10:10 | 19.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 129149
Հայ ծրագրավորողների մշակած հավելվածի Android եւ iOS տարբերակների ներբեռնումների ընդհանուր թիվն այսօր գերազանցում է 200 հազ-ը: Ներբեռնումների 50%-ը Հայաստանից է, մյուս կեսը՝ արտերկրից:
Zangi-ն հնարավորություն է տալիս նույնիսկ շատ թույլ ինտերնետի դեպքում բարձրորակ վիդեո եւ աուդիո զանգեր իրականացնել, փոխանակվել ինտերակտիվ հաղորդագրություններով, լուսանկարներով եւ տեսանյութերով:
Այն իր տեխնիկական տվյալներով մարտահրավեր էր նետել Skype-ին եւ Viber-ին:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ Itel.am-ը Zangi-ի հիմնադիր Վահրամ Մարտիրոսյանի օգնությամբ փորձել է համեմատել Zangi-ի եւ Skype-ի iPad տարբերակները:
1. Աուդիո զանգի ձայնի բարձրություն
Վահրամ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ տեխնիկական համեմատությունը ցույց է տվել, որ Skype-ի ձայնը մի քանի անգամ ավելի ցածր է Zangi-ի ձայնից:
«Դա հատկապես անհարմարություններ է առաջացնում այն օգտատերերի համար, որոնք Skype-ից օգտվում են այնպիսի վայրում, որտեղ աղմուկ է՝ սրճարան, փողոց կամ էլ տուն, որտեղ կան երեխաներ: Zangi-ն իր տեխնոլոգիաների միջոցով փորձել է լուծել այդ խնդիրը: Այն օգտագործելիս ստիպված չեք լինի խոսել, ապա iPad-ն ուղղել դեպի ականջը՝ նորմալ լսելու համար»,- նշել է նա:
2. Աուդիո զանգի որակ
«Ձայնային» ինդուստրիայի համաշխարհային ընկերություններն առաջարկում են ընտրել՝ կամ պարզ ձայն, որը բնական չէ, կամ էլ հակառակը՝ բնական ձայն, որը պարզ չի հնչում:
«Այս խնդիրը սեփական ուժերով մշակած տեխնոլոգիաների օգնությամբ լուծել է Zangi-ն: Մենք առաջարկում ենք երկուսի համատեղում՝ ամենաբնական եւ հասկանալի ձայնը: Zangi-ի աուդիո զանգի ընթացքում աղմուկը ավելի պակաս է, միաժամանակ՝ պահպանվում է մարդու օրիգինալ ձայնը: Լուծված է նաեւ արձագանքի խնդիրը, որն առկա է Skype-ով խոսելու դեպքում»,- ընդգծել է Zangi-ի հիմնադիրը:
3. Տեսազանգի որակ
Zangi-ի հիմնադիրը պատմել է, որ Skype-ի տեսազանգում կիրառվում են որոշակի տեխնոլոգիաներ, որոնք խտացնում են գույները:
«Մի կողմից՝ մարդիկ կարծում են, որ դա լավ է, մյուս կողմից էլ, պրոֆեսիոնալները հասկանում են, որ դա, այնուամենայնիվ, բնական պատկեր չէ: Օգտատերերը եւս երկարաժամկետ օգտագործման պարագայում կարող են հասկանալ, որ խտացված գույներով պատկերը հոգնեցնող է. դա հատկապես տեսանելի է արհեստական լուսավորության պայմաններում: Zangi-ն գնացել է երկարաժամկետ ճանապարհով. մենք գույները չենք խտացնում, եւ հատկապես արհեստական լուսավորության պայմաններում ավելի պարզ պատկեր ենք կարողանում ստանալ»,- նշել է Վահրամ Մարտիրոսյանը:

10:10 | 19.06.15 | Статьи | exclusive 129152
Общее число загрузок приложения, разработанного армянскими программистами для Android и iOS, уже превысило 200 тыс. 50% загрузок зарегистрированы в Армении, остальные – за рубежом.
Zangi предоставляет возможность устанавливать высококачественную видео и аудио связь даже при очень слабом соединении и осуществлять звонки, обмениваться интерактивными сообщениями, фотографиями, видеозаписями.
Своими техническими характеристиками приложение бросило вызов таким популярным программам, как Skype и Viber.
Itel.am при помощи учредителя Zangi Ваграма Мартиросяна попытался разобраться в различиях между версиями Zangi и Skype для iPad.
1.    Громкость аудиозвонков
По словам Ваграма Мартиросяна, техническое сопоставление показало, что Skype в несколько раз уступает Zangi с точки зрения громкости звука.
«Особенно неудобно это для людей, пользующихся Skype-ом в шумных местах – в кафе, на улице или дома, где есть дети. Zangi постарался решить эту проблему при помощи своих технических возможностей. Вы не вынуждены сначала говорить, а потом прикладывать iPad к уху, чтобы расслышать ответ», - отметил он.
2.    Качество аудиозвонков
Мировые компании «звуковой» индустрии предлагают выбор: четкий звук, который звучит неестественно, или естественный голос, который звучит нечетко.
«Эту проблему Zangi решил с помощью разработанных своими усилиями технологий. Мы предлагаем совмещение обеих характеристик – самый естественный и четкий звук. Фоновый шум во время аудиозвонков Zangi ниже, при этом сохраняется естественное звучание человеческого голоса. Решена также проблема с отзвуками, которая возникает во время разговоров по Skype-у», - подчеркнул основатель Zangi.
3.    Качество видеосвязи
Основатель Zangi рассказал, что в видеозвонках Skype используются такие технологии, при которых цвета делаются гуще.
«С одной стороны, некоторым это нравится, с другой - профессионалы понимают, что это неестественные цвета. Пользователи при длительном использовании также понимают, что такие цвета утомляют. Это особенно заметно при искусственном освещении. Zangi пошел по более долгосрочному пути: наши цвета не сгущаются, а при искусственном освещении можно получать более четкую картинку», - отметил Ваграм Мартиросян.