13:48 | 08.09.17 | Նորություններ | 24434
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի եւ webtv.am մշակութային ինտերնետ հեռուստատեսության կողմից անցկացվել է «Web ծիրան» 6-րդ մրցանակաբաշխությունը:
Մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Այս տարի, առաջին անգամ «Web ծիրանին» իր աջակցությունն է բերել նաեւ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը՝ սահմանելով հատուկ մրցանակ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից սահմանված գլխավոր մրցանակը՝ 400 000 դրամ, շնորհվել է ռեժիսոր Նաիրա Մուրադյանի «Բալետ» անիմացիոն ֆիլմին:
«Երբ ցանկանում եք մարդու մեջ բացահայտել լավագույնը ՝ ստեղծեք նպաստավոր միջավայր եւ նրան տվեք ինքնադրսեւորվելու հնարավորություն: Վստահ եղեք, որ կստանաք ցանկալի արդյունք: «Web ծիրանն» իր ձեւաչափով ծառայում է այդ նպատակին: Սա երազանքների իրագործման հարթակ է՝ ֆիլմարտադրության մեջ իրենց ուժերը փորձող սկսնակների համար: Չկա ֆինանսական խոշոր ծախսերի՝ պրոֆեսիոնալ տեսախցիկներ գնելու կամ այլ խնդիրներ հաղթահարելու անհրաժեշտություն: Ընդամենն անհրաժեշտ է կապի միջոց հանդիսացող սարք եւ ստեղծագործելու ձիրք: Շնորհավորում եմ տարբեր ժամանակահատվածներում այս փառատոնի շրջանակում հաջողության հասած բոլոր երիտասարդներին՝ մաղթելով նոր ձեռքբերումներ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության սահմանած 300 000 դրամ հատուկ մրցանակին էլ արժանացել է «Ճանապարհ» ֆիլմը, որի ռեժիսորը Անժելա Ֆրանգյանն է:

13:48 | 08.09.17 | Новости | 24529
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» и культурное интернет-телевидение webtv.am провели 6-ю премию «Web абрикос».
Генеральным споносром премии выступила компания «ВиваСелл-МТС». В этом году впервые «Web абрикос» поддержало министерство культуры Армении, учредив специальную премию.
Главная премия, учрежденная ВиваСелл-МТС - 400 000 драмов – была вручена анимационному фильму «Балет» Наиры Мурадян.
«Когда хотите выявить в человеке лучшее, создайте благоприятную среду и дайте ему возможность самовыражаться. Будьте уверены, что получите желаемый результат. «Web абрикос» своим форматом служит этой цели. Это платформа, на которой сбываются мечты новичков, пробующих свои силы в кинопроизводстве. Нет необходимости преодолевать трудности, связанные с крупными затратами (приобретение профессиональных видеокамер или другие трудности). Всего лишь нужно устройство связи и творческий талант. Поздравляю всех молодых людей, в разное время добившихся успехов в рамках фестиваля, желая новых достижений»,- отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Специальной премии в размере 300 000 драмов, учрежденной министерством культуры Армении, был удостоен фильм «Дорога», режисером которого является Анжела Франгян.