10:36 | 30.08.17 | Նորություններ | 21995
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում կբացվի ծրագրավորման Դպրոց՝ Yandex-ի եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի համատեղ նախագիծը:
Դպրոցում 9-11-րդ դասարանների աշակերտները կծանոթանան ծրագրավորմանը եւ իրենց համար կբացեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատանքի հեռանկարը։
Սա կլինի Յանդեքսի երկրորդ կրթական ծրագիրը Հայաստանում։ Ծրագրավորման առաջին դպրոցը բացվել է Վանաձորում 2016 թվականի հունվարին, հիմա այնտեղ սովորում են 26 աշակերտներ։
Գյումրու դպրոցը կունենա 2 խումբ՝ բաղկացած 14 աշակերտից։ Ուսուցումն անվճար է եւ հայերեն լեզվով։ Որպես դասախոսներ հանդես կգան տեղական մասնագետները, որոնք վերապատրաստում են անցել Yandex-ում։
Ընդունվելու համար պարտադիր չէ ծրագրավորման իմացությունը, թեստավորման ընթացքում դասախոսները հիմնականում ստուգելու են տրամաբանորեն մտածելու հմտությունը։
Հայտը կարելի է լրացնել Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի կայքում ՝ օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 12-ը, իսկ թեստավորումը տեղի կունենա Կենտրոնում սեպտեմբերի 14-ին: Պարապմունքները կսկսվեն հոկտեմբերին եւ կտեւեն 7 ամիս։
Աշակերտները կծանոթանան ծրագրավորման հիմունքներին Python ծրագրավորման լեզվի օրինակով։ Այն տարածված եւ արագ զարգացող լեզու է, որն օգտագործում են, օրինակ Yandex.Taxi-ն, YouTube-ը, Facebook-ը եւ Instagram-ը:
«Առաջին ծրագիրս գրել եմ 11 տարեկանում, իսկ ավելի ուշ դա վերածվեց մասնագիտության։ Իմ ամբողջ կարիերան ուղղակիորեն կապված է ծրագրավորման, ինտերնետ-ծառայությունների եւ բջջային հավելվածների ստեղծման հետ։ Այսօր մեծ քաղաքներում երիտասարդները ծրագրավորում սովորելու բազմաթիվ հնարավորություններ ունեն, բայց մարզերում դա շատ ավելի բարդ է։ Դպրոց բացելով Վանաձորում ՝ մենք տեսանք, թե ինչ ոգեւորությամբ են սովորում երեխաները», - ասել է Yandex.Taxi–ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը։

10:36 | 30.08.17 | Новости | 21993
В Гюмрийском технологическом центре откроется Школа программирования - совместный проект Яндекса и Enterprise Incubator Foundation.
В Школе ученики 9–11 классов познакомятся с программированием и откроют для себя перспективы работы в сфере информационных технологий.
Это второй образовательный проект Яндекса в Армении. Первая Школа программирования была открыта в Ванадзоре в январе 2016 года, сейчас в ней 26 учеников.
Школа в Гюмри рассчитана на две группы по 14 человек. Бесплатное обучение будет вестить на армянском языке. Преподавателями станут местные специалисты, прошедшие подготовку в Яндексе.
Для поступления необязательно уметь программировать, на тестировании педагоги проверят в основном умение мыслить логически.
Заявку можно подать на сайте Гюмрийского технологического центра с 30 августа по 12 сентября, тестирование пройдёт в Центре 14 сентября.
Занятия начнутся в октябре и продлятся семь месяцев.
Ученики познакомятся с основами программирования на примере языка Python. Это распространённый и быстроразвивающийся язык, который используют многие сервисы, например Яндекс.Такси, YouTube, Facebook и Instagram.
«Свою первую программу я написал в 11 лет, а позже это превратилось в профессию. Вся моя карьера напрямую связана с программированием: с созданием интернет-сервисов и мобильных приложений. Сейчас у молодых людей в крупных городах есть много возможностей учиться программированию с самого раннего возраста, но в регионах это куда сложнее. Открыв Школу в Ванадзоре, мы увидели с каким энтузиазмом учатся дети, и как уже через несколько месяцев они создают свои первые программы. Надеемся, что наша новая Школа в Гюмри поможет местным старшеклассникам освоить специальность, которая становится самой востребованной в мире», - говорит генеральный директор Яндекс.Такси Тигран Худавердян.