոսել են կիբերանվտանգության ապագայի մասին:
Միջոցառման շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկմանը մասնակցել են բարերար եւ գործարար, IDeA եւ FAST հիմնադրամների համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, Նաիրա Հովակիմյանը, «Այբ» դպրոցի եւ FAST հիմնադրամի համահիմնադիր Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը, FAST-ի համահիմնադիր եւ խորհրդի նախագահ Արթուր Ալավերդյանը, FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
«Երբ խոսում ենք ապագայի արդյունաբերության ոլորտների մասին, հարցն այն է, թե ինչ հմտություններ եւ տեսլական է պետք ունենալ, եւ կարեւոր է լինել հետեւողական: Եթե հավատում եք որեւէ սցենարի, մի արեք ամեն օր ինչ-որ բան, որը հակասում է ձեր տեսլականին: Ես հավատում եմ, որ բեւեռացումը կավելանա եւ արհեստական բանականությունը լայնորեն կտարածվի, այնուամենայնիվ մարդիկ կշարունակեն որոնել ռեալ հարաբերություններ»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Արմեն Օրուջյանը խոսել է ներկայում ընթացող նշանակալի փոփոխությունների մասին, որոնք տեղի են ունենում նաեւ արհեստական բանականության միջոցով: «Չեմ կարծում, որ կրթության, առողջապահության, սննդի ոլորտների պես ուղղությունները ակտուալ կլինեն 20 տարի անց»,- նշել է նա:
Պանելային քննարկման մասնակիցներն ընդգծել են, որ FAST հիմնադրամի մեկնարկը, «Արարատյան բակալավրիատը» եւ նմանատիպ այլ նախաձեռնություններ, Հայաստանի երկարաժամկետ պատասխանն են այս զարգացումներին: Նշվել է, որ այսօր արվածի ազդեցությունը տեսանելի կլինի մեկ տասնամյակ անց, սակայն նման նախաձեռնություններն ուժեղ եւ մրցունակ ազգի արմատներն են:
SmartGateVC-ի համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանը կոչ է արել համայնքին լինել լինել «ընդունակ, կանգ չառնող եւ միավորված թիմ», քանի որ դա է հաջողության հասնելու գրավականը:
SmartGateVC-ի գործընկեր Աշոտ Արզումանյանն էլ Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ «Ապագային ընդառաջ» միջոցառումը սերունդների միջեւ երկխոսություն հաստատելու նպատակ է հետապնդում:
«Գաղափարը հետեւյալն է՝ Հայաստանում առկա է ՏՏ ոլորտի, գիտնականների, կրթության ոլորտի մասնագետների հիանալի համայնք, առկա են տարբեր սերունդներ, եւ այս ամենը լուրջ հիմք է միավորվելու եւ Հայաստանը նոր մակարդակի հասցնելու համար: Ունենք տաղանդավոր, պայծառ, մարդկանց համայնք եւ շատ մեծ հաջողություններ ենք ունենալու. միավորվելու դեպքում ապագան պայծառ է»,- ասել է Աշոտ Արզումանյանը:
Նորաստեղծ SmartGateVC հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են հայաստանյան ստարտափները, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության, կիբերանվտանգության, Internet of Things-ի, բիոտեխնոլոգիաների եւ ֆինթեքի լուծումները:

11:32 | 01.06.17 | News | exclusive 89100
More than 200 representatives of tech entrepreneurship and science community gathered for Unleash the Future tech event, held on May 30.
The event was initiated by SmartGateVC in partnership with the Foundation of Armenian Science and Technology (FAST), with the support of EU4Business and EU4Innovation initiatives.
The goal of the event was filling the communication gaps between generations of Armenian entrepreneurs and scientists. Global technological trends and Armenia’s stance in that context were also discussed.
“Everything starts from a dream. Today is a great day. We are celebrating the future, our awesome and diverse community. We start defining together a new bright page in research, entrepreneurship and friendship,” Co-Founder of Teamable and partner of SmartGateVC Vazgen Hakobjanyan told.
The keynotes for the event were Hovhannes Avoyan (CEO and Co-Founder of Picsart) talking on the future of AI, Aram Salatian (Armenia Country Director of National Instruments) introducing the future of hardware, Aram Pakhchanian (Principal of Ayb School) presenting the future of education, Naira Hovakimyan (University of Illinois at Urbana-Champaign, FAST) discussing the future of cutting edge research, as well as Vaagn Toukharian (Qaulys) and Samvel Martirosyan (security enthusiast, council member at Internet Governance Council of Armenia) presenting the future of Cybersec.
The event also hosted a fireside chat with Ruben Vardanyan (Co-Founder of IDeA and FAST foundations), Naira Hovakimyan, Fr. Mesrop Aramyan (Co-Founder of Ayb and FAST foundations), Armen Orujyan (Executive Director of FAST foundation, Founder of Athgo Corporation), and Artur Alaverdyan (FAST foundation).
“When we talk about the future industries, the question is: what kind of skills and vision you need to have? It is important to be consistent: if you believe in one scenario, don’t do every day something, which is not consistent in your own belief. I believe the polarization will increase and AI will be widely spread, however, people will still look for real relationships,” Ruben Vardanyan said.
Armen Orujyan talked on the dramatic changes that are taking place today with the evolving AI. “I don’t think that any of the industries like education, health, food will be relevant in 20 years,” he said.
The panelists indicated that the launch of FAST foundation, Araratian Baccalaureate and other initiatives are part of the Armenian nation’s long term response to these developments. According to them, the impact of what is being done now will be visible in a decade, but this type of initiatives lay the foundations of a strong and competitive nation.
While closing the conference, Co-Founder of SmartGateVC Hambardzum Kaghketsyan addressed the community with the call to be “capable, unstoppable and unbreakable teams”, as this is the key to the success.
Co-Founder of SmartGateVC Ashot Arzumanyan remarked in the interview to Itel.am that the Unleash the Future event was aimed at establishing dialogue between different generations.
“There is an awesome community of tech entrepreneurs, scientists and education professionals in Armenia with different generations involved. All this is a solid ground to get united and gear Armenia to the next level. We are going to achieve huge success thanks to this talented and bright community: the future is ours as we unite,” Ashot Arzumanyan said.
Newly launched SmartGateVC is a seed fund for Armenian startups. The key focus areas are Artificial Intelligence (AI), Cyber Security, Internet of Things (IoT) and emerging Quantum computing, Biotech and Fintech.