Արշակ Բալյանն ու Արթուր Մկրտչյանը
Հոկտեմբերին Բրյուսելում կայացել է Որակի ապահովման սերտիֆիկացիա տրամադրող համաշխարհային ընկերության (ISTQB) գլխավոր ասամբլեան, որի ժամանակ որոշվել է, որ 2019թ. ISTQB-ի գլխավոր ասամբլեան կանցկացվի Հայաստանում:
Itel.am-ը թեմայի շուրջ զրուցել է «Որակի ապահովման մասնագետների հայկական միության» եւ ISTQB–ի հայկական հարթակի (ArmSTQB) հիմնադիրներ Արթուր Մկրտչյանի եւ Արշակ Բալյանի հետ:
- Ի՞նչ կտա 2019թ. ISTQB գլխավոր ասամբլեան Հայաստանում անցկացնելը։
Արթուր Մկրտչյան - 2019թ. Հայաստանում կհյուրընկալվեն 100-ից ավելի միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար մասնագետներ։ Գլխավոր համաժողովին կնախորդեն տարածաշրջանում իրենց նախադեպը չունեցող կոնֆերանսներ, որոնք հայ մասնագետներին հնարավորություն կտան լինել այդ իրադարձությունների մի մասը։
Նման իրադարձությունները մեծ խթան կհանդիսանան Հայաստանում Որակի ապահովման մասնագիտության զարգացման համար։ Այս պահին սկսվել են նախապատրաստական աշխատանքները, եւ մոտ ապագայում ավելի հստակ կներկայացնենք այն բոլոր իրադարձությունները, որոնք կնախորդեն գլխավոր ասամբլեային։ Կոնֆերանսներն իրենց մակարդակով չեն զիջի միջազգային նմանատիպ իրադարձություններին:
Հաջորդ ոչ պակաս կարեւոր փաստն այն է, որ Հայաստանը հերթական անգամ կներկայանա աշխարհին որպես զարգացող ՏՏ էկոհամակարգ եւ ներուժ ունեցող երկիր։
- Որակի ապահովման (QA) ուղղությունում ի՞նչ զարգացումներ եք նկատում վերջին մեկ տարվա ընթացքում:
Արշակ Բալյան - Մասնագիտությունն ավելի ճանաչելի է դարձել եւ մեծացել է տվյալ ոլորտի մասնագետների պահանջը։
Եթե հետազոտենք հայկական կայքերը, որտեղ տեղադրվում են ՏՏ թափուր աշխատատեղերի հայտարարությունները, ապա պարբերաբար կհանդիպենք QA Engineer, Software Engineer in Test եւ նմանատիպ այլ հայտարարությունների, ինչպես սկսնակ, այնպես էլ փորձառու մասնագետների համար։
Այս փաստի մասին է վկայում նաեւ անցկացվող դասընթացների պահանջարկի մեծացումը: Աճել է ե՛ւ դասընթացների պարբերականությունը, ե՛ւ մասնակիցների թիվը։ Նկատվում է նաեւ դրական աճ հայկական ՏՏ ընկերությունների հետաքրքրվածության՝ սեփական QA թիմերը ստեղծելու կամ զարգացնելու տեսանկյունից։
Արթուր Մկրտչյան - Այս համատեքստում մենք համագործակցում ենք մի շարք ընկերությունների հետ եւ փորձում ենք նրանց թափուր աշխատատեղերի համար առաջարկել բարձր ակտիվություն ցուցաբերած ուսանողներին։ Մեծացել է նաեւ ընկերությունների ուշադրությունը սեփական աշխատակիցների զարգացման եւ վերապատրաստման հարցում։ Դրա մասին է վկայում ISTQB միջազգային որակավորման քննությունների մասնակիցների աճը Հայաստանում։
- Ի՞նչ այլ նորություններ ունի ArmSTQB-ն:
Արթուր Մկրտչյան - ArmSTQB-ի հիմնական նպատակը շարունակում է մնալ Որակի ապահովման մասնագիտության տարածումը, նոր մասնագետների պատրաստման հարթակների ստեղծումը, ինչպես նաեւ մասնագետների համար միջազգային որակավորում ստանալու հնարավորություն ապահովելը։
Այս դեկտեմբերից, բացի ISTQB Foundation Level որակավորման քննություններից, Հայաստանում արդեն հասանելի են ISTQB Advanced Level-ի բոլոր քննությունները, ինչպես նաեւ Agile Tester որակավորումը։
Արշակ Բալյան - 2018թ. ծրագրում ենք մեծացնել Հայաստանում անցկացվող դասընթացների աշխարհագրությունը։ Այս տարի Գյումրիում տեղական ընկերությունների աջակցությամբ հնարավորություն ունեցանք իրականացնել առաջին դասընթացը, որը կկրի շարունակական բնույթ: Ծրագրում ենք նաեւ նմանատիպ դասընթացներ անցկացնել նաեւ ՀՀ այլ քաղաքներում։
Ներկայում առաջիկա տարվա համար նախագծում ենք նոր տեսակի դասընթացներ, որոնց մասին ավելի ուշ կհայտարարենք։ Դասընթացները կլինեն ավելի երկարատեւ, հագեցած եւ հնարավորություն կտան մասնակիցներին մի քանի ամսում դառնալ մրցունակ մասնագետ հայաստանյան ՏՏ շուկայում։

Arshak Balyan and Arthur Mkrtchyan
The International Software Testing Qualifications Board (ISTQB) held a General Assembly in Brussels this October. During the event, the organization decided to hold the next General Assembly (scheduled for 2019) in Armenia.
Itel.am talked about the upcoming event and QA with Arthur Mkrtchyan and Arshak Balyan, the founders of the Armenian Association of Quality Assurance Professionals and ISTQB’s Armenian platform ArmSTQB.
- What will be the impact of ISTQB General Assembly 2019 in Armenia?
Arthur Mkrtchyan - In 2019, Armenia will welcome over a hundred world-renowned, leading experts. The General Assembly will be preceded by conferences, the likes of which have never been held in the region. This will allow Armenian specialists to get involved in the events.
The assembly and conferences will give a strong impetus to advancement of QA in Armenia. We have already begun the preparations and soon we will be able to name clearly the events scheduled to take place prior to the assembly. The conferences will be on level with similar international events.
The next and no less important fact is that Armenia will once again be represented to the world as a country with a growing IT ecosystem and potential.
- What developments have you noticed in QA (quality assurance) this year?
Arshak Balyan - The profession has become more recognizable and the demand for QA experts has grown.
If we research Armenian websites posting IT vacancies, we will see ads for QA Engineers and Software Engineers in Test, both beginners and experienced specialists.
This is also proven by the growing interest in our courses. Both the frequency of the courses and the number of participants have grown significantly. We’ve also remarked a positive move from Armenian IT companies, as now they’re more interested in the development and forming their QA teams.
Artur Mkrtchyan - In this context we cooperate with a number of companies, trying to offer their vacancies to our most active students. Today companies pay more attention to the development and training of their personnel, taking into consideration the number of participants of ISTQB exam in Armenia.
- What other news does ArmSTQB have?
Arthur Mkrtchyan - ArmSTQB continues to aim at spreading quality assurance specialization, creating new platforms for training specialists, as well as providing the professionals with the opportunity to receive international qualification.
In addition to ISTQB Foundation Level qualification exam, Armenian specialists will be able to access all ISTQB Advanced Level exams, as well as Agile Tester qualification.
Arshak Balyan - In 2018 we plan to expand the geography of our courses, held in Armenia. With the support of local companies, we had the opportunity to hold the first courses in Gyumri, which are to be continuous. We also intend to organize similar courses in other cities of Armenia.
Currently we are elaborating new type of courses for the coming year, the details of which will be announced later. Those are going to be long-term and more saturated courses, which will give the participants the opportunity to become competitive specialists in Armenia’s IT market in just a few months.