17:05 | 08.06.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 189436
Երեւանը 2019-ին հյուրընկալելու է ՏՏ համաշխարհային համաժողովը (WCIT), եւ վաղը՝ 10-րդ հոբելյանական ԴիջիԹեք բիզնեսի ֆորումի շրջանակում, կտրվի միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքների մեկնարկը:
Այս առիթով Itel.am-ը զրուցել է Հայաստան ժամանած՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance -WITSA) նախագահ Իվոն Չիուի եւ միեւնույն կառույցի գլխավոր քարտուղար Ջեյմս Պոյզանթի հետ:
- Թայվանը եւ Հայաստանն աշխարհագրական գրեթե նույն չափերն ունեն, բացի այդ, երկուսն էլ հյուրընկալելու են ՏՏ համաշխարհային համաժողովը (WCIT)՝ Թայվանն այս տարի, իսկ Հայաստանը՝ 2019-ին: Ինչպե՞ս Թայվանին հաջողվեց դառնալ հզոր տեխնոկենտրոն:
Իվոն Չիու – Թայվանի առավելությունն այն է, որ կառավարությունը շատ է աջակցում ՏՀՏ ոլորտին: Եթե դուք ունեք հստակ ռազմավարություն, ապա կառավարությունից աջակցություն կստանաք: Պետք է լինել համբերատար, քանի որ հաջողության հասնելու համար ժամանակ է հարկավոր:
Ջեյմս Պոյզանթ - Եթե հետ ենք նայում, ապա շուրջ 30 տարի առաջ Թայվանը որոշեց, որ ֆինանսավորելու եւ գլոբալ է դարձնելու ՏՏ ոլորտը: Կառավարությանը համոզելու եւ ոլորտը ֆինանսավորելու արդյունքն այն է, որ այսօր Թայվանը ՏՀՏ պրոդուկտների եւ ծառայությունների ոլորտում ամենահզոր պետություններից է: Հաջողության բանալին կառավարության եւ ոլորտի համատեղ աշխատանքն է, համագործակցությունը, եւ էական չէ, թե ով է այդ պահին իշխանության ղեկին:
- Երեկ հանդիպում եք ունեցել ՀՀ վարչապետի հետ: Ի՞նչ հարցեր եք քննարկել:
Ջեյմս Պոյզանթ – Տեղյակ ենք, որ Հայաստանը մշակում է ռազմավարական պլան: Երեկ կառավարությանն առաջարկեցինք հետեւյալը՝ մենք ասիական 23 երկրների կտրվածքով իրականացնում ենք խոշոր հետազոտություն, որի արդյունքների միջոցով աշխարհին ցանկանում ենք ցույց տալ՝ ինչպես հաջողակ դառնալ զարգացող թվային տնտեսություններում: Չենք հասցրել ի մի բերել, թե ինչ դիրքեր ունի Հայաստանը, սակայն կարծում եմ՝ բոլորս կարող ենք ինչ-որ բան սովորել այդ հետազոտությունից, եւ ուրախ ենք այդ տեղեկատվությամբ կիսվել Հայաստանի հետ:

17:05 | 08.06.17 | Interviews | exclusive 189440
Yerevan will host World Congress on Information Technology (WCIT) in 2019. The organizational works will kick off tomorrow within the frames of 10th anniversary edition of DigiTec Business Forum.
Chairman of World Information Technology and Services Alliance (WITSA) Yvonne Chiu and Secretary General of WITSA James Poisant gave an interview to Itel.am within their visit to Armenia.
-Taiwan and Armenia have the same geographical sizes, and we will both host WVCIT, respectively in 2017 and 2019. How did Taiwan succeed in becoming a large tech hub?
Yvonne Chiu - It is great advantage that Taiwan’s government is supporting us. If you have a strategy, government will support you. You need to be patient, as success requires time.
James Poisant - Taiwan made a decision 30 years ago to fund and develop IT business globally. IT community committed the government to fund the industry, so the sector evolved. As a result, they have one of the biggest powerhouses of ICT products and services around the globe. The key to success is the joint work and cooperation of the government and the industry, regardless of who is in office.
- You met with the Armenian Prime Minister Karen Karapetyan yesterday. What was the topic of your discussion?
James Poisant - We saw that Armenia was developing a strategic plan. We are currently conducting a major study in Asia (23 countries), which will show the world what it actually takes to be successful in developing a digital economy. We did not have a lot of time to exactly understand where Armenia is, but you can all learn from the study, which we are happy to share with you and your government.