12:33 | 12.06.18 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 78347
Quest Tour ստարտափի գործունեության հիմքում պատմամշակութային վայրերում գանձերի քվեսթերի կազմակերպումն է եւ խաղի միջոցով մարդկանց տվյալ վայրի պատմությունը բացահայտելուն օգնելը:
Հիմնադիրներն են Մարիամ Ռուստամյանը, Հայկանուշ Աբելյանը եւ Սարգիս Ազարյանը: Թիմում կան նաեւ ուսանողներ, որոնցից խաղավարներ են պատրաստում:
Quest Tour-ի թիմը ներկայում աշխատում է մոբայլ հավելվածի ստեղծման ուղղությամբ: Խոսելով առանձնահատկությունների մասին՝ ստարտափում նշել են, որ աշխարհում շատ քիչ տուրեր կան, որոնք խաղային մոդելում են իրականացվում:
«Հայաստանում դրանք ընդհանրապես բացակայում են: Համակարգը պատրաստելու ենք այնպես, որ ցանկացած անձ կարողանա մուտք գործել, ավելացնել կոնտենտ ու մի քանի քայլով կարողանա քվեսթ ստեղծել»,- նշել են Quest Tour-ում:
Ստարտափի թիրախում 17-25 տարեկան տեղացի երիտասարդներն են, ինչպես նաեւ զբոսաշրջիկները:
Armenia Startup Academy-ի աքսելերացիոն ծրագրին դիմել պատրաստվող ստարտափներին Quest Tour-ում խորհուրդ են տվել ծրագրից առավելագույնը քաղել:
Առաջիկա մեկ տարում ստարտափը նախատեսում է ամբողջական տեսքի հասցնել հավելվածի նախատիպը եւ փորձարկել այն շուկայում: Թիմը հետաքրքրված է Իսպանիայում աքսելերացիոն ծրագրերով, ինչը նրանց խոսքով, թույլ կտա ավելի լավ պատկերացնել միջազգային շուկան:

12:33 | 12.06.18 | Armenia Startup Academy | exclusive 78267
The activity of Quest Tour startup is based on organizing quests for treasures at historical and cultural sights and giving people the opportunity to discover the areas through games.
The founders are Mariam Rustamyan, Haykanush Abelyan and Sargis Azaryan. The team also involves students, who receive training for becoming game guides.
Currently Quest Tour team works on creating its mobile app. Touching upon about specifics, the startup noted that specialists around the world organize few tours with game model.
“Armenia has no similar offer at the moment. We will build the system in a way that everyone can enter it, add content and create a quest in several steps,” Quest Tour noted.
The startup targets young people from Armenia aged 17-25, as well as tourists.
Quest Tour advises startups planning to apply for Armenia Startup Academy acceleration program to try to benefit from the program.
The startup intends to finalize the prototype of the app in the coming year and test it in the market. The team is interested in acceleration programs in Spain, which according to them will allow better understanding of international market.