12:02 | 26.06.17 | Նորություններ | exclusive 56864
«Ֆիլիպ Մորիս»-ի կողմից Հայաստանում բացվելիք ինովացիոն կենտրոնն իր տեսակով նոր եւ եզակի է լինելու, իսկ մոդելը հետագայում հնարավոր է օգտագործվի այլ երկրներում՝ գիտական կենտրոններ ձեւավորելու նպատակով:
Այս մասին հունիսի 24-ին Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում կազմակերպված Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսի շրջանակում Itel.am-ին տեղեկացրել է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա»-ի կորպորատիվ հարցերով կառավարիչ Վահե Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ կենտրոնը հիմնվելու է Բագրեւանդի (Ջրվեժ) Ինժեներական քաղաքում, որի ամբողջական գործարկումը նախատեսվում է այս տարվա սեպտեմբերին:
«Ընկերության ամբողջ գիտական հետազոտությունները ներկայում իրականացվում են «Ֆիլիպ Մորիս»-ի՝ Շվեյցարիայի եւ Սինգապուրի կենտրոններում: Հայաստանում բացվելիք կենտրոնը երրորդն է լինելու աշխարհում: Մարտին ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության հետ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցինք, որի շրջանակում նախատեսվում է «Ֆիլիպ Մորիս»-ի ինովացիոն կենտրոնի ստեղծում՝ հայաստանյան գիտական կենտրոնների հետ համատեղ: Խոսքը տարբեր ոլորտներում խոր գիտական հետազոտությունների մասին է՝ քիմիա, կենսաբանություն, ֆիզիկա, մաթեմատիկա, ինժեներություն, թերմոդինամիկա եւ այլն: Ընտրված են ոլորտներ, որտեղ Հայաստանը կկատարի բեկումնային հետազոտություններ»,- նշել է Վահե Դանիելյանը:
«Ֆիլիպ Մորիս»-ի ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ ապագայում այդ գիտական ուղղությունների հիման վրա կհիմնվի R&D (Research and Development) կենտրոն:
«Այդ կենտրոնում կմշակվեն լուծումներ՝ պատվիրված «Ֆիլիպ Մորիս»-ի R&D կենտրոնների կողմից եւ ոչ միայն: Նախատեսվում է, որ շվեյցարական հետազոտական կենտրոնի աշխատանքների որոշակի մասը, ինչպես նաեւ ուղղություններ, որոնք այնտեղ դեռ չեն մշակվում, կիրականացվեն հայաստանյան կենտրոնում: Խոսքը մի քանի ամսվա, առավելագույնը մեկ տարվա մասին է: Արդեն կա ոչ միայն ստորագրված փաստաթուղթ, այլեւ կայացած համագործակցություն «Ֆիլիպ Մորիս»-ի, հանրության եւ ՀՀ կառավարության միջեւ, որի շրջանակում Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը կղեկավարի ինովացիոն կենտրոնի բացման աշխատանքները»,- նշել է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա»-ի կորպորատիվ հարցերով կառավարիչը:
Վահե Դանիելյանն ընդգծել է, որ ծրագրի բյուջեն ներկա փուլում հստակ չէ եւ պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով՝ լուծվող խնդիրների, իրականացվող նախագծերի քանակով եւ մասշտաբով:

12:02 | 26.06.17 | News | exclusive 56866
The Philip Morris innovation center, soon to open in Armenia, will be a novelty that’s one of a kind, while its model might find further application for foundation of scientific centers in other countries.
Manager of Corporate Affairs at Philip Morris Armenia Vahe Danielyan told that Itel.am at the engineering forum-expo in Vanadzor Technology Center on June 24.
According to him, the center will be built in the Engineering City in Bagrevand, Jrvezh, which is to start operating fully this September.
“Currently, Philip Morris centers in Switzerland and Singapore conduct all researches for the company. The center in Armenia will be our third worldwide. In March, we signed a memorandum of understanding with the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia, which provides for foundation of innovation centers by Philip Morris along with creation of Armenian scientific centers. They will conduct deep research in various fields such as chemistry, biology, physics, mathematics, engineering, thermodynamics, etc. We selected the fields where Armenia will do critical research,” Vahe Danielyan said.
Philip Morris representative informed that R&D (Research and Development) center would be founded based on the mentioned scientific directions.
“The center will elaborate solutions, ordered by Philip Morris’s R&D centers and not only. The Armenian center will implement some of Swiss research center’s projects, as well as start working on directions, which have not yet been covered. This will take from several months to a year. Currently we have both the agreement and established cooperation between Philip Morris, Armenian public and the Armenian government, according to which Enterprise Incubator Foundation will lead the opening works of the center,” commented Manager of Corporate Affairs at Philip Morris Armenia.
Vahe Danielyan emphasized that the project budget was not yet precise, since it depended on several circumstances: number and volume of implemented projects and solved issues.