11:04 | 19.04.18 | Նորություններ | exclusive 16781
Slack հարթակում ստեղծվել է SmartArmenia հայալեզու խումբը, որի նպատակն է մեկ վայրում համախմբել «կրեատիվ հայերին» դիզայնի, տեխնոլոգիաների եւ մեդիայի ոլորտներից:
Համայնքին կարելի է միանալ՝ լրացնելով այս հայտը:
SmartArmenia-ի հիմնադիր Տիգրան Գրիգորյանցի խոսքով՝ խումբը կրեատիվ ինդուստրիայի պրոֆեսիոնալների համար է, որոնք ցանկանում են քննարկել այն թեմաները, որոնց մասին չպետք է լռել։
«SmartArmenia նախագծի հիմքի վրա մենք ստեղծում ենք վիրտուալ համայնքի նախատիպ, որին մասնակցելն ավելի օգտակար է, քան հանրային սոցիալական ցանցերում հավաքվելը։ Մենք կհարմարեցնենք «խաղահրապարակը» այն գաղափարների թեստավորման համար, որոնք կարող ենք միասին ստեղծել եւ առաջ տանել»,- ընդգծել է նա:
Տիգրան Գրիգորյանցի խոսքով՝ հարթակում կարելի է քննարկել նախագծեր եւ դրանց հետ կապված հարցեր, խոսել բարդ առաջադրանքների մասին եւ լսել խորհուրդներ, որոնք թույլ կտան լուծել ինքնակրթման եւ կարգապահության, տեխնոլոգիական նորույթների, շուկաների դինամիկայի եւ այլ բաների մասին։
«Մասնակիցների միջեւ վստահելի եւ ընկերական հարաբերությունները մեր երկարաժամկետ համագործակցության, փոխօգնության եւ գիտելիքների փոխանակման հիմքն է։ Մենք համոզված ենք, որ ժամանակակից ՏՏ համայնքը կարող է լինել ավելի բաց։ Մենք կհասնենք դրան խոսքով եւ գործով, եթե նույնիսկ սկսենք քչից եւ փոքրից։ Մենք սովորում ենք մեր սխալներից՝ միասին մենք կկարողանանք ետ պահել իրար ճակատագրական սխալներից»,- նշել է նա:
Տիգրան Գրիգորյանցը հարթակն անվանել է ««մտքի ֆաբրիկա», որտեղ ստուգվում են հետաքրքիր նախագծերի համապատասխանությունն ու դիմացկունությունը»։
«Այս պահին ցանկանում ենք հավաքել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մասնագետներին (շուրջ 15 հազար մարդ), որպեսզի ստեղծենք SmartArmenia-ի ամուր բրենդ, հետո արդեն նպատակ ունենք տարածվել դեպի ԱՄՆ եւ Ռուսաստան՝ ներգրավելով այնտեղ բնակվող ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետներին»,- եզրափակել է նա:

SmartArmenia Armenian group was created on Slack platform. This project is aimed at uniting “creative Armenians” from design, technology and media sectors in one spot.
The application form for joining the community is available here.
According to the Founder of SmartArmenia Tigran Grigoryants, the group is for professionals from creative industry, who wish to discuss the topics in need to be voiced.
“Based on SmartArmenia project, we are creating a prototype of virtual community, joining which is more useful than gathering on social networks. We will adjust the “playground” to testing of the ideas, which we can elaborate and push forward together,” he emphasized.
Tigran Grigoryants said that the platform is a tool for discussing various projects and possible complications, speak about tough tasks and listen to advice, which will allow solving issues on self-education and discipline, technological novelties, market dynamics etc.
“The friendly and reliable relations between the participants make the base of our long-term cooperation, mutual help and exchange of knowledge. We are convinced that the modern IT community can be more open. We will achieve it both in words and actions, even if we start small. We are learning from our mistakes; together we will help each other avoid fatal flaws,” he noted.
Tigran Grigoryants called the platform ““a thought factory”, which will enable testing the relevance and sustainability of different projects.”
“At this moment we wish to unite specialists of Armenian IT sector (around 15,000 people) to create SmartArmenia club brand, and then we aim at entering US and Russian markets, involving Armenian IT specialists living there,” he concluded.