12:19 | 02.11.17 | Նորություններ | 20377
«Յանդեքս» ընկերությունը նոյեմբերի 1-ին գործարկել է հայերենով Յանդեքս.Քարտեզների խմբագրող ծառայությունը, որի օգնությամբ Հայաստանի բնակիչները «Յանդեքս»-ի թիմի հետ միասին կարող են ստեղծել հայկական քաղաքների եւ գյուղերի ճշգրիտ քարտեզները:
Ընկերությունում նշել են, որ սա կօգնի նաեւ բարելավել այն ծառայությունները, որոնք աշխատում են քարտեզների հիման վրա:
Քարտեզները խմբագրելու համար հատուկ գիտելիքներ չեն պահանջվում: Ծառայության հիմքում ընկած են արբանյակային նկարները, որոնց վրա կարելի է նշել տասնյակ տեսակի օբյեկտներ՝ ճանապարհներ եւ զբոսայգիներ, շենքեր եւ մուտքեր, խանութներ, լուսացույցեր եւ ճանապարհային տեսախցիկներ: Բիզնես-սեփականատերերը կարող են ավելացնել իրենց ընկերությունների հասցեները կամ դրանց աշխատանքային ժամերը: Որոշակի ստուգում անցնելուց հետո այդ տվյալները հասանելի կլինեն միլիոնավոր մարդկանց:
Դրանք կհայտնվեն ոչ միայն Յանդեքս.Քարտեզների վրա, այլեւ որոնման դաշտում, Յանդեքս.Տաքսի եւ Նավիգատոր հավելվածներում: Դա նշանակում է, որ օգտվողներն ավելի հեշտությամբ կարող են գտնել իրենց անհրաժեշտ հասցեն կամ նորաբաց սրճարանը, պլանավորել ուղեւորությունը կամ տաքսի կանչել ուղիղ մուտքի մոտ:
«Ռուսաստանում Յանդեքս.Քարտեզների խմբագրող ծառայությունն աշխատում է արդեն մի քանի տարի: Այդ ընթացքում ձեւավորվել է մարդկանց մի մեծ խումբ, որոնց համար քարտեզագրությունը ոչ միայն քարտեզների թարմացման միջոց է, այլ նաեւ հոբբի: Մենք քարտեզների ստեղծման մեծ հետաքրքրություն ենք նակատում նաեւ Հայաստանի բնակիչների կողմից, այդ իսկ պատճառով նրանց համար տեղայնացրել ենք այս ծառայությունը»,- նշել է «Յանդեքս»-ի գեոտեղեկատվական բովանդակության խմբի ղեկավար Նիկոլայ Կալաշնիկովը:
Ծառայության ռուսալեզու տարբերակի միջոցով օգտատերերն արդեն լրացումներ են կատարել Գյումրիի, Արենիի, Գորիսի եւ այլ քաղաքների ու գյուղերի քարտեզներում, ինչպես նաեւ հստակեցրել են Երեւանի սխեման: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում նրանք Հայաստանի քարտեզի վրա կատարել են ավելի քան 400 հազար ճշգրտում: ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանը ճշգրտումների քանակով զբաղեցնում է 4-րդ տեղը: Առավել հաճախ մարդիկ նշել են ճանապարհները, շենքերը եւ հասցեները: Այդ տվյալներն արդեն հասանելի են «Յանդեքս»-ի ծառայություններում:

12:19 | 02.11.17 | Новости | 20446
С его помощью жители Армении могут создавать точные и актуальные карты армянских городов и сел вместе с командой Яндекса. Это поможет также улучшить сервисы, которые работают на их основе.
Редактировать карты может любой желающий. В основе сервиса лежат спутниковые снимки, на которых можно отмечать десятки типов объектов: дороги и скверы, дома и подъезды, магазины, светофоры и дорожные камеры. Владельцы бизнесов могут добавлять адреса своих компаний или их время работы. После проверки эти данные будут доступны миллионам людей. Они появятся не только на Яндекс.Картах, но и в поиске, в приложениях Яндекс.Такси и Навигатор. Это значит, что пользователям будет проще найти нужный адрес или недавно открывшееся кафе, спланировать поездку или вызвать такси прямо к подъезду.
«В России редактор Яндекс.Карт работает уже несколько лет. За это время сложилось целое сообщество людей, для которых картография — это не только способ обновления карт, но и хобби. Мы видим большой интерес к созданию карт и со стороны жителей Армении, поэтому локализовали для них сервис», — сказал Николай Калашников, руководитель группы геоинформационного контента Яндекса.
С помощью русскоязычной версии сервиса пользователи уже дополнили карты Гюмри, Арени, Горис и других городов и сёл, а также уточнили схему Еревана. За последний год они внесли на карту Армении более 400 тысяч уточнений. По количеству уточнений Армения занимает четвёртое место среди стран СНГ. Чаще всего люди отмечали дороги, здания и указывали адреса. Эти данные уже доступны на сервисах Яндекса.
Карты армянских городов появились на Яндексе в 2015 году. Они позволяют искать адреса и организации на армянском языке, а также строить автомобильные маршруты. В прошлом году на сервис были добавлены панорамы Еревана, на которых можно увидеть все основные улицы и достопримечательности города.