09:31 | 07.02.18 | Նորություններ | exclusive 17549
Երեւանում նախօրեին գործարկվել է Repat Start-Up Mentorship ծրագիրը, որի նպատակն է աջակցել այն նորարարներին, որոնք ցանկանում են իրականացնել Հայաստանի զարգացմանն անմիջականորեն նպաստող նոր նախաձեռնություններ։
Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում ունենալ անձնական մենթորի աջակցություն գործունեության ամբողջ ընթացքում, ինչպես նաեւ տրամադրում է մեկամյա բաժանորդագրություն քովորքինգ տարածքում։ Դիմորդը կարող է լրացնել հայտը մինչեւ մարտի 1-ը՝ այստեղ:
Itel.am-ի հետ զրույցում Repat Start-Up ծրագրի համակարգող Տաթեւ Բաբայանը նշել է, որ ծրագիրը որոնում է անհատների, որոնք ներկայում բնակվում են արտերկրում կամ նրանց, ում Հայաստան բնակվելու ժամանակը չի գերազանցում 3 տարին։
Նախապատվություն կստանան այն դիմորդները, որոնք փորձառություն կունենան բիզնես կամ հասարակական նախաձեռնություններում, որոնց գործունեությունը ներառում, բայց չի սահմանափակում զբոսաշրջության, բժշկական ծառայությունների, տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, հաղորդակցության եւ տեղեկատվության, կրթության, հասարակական նախաձեռնությունների եւ արտադրություն ոլորտները։
«Ընտրված նախաձեռնություններին, իրենց ուղղություններին համապատասխան, կկցվեն մենթորներ: Մենթորների հետ հանդիպումները կկայանան յուրաքանչյուր ամիս: Իսկ ամեն վեց ամիսը մեկ մասնակիցները կներկայացնեն, թե ինչ են արել այդ ժամանակահատվածում: Ծրագրի ավարտին նախաձեռնության արդյունքը կներկայացվի տարբեր ներդրողների: Քանի որ ծրագրի սկիզբն է, դեռ վստահ չենք, թե քանի ստարտափ կընտրենք, ամեն ինչ կախված է ստացված հայտերի քանակից»,- պարզաբանել է Տաթեւ Բաբայանը:
Ծրագրի մենթորների թվում են Ernst and Young ընկերության գործընկեր Էրիկ Հայրապետյանը, FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Ալավերդյանը, Digital Factory ընկերության գործադիր տնօրեն Դիանա Հովհաննիսյանը, Buran Venture Capital հիմնադրամի գործընկեր Վահան Վարդանյանը, Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում KPMG գործընկեր Վիկտոր Ակուլյանը, ARTEZIANICA Հայաստան ընկերության համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Օլգա Պարախինան, Ginosi Apartels  ընկերության համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Արեգ Գինոսյանը, Sensyan Club ընկերության գլխավոր տնօրեն Լուսինե Քասարջյանը, Skolkovo բիզնես դպրոցի շրջանավարտների խորհրդի նախագահ Գոռ Նահապետյանը։

09:31 | 07.02.18 | News | exclusive 17568
Repat Start-Up Mentorship has kicked off in Yerevan yesterday. The program is aimed at assisting innovative individuals who want to make projects that would directly impact the development of Armenia.
The program will provide participants with one-on-one professional mentorship and cover their rent in a coworking space for a year. Applicants can submit the form here until March 1.
Repat Start-Up Promotions Manager Tatev Babayan has told Itel.am that the program is designed for individuals who currently live abroad and for those who have lived in Armenia for no longer than three years.
The mentorship program will prioritize applicants experienced in business or public initiatives, whose activity includes but is not limited to tourism, medicine, technology, agriculture, communication, information, education, public activity, and industry.
“The selected initiatives will be given mentorship tailored to their needs. Participants and mentors will meet once a month. Once in six months, the participants will report what they have achieved in the mentioned period. The program has just begun, so we aren’t certain how many startups will have. It depends on the amount of applications,” explained Tatev Babayan.
The team of mentors includes Eric Hayrapetyan, Partner at Ernst and Young, Artur Alaverdyan, Chairman of the Board of Trustees of FAST, Diana Hovhannisyan, CEO of Digital Factory, Vahan Vardanian, Venture Partner at Buran Venture Capital, Victor Akulian, Partner at KPMG in Russia and the CIS, Olga Parakhina, Co-Founder and Development Director of ARTEZIANICA Armenia, Areg Ginosian, Co-Founder and CEO of Ginosi Apartels, Lucineh Kassarjian, CEO of Sensyan Club, and Gor Nahapetyan, President of the Alumni Board of Skolkovo Business School.