12:03 | 12.01.18 | Նորություններ | 28300
Արդեն երկու տարի հատուկ խնամքի կարիք ունեցող 40 երեխա Երեւանում օգտվում է մասնագիտացված անհատական օգնականի ծառայությունից՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության շնորհիվ:
Հայաստանում չորս տարի առաջ ստեղծված «ՍՈՐՍ» հիմնադրամը թիրախային խմբում է ընդգրկել նաեւ նրանց ընտանիքներին:
2014-ից իր աջակցությամբ հիմնադրամի տարբեր ծրագրերին միացել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: 2017թ. 40 երեխայի հետ 8 ամիս շարունակ շաբաթական 3 օր 6-8 ժամ աշխատանք է տարվել տանը, դրսում, դպրոցում եւ կենտրոններում: Անհատական օգնականները վերապատրաստման դասընթացներ են անցել, ինչպես նաեւ պրակտիկ աշխատանք կատարել երեխաների հետ զարգացման եւ խնամքի կենտրոններում:
«ՍՈՐՍ» հիմնադրամի տնօրենՄարինա Պարազյանը կարեւոր ձեռքբերում է համարում ծրագրի թիրախային կետերի իրագործումը: Մասնավորապես այն, որ հիմնադրամին հաջողվել է ստեղծել հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխաների սպասարկման նոր մասնագիտացում, համախմբել հաշմանդամության տարատեսակ խնդիրներով զբաղվող առաջատար մասնագետներին, աշխատանքով ապահովել նեղ մասնագիտացմամբ երիտասարդ կադրերին, աջակցել թիրախային խմբում հայտնված ընտանիքներին ու երեխաներին:

12:03 | 12.01.18 | Новости | 28324
При поддержке ВиваСелл-МТС уже второй год 40 детей в Ереване, нуждающихся в специальном уходе, пользуются услугой профессионального личного помощника.
Учрежденный четыре года назад в Армении фонд «СОРС» включил в целевую группу также их семьи.
Компания ВиваСелл-МТС с 2014 года содействует различным проектам фонда. На протяжении 8 месяцев с 40 детьми 3 раза в неделю проводилась 6-8-часовая работа на дому, на улице, в школе и  реабилитационных центрах. Личные помощники прошли курсы повышения квалификации, а также проделали практическую работу с детьми в центрах ухода  и развития.
Директор фонда «СОРС» Марина Паразян считает осуществление целей программы важным достижением. В частности, фонду удалось создать новое специализированное учреждение для детей, нуждающихся в специальном уходе, объединить ведущих специалистов, занимающихся проблемами инвалидности, обеспечить работой молодые кадры с узкой специализацией, оказать содействие семьям и детям целевой группы.