16:46 | 03.11.17 | Նորություններ | 27771
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը պլանշետներ է հանձնել Տավուշի մարզի սահմանամերձ Արծվաբերդ գյուղի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սաներին:
Լաբորատորիան Ucom ընկերության աջակցությամբ բացվել է երկու տարի առաջ ու կարճ ժամանակահատվածում արդարացրել է նախագծի պատասխանատուների սպասելիքները հայ-ադրբեջանական սահմանին ապրող պատանի ինժեներներից ու ծրագրավորողներից:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից իրականացվող ռոբոտների 10-րդ՝ հոբելյանական առաջնությունում Արծվաբերդի արմաթցիներն այնպիսի ռոբոտ էին պատրաստել, որն ըստ մրցույթի կանոնների, պետք է մրցութային դաշտում իրեր գտներ (խորանարդ, գունդ եւ ուռուցիկ բազմանկյուն), վերցներ դրանք եւ տեղափոխեր տվյալ ռոբոտին հատկացված պահեստային տարածք: Մասնագետները վստահեցնում են, որ տվյալ մրցույթն իր օտարերկյա համարժեքներից ավելի բարդ է: 3 ամսվա աշխատանքի արդյունքում եզրափակիչ փուլ էին անցել 12 թիմեր Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզերից, ինչպես նաեւ Երեւանից:
3-հոգանոց մրցանակակիր թիմն այսօր Արծվաբերդի հպարտությունն է: 700 հազար դրամ մրցանակն օգտագործելու են այլ նորարարական նախագծեր իրականացնելու նպատակով:
«Փոքրուց եմ ինչ-որ առարկաներ քանդել ու հավաքել, բայց «Արմաթ»-ի շնորհիվ է, որ սկսել եմ մտածել, թե ինչ կարելի է ստեղծել ուրիշների գործը թեթեւացնելու համար: Օրինակ՝ հիմա մտածում եմ գյուղի համար օգտակար մի չորանոց նախագծելու մասին, որը կաշխատի արեւային մարտկոցով, ու բոլոր գործողությունները կլինեն ավտոմատացված: Խնձոր լվանալը, կտրատելը, դասավորելը, չորացնելը պետք է իրականացվի սարքավորման միջոցով»,- իր պլաններով կիսվել է Արծվաբերդի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Վահագն Զարգարյանը:
Վահագնը նախագծել է խելացի դռան մոդել, ստեղծել է ռադիոկապով աշխատող սարքեր, իր իսկ ձեռքով հավաքել է արեւային մարտկոց: Սեփական ննջասենյակը դարձրել է մինի-լաբորատորիա, որտեղ մտնելու համար իր ստեղծած անվտանգության սարքի վրա կոդ է հավաքում:
«Այս այցն ինձ համար անձամբ ամենաոգեւորիչն է: Եթե 16-ամյա Վահագնի թիմը մասնակցեր ԱՄՆ-ում կայացած ռոբոտների մրցույթին, որի առաջադրանքը Հայաստանի մրցույթի խնդրի համեմատ ավելի հեշտ էր, վստահաբար, առաջին տեղը կգրավեր: «Արմաթ» լաբորատորիաների ներդրման նախագիծը երկարատեւ է, ֆունդամենտալ ու ինժեներական մտածողություն ձեւավորող: Դրա արդյունքը մակերեսային ու այժմեական չէ, այն խորքային փոփոխություններ է առաջացնելու կրթական համակարգում, ինչի ականատեսը կլինենք 4-5 տարի հետո »,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ucom ընկերությունը հանդիսանում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման խոշորագույն աջակիցը: Ucom-ի մոտ 150 մլն դրամ ներդրման շնորհիվ Հայաստանի մի շարք մարզերում, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում գործում են 39 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ:

16:46 | 03.11.17 | Новости | 26877
Генеральный директор компании Ucom Айк Есаян вручил планшеты ученикам инженерной лаборатории «Армат» из приграничого села Арцваберд Тавушской области.
Лаборатория была открыта два года назад при поддержке компании Ucom и за короткий срок оправдала ожидания ответственных за этот проект людей в отношении юных инженеров и программистов, проживающих на армяно-азербайджанской границе.
На 10-ом юбилейном соревновании роботов, организованном Союзом компаний информационных технологий (СКИТ), арматцы из Арцваберда продемонстрировали такого робота, который, по правилам конкурса, должен был найти предметы на поле соревнования (куб, шар и выпуклый многоугольник), взять их и перенести в отведенное для этого робота специальное хранилище. Эксперты уверяют, что этот конкурс намного сложней своего иностранного аналога. В результате 3-месячной работы в заключительный тур прошли 12 команд из Тавуша, Лори, Гегаркуника, Ширака и Еревана.
Команда победителей, состоящая из 3-х человек, сегодня является гордостью Арцваберда. Выигрыш в 700 тысяч драмов они собираются использовать для реализации других инновационных проектов.
«Я с детства вечно что-то собираю и разбираю, но именно благодаря «Армат»-у начал задумываться о том, бы такого сделать для того, чтобы облегчить работу других людей. Например, сейчас я думаю о разработке полезной для деревни сушилки, которая будет работать при помощи солнечной батареи, а все ее действия будут автоматизированы. Мытье, резка, укладка и сушка яблок должна полностью производиться при помощи оборудования»,- поделился своими планами ученик инженерной лаборатории «Армат» Ваагн Заргарян.
Ваагн разработал модель “умной” двери, создал рации, самостоятельно собрал солнечную батарею. Свою спальню он превратил в мини-лабораторию, для входа в которую набирает код на собственноручно созданном устройстве безопасности.
«Этот визит очень воодушевил меня. Если бы команда 16-летнего Ваагна поучаствовала бы в конкурсе по робототехнике в США, задача которого была намного проще задачи армянского соревнования, то, несомненно, она заняла бы первое место. Проект внедрения лабораторий «Армат» долговременный, фундаментальный и формирующий инженерное мышление. Его результат не может быть поверхностным и сиюминутным, он несет глубинные изменения в системе образования, свидетелями чему мы будем через 4-5 лет»,– отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Напомним, что компания Ucom является крупнейшим спонсором внедрения инженерных лабораторий «Армат». Благодаря инвестициям Ucom, составившим около 150 млн. драмов, в ряде регионов Армении, в том числе и в приграничных поселениях действуют 39 лабораторий «Армат».