10:35 | 03.05.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 117865
Մաքս Քելլին Techstars London աքսելերատորի կառավարող տնօրենն է: Techstars-ն աշխարհում առաջատար աքսելերատորներից է, որն օգնում է գլոբալ շուկաներ դուրս գալ վաղ շրջանի ստարտափներին:
Մինչ Techstars-ին միանալը նա 12 տարի աշխատել է Virgin Insight ընկերությունում՝ որպես ընկերության ռազմավարության եւ ստարտափների ստեղծման պատասխանատու:
Itel.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Մաքս Քելլիի հետ:
- Ո՞րն է Techstars-ի առաքելությունը՝ տեխնոլոգիական էկոհամակարգեր ստեղծելու հարցում:
- Շուրջ 20 000 ընկերություն է ամեն տարի դիմում՝ մասնակցելու Techstars-ի ծրագրին: Այս ընթացքում շուրջ 4000 միջոցառում ենք իրականացրել աշխարհի 150 երկրում:
Հազարավոր մարդիկ են ծրագրի միջոցով անցնել փորձարարական ուսուցման գործընթացով: Մենք շահույթ չենք ստանում այդ միջոցառումներից, աջակցում ենք աշխարհում էկոհամակարգերի ստեղծմանը եւ զարգացմանը: Մեր նպատակն է դառնալ գլոբալ ցանց, որը կօգնի ընկերություններին հաջողության հասնել: Հավատում ենք, որ ձեռներեցներն ավելի լավ ապագա ստեղծողներն են: Այնպես որ, ցանկանում ենք դառնալ համաշխարհային ցանց, որը կօգնի ստարտափներին հաջողության հասնել:
Ամեն տարի մենք ընտրում ենք շուրջ 300 ընկերություն, որոնք միանում են մեր 3-ամսյա աքսելերացիոն ծրագրին, որի շրջանակում ստանում են $120 հազ. ներդրում եւ մուտք դեպի մեր գլոբալ ցանց:
-Որքանո՞վ է Techstars-ը հետաքրքրված Արեւելյան Եվրոպայից ստարտափներով:
- Ես Արեւելյան Եվրոպայից շատ ստարտափների հետ եմ աշխատել: Որակը, հիմնադիրները, հատկապես տեխնիկական թիմերը բացառիկ են: Բայց անդունդ կա՝ կապված կոմերցիոն մասի հետ: Մենք կարող ենք օգնել այդ հարցում, եւ դա է պատճառը, որ ես հետաքրքրված եմ այս տարածաշրջանով:
Նաեւ նախապես որոշեք, թե աշխարհագրական առումով Techstars-ի որ ծրագրին է ավելի նպատակահարմար, որ դիմեք: Պետք է նշել, որ դրանցից շատերը չափազանց մրցունակ են, այդ թվում՝ Նյու Յորքը եւ Լոնդոնը: Գուցե մտածեք եւ հարմար գտնեք այնպիսի տարածաշրջանում դիմել, որտեղ ավելի քի՞չ է մրցակցությունը:
- Ինչպե՞ս երկիրը դարձնել տեխնոլոգիական տարածաշրջանային կենտրոն:
- Երբ երկիրն ունի որոշ խոշոր հաջողակ ընկերություններ, մի քանի բան է տեղի ունենում: Դրանցից մեկը ձեռներեցության եւ հաջողության աճն է: Երկրորդն այն է, որ առաջանում են մարդկանց խմբեր, որոնք տեսել են այդ ընկերությունը նրա ստեղծման սկզբից, մասնակցել են այդ գործընթացին եւ ինքնավստահ են: Այնպես որ երկրի համար իսկապես շահավետ է ունենալ մի քանի խոշոր հաջողակ ընկերություններ:
Ես համոզված եմ, որ Հայաստանում առկա են որակյալ ընկերություններ: Անկասկած կխրախուսեմ, որ հայաստանյան ստարտափները դիմեն Techstars-ի աքսելերացիոն ծրագրին, եւ եթե անգամ ոչ Techstars-ին, ապա այլ աքսելերացիոն ծրագրերի: Ուղղակի խորհուրդ կտայի գտնել իսկապես լավ աքսելերացիոն ծրագիր եւ ժամանակ չկորցնել այնպիսի ծրագրերի վրա, որոնք ձեզ չեն տա այն արժեքը, որի կարիքն ունեք:
Մենք կցանկանանք տեսնել մեր ծրագրին մասնակցող հայկական ընկերությունների, բայց նրանք պետք է հրաշալի թիմեր ունենան եւ մեծ շուկաներին ուղղված պրոդուկտներ մշակեն:

10:35 | 03.05.18 | Interviews | exclusive 117861
Max Kelly is the Managing Director of Techstars London. Techstars is the world’s leading accelerator program for early stage startups.
Prior to Techstars, Max spent 12 years at Virgin where he was responsible for the strategy of the group and for starting new companies:
Itel.am introduces its exclusive interview with Max Kelly.
What is the mission of Techstars in the process of creating tech ecosystems?
Around 20 000 companies apply to Techstars every year. So far we have run around 4000 events in 150 counties.
Thousands of people go through the experiential learning process. We don’t get profit out of these events; we just want to contribute to creation and development of ecosystems around the world. Our focus is to become a global network that helps enterprises succeed. We believe that entrepreneurs will build a better future.
Each year, we choose over 300 companies to join our three-month mentorship-driven accelerator, investing USD 120 000 and providing hands-on mentorship and access to Techstars global network for life.
To what extent is Techstars interested in Eastern European startups?
I have taken a lot of companies from Eastern Europe, as the quality, the founders and particularly the technical teams are almost always exceptional. But there is a gap on the commercial side. We can help with that, so I am interested to work with this region.
Also startups should decide which Techstars location they will be applying. It should be noted that there are a few incredibly competitive ones, like New York, London. You may want to choose a less competitive location. There are some, which are easier to get in.
How can a country become a regional tech hub?
When the country has large successful companies, certain things happen. First of all, it is the raise of entrepreneurship and success. The second is the fact that the country produces a group of people, who have participated in the company’s growth. So it’s a real benefit, if you get 1-2 large successful companies.
I am sure there are good companies in Armenia. I would definitely encourage Armenian startups to apply to Techstars, and if not to Techstars, then any other acceleration program. I would just recommend finding a good accelerator, and not waste your time on program that will not give you the value you will need.
We would love to see Armenian companies coming to our program, but they need to have incredible teams with a product addressing big markets.