16:33 | 25.01.18 | Նորություններ | 54937
Բիթքոինի միջազգային փորձագետ, Blockchain Technologies Corporation-ի տնօրեն Նիք Սպանոսի գլխավորած պատվիրակությունն այս օրերին Երեւանում է:
Նա 2013-ին Նյու Յորքում հիմնել է Բիթքոին կենտրոնը՝ որպես բիթքոինի ֆիզիկական փոխանակման առաջին հաստատություն, որը տեղակայված է անմիջապես Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի հարեւանությամբ: Նա նաեւ նկարահանվել է «Բենքինգը բիթքոինով»:
Վերջին ամիսների ընթացքում Նիք Սպանոսն առաջարկել է կառավարություններին ընդունել կրիպտոարժույթը եւ կիրառել բլոքչեյնը՝ վերածվելու տարածաշրջանային եւ միջազգային տեխնիկական կենտրոնների:
Պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են նաեւ Facebook-ի նախկին գիտաշխատող, Zap.org-ի առաջատար գիտնական Համդան Ազարը, Nordic Blockchain Association-ի հիմնադիր եւ Կոպենհագենի Բիզնես դպրոցի դասախոս Փեթր Միքքելսնը, հունվարի 24-ին Երեւանում հանդիպել է լրագրողների հետ:
Banks.am-ը ներկայացնում է բանախոսների ուշագրավ մտքերը:
Նիք Սպանոս
Եկել ենք Հայաստան բոլորին պատմելու, թե ինչ հիանալի տեխնոլոգիաներ են բիթքոինն ու բլոքչեյնը, թե ինչպես ստեղծել աշխատատեղեր Հայաստանում եւ ինչպես երկիրը առաջատար դարձնել այս հիանալի ժամանակաշրջանում:
Մենք տեսնում ենք հիանալի «ուղեղներ» Հայաստանում, որոնք, մյուս երկրների համեմատ, ավելի շատ են ինտեգրված այս նոր տեխնոլոգիային:
Նախօրեին լանչի էինք բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների հետ. նրանցից մեկը փոքր բիզնես ունի, որի միջոցով ապրանքներ է ուղարկում արտերկիր: Նա կարողանում է գումար ուղարկել PayPal-ով, բայց չի կարողանում գումար ստանալ այդ նույն համակարգով: Բարդ է բիզնես վարել եւ փող բերել երկիր, եթե բառիս բուն իմաստով չես կարող արտերկրից գումար ստանալ:
Իսկ կրիպտոարժույթները, մասնավորապես՝ բիթքոինը, սահմաններ չեն ճանաչում եւ կարող են օգնել ոչ միայն հսկայական ընկերություններին, այլեւ սովորական մարդկանց: Այն «հավասարը՝ հավասարին» (peer-to-peer) տեխնոլոգիա է՝ առանց երրորդ կողմի միջնորդության:
Բիթքոինը չի կարող մրցել կանխիկ գումարի հետ, քանի որ կանխիկը «փողերի լվացման արքա է»: Իսկ բիթքոինը բավական թափանցիկ է, կարող ես հետ նայել եւ տեսնել աշխարհում ցանկացած բիթքոին գործարք՝ սկսած ամենաառաջինից:
Ես, օրինակ, չեմ վախենում, որ երկարաժամկետ հեռանկարում բիթքոինը կարժեզրկվի, քանի որ աշխարհում գոյություն ունի ընդամենը 21 միլիոն բիթքոին:
Մենք Հայաստանում արդեն հանդիպել ենք ԿԲ ներկայացուցիչների հետ, եւ նրանք ակտիվորեն ներգրավված են նոր տեխնոլոգիայի ըմբռնման գործընթացում:
2011, 2012, 2013 թվականներին մենք բիթքոինով գործարքներ էինք իրականացնում այգիներում, սրճարաններում եւ այո, այդ ամենը գաղտնի էինք անում: Մեդիան եւս չէր հասկանում բիթքոինի դրական կողմերը, եւ միայն բացասական տեսանկյունից էր լուսաբանում:
Բիթքոինի հիմնադիր Սատոշի Նակամոտոն ստեղծել է ձեւ, որով բոլորը կարող են վստահ լինել, որ այդ համակարգով իրականացվող գործարքներն ու տեղեկատվությունն ապացուցված են եւ ստույգ: Բիթքոինն արժույթ չէ, սակայն կարող է գործել ինչպես արժույթ՝ շատ ավելի լավ, քան ցանկացած արժույթ:
Իմ առաջին գործարքը բիթքոինով առանց գումարի է եղել: Այդ ժամանակ բիթքոինը դեռ անվճար էր: Ժամանակի ընթացքում մարդկանց ավելի շատ խմբեր ի հայտ եկան, որոնք հավատում էին, որ արժույթները պետք է միմյանց հետ մրցակցեն:
Բիթքոինը փոփոխություն է, եւ այդ փոփոխությունն արդեն այստեղ է: Կարելի է ասել, որ պատմության մեջ առաջին անգամ է, երբ մարդիկ կարող են վստահել մի մեխանիզմի, որտեղ բացակայում է երրորդ կողմը:
Համդան Ազար
Հիշում եմ 2013թ., երբ Նիք Սպանոսն առաջին անգամ ինձ պատմեց բիթքոինի մասին, շատ քչերը գիտեին, թե դա ինչ է: Մեդիան ասում էր, որ բիքթոինը միայն թմրադեղ վաճառողների եւ հանցագործների համար է: Նիքը ստեղծեց Բիթքոին կենտրոնը Նյու Յորքում, որն առաջին ֆիզիկապես գոյություն ունեցող վայրն էր, որտեղ կարելի է սովորել բիթքոինի մասին, ստեղծել բիթքոին եւ այն փոխարկել: Վերջին տարիներին կենտրոնը տասնյակհազարավոր այցելուներ է ունեցել:
Այսօր արդեն հայտնի համալսարանները հետազոտում են այդ ֆենոմենը, մարդիկ թեզեր են պաշտպանում բիթքոինի եւ բլոքչեյնի մասին, անգամ JPMorgan-ի թրեյդերներն են ուսումնասիրում բիթքոինը:
Հայաստանում մենք հանդիպում ենք բլոքչեյնի եւ բիթքոինի հետ առնչվող մարդկանց հետ, ծանոթանում նրանց փորձին:
Երբ կառավարությունն անսահմանափակ թղթադրամ է արտադրում, գնում է այն ռիսկին, որ այդ փողը կարող է մեկ գիշերվա ընթացքում արժեզրկվել: Օրինակ, եթե Վենեսուելայում 111 000 բոլիվարով 10 տարի առաջ կարելի էր տուն առնել, ապա այսօր կարող ես միայն զուգարանի թուղթ գնել:
Բիթքոինի յուրօրինակությունն այն է, որ գոյություն ունի սահմանափակում՝ աշխարհում կարող է լինել առավելագույնը 21 մլն բիթքոին, եւ որեւէ կառավարություն կամ անհատ դա չի կարող փոխել:
Փեթր Միքքելսն
Դուք կարող եք կողմ կամ դեմ լինել բիթքոինին, բայց չեք կարող ժխտել, որ այն աշխատում է: Նույնիսկ մենք՝ ոլորտում գտնվողներս, նման աճ չէինք սպասում:
Ապշեցնում է նաեւ ներդրումների, աշխատատեղերի եւ ընկերությունների քանակը, որոնք շարժվում են այս ուղղությամբ:

16:33 | 25.01.18 | News | 54939
The delegation of international experts, led by international bitcoin expert, CEO of Blockchain Technologies Corporation Nick Spanos, is in Yerevan these days.
In 2013 Nick Spanos founded Bitcoin Center in New York as the first physical bitcoin exchange, located right next to the New York Stock Exchange. He was also featured in the acclaimed “Banking on Bitcoin” documentary.
Over the past months, Nick Spanos has advised governments on becoming early adopters of cryptocurrency and using blockchain to become regional and international tech hubs.
The international experts gave a joint news conference on January 24. The delegation also includes Hamdan Azhar, former Lead Data Scientist at Facebook and current Chief Scientist at Zap.org, Peter Mikkelsen, Founder of the Nordic Blockchain Association and guest lecturer at the Copenhagen Business School.
Banks.am introduces you to the speakers’ remarkable ideas.
Nick Spanos
We came here to explain everybody how wonderful technologies like bitcoin and blockchain are, how to create jobs and bring your country to the forefront in this new incredible age.
We see potential, a number of “great minds” in your country. They are so integrated to the new technologies in comparison to many other countries.
We had a lunch with business community representatives the other day. One of them has a small business, he sends products abroad. He can transfer money via PayPal, while he is unable to get money the same way. It’s difficult to do business and bring money to the country if you can’t receive them from abroad.
Cryptocurrencies, particularly bitcoin, don’t recognize any borders. So it helps not only giant companies but ordinary people too. It’s a peer-to-peer technology, and nobody is involved in the middle.
Bitcoin can’t compete with cash, as cash is “the money laundering king”. Bitcoin is traceable, you can go back and trace every bitcoin transaction in the world from the first one.
Personally, I’m not afraid of bitcoin devaluation in the long run, as there are only 21 million bitcoins in the world.
We met Armenian Central Bank representatives today, and they are actively getting involved in understanding the new technology.
Back in 2011, 2012, 2013 we were trading bitcoin in the parks, coffee shops and, yes, people were hiding. The media also didn’t understand the positive sides of this technology. They were covering only the negative sides.
Founder of bitcoin Satoshi Nakamoto figured out a way to make sure that everyone believes that the data and the transactions on it are provable and are true. Bitcoin is not a currency, but it still can act like one much better than any other currency.
And it’s the first time in humanity that people can have a trust mechanism without the third intermediary party.
My first transaction in bitcoin didn’t cost anything; bitcoin was free at that time. The various groups of people started realizing that currencies should be in competition with each other.
Bitcoin is the change, and that change is here. We can definitely say that it’s the first time in history that people can trust a mechanism, where the third person is excluded.
Hamdan Azhar
I remember 2013, when Nick Spanos first told me about bitcoin, and back then very few people knew what bitcoin was about. Media was used to say that bitcoin was only for drug dealers and criminals. Nick founded Bitcoin Center in New York, the first physical location where you could learn about bitcoin, create and exchange them with your peers. There has been tens of thousands of people visiting that center over 2 years.
Today largest universities are exploring bitcoin, people are completing their PhDs on bitcoin and blockchain. Even JPMorgan traders are studying cryptocurrencies.
In Armenia we meet with people, who deal with blockchain and bitcoin and get acquainted with their experience.
When the government issues unlimited number of banknotes, it takes a huge risk, since the money can devaluate just in a night. For example, 10 years ago you could buy a house for 110 000 bolivars in Venezuela, while today you can only buy toilet paper for the same amount.
Bitcoin is advantageous in this sense. It provides a mathematical guarantee, as there can never be more than 21 million bitcoins, and no government or person, or corporation can ever change that.
Peter Mikkelsen
You can be for or against bitcoin, but you cannot deny that it works. Even people in the industry like us weren’t expecting this growth.
The amount of companies, jobs, industries, investments that are coming to this space over the last two years is just blowing everyone’s mind.