Apaga ստարտափի համահիմնադիրները
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ ստեղծված գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ցանցը (Science and Technology Angels Network - STAN) ստորագրել է ներդրումային առաջին պայմանագիրը հայկական ստարտափի հետ:
Ներդրում է ստացել Apaga նախաձեռնությունը, իսկ ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել փետրվար 22-ին FAST-ի գրասենյակում: Ներդրմանը մասնակցել է 9 «հրեշտակ»:
Apaga-ն կանաչ հարթակ է, որը հնարավորություն է ընձեռում սպառողներին եւ մանրածախ վաճառք իրականացնողներին աղբը դրամի վերածել: Օգտատերերը կարող են պատվիրել պլաստիկ շշերի հավաքում հատուկ վարորդների միջոցով, դրա դիմաց ստանալով կտրոններ՝ ստարտափի հետ համագործակցող մանրածախ առեւտրի կետերից օգտվելու համար:
Ստարտափի համահիմնադիրներն են UWC դպրոցի շրջանավարտներ Միխայլ Զամսկոյը եւ Սեդրիկ Սոլմզը:
Itel.am-ի հետ զրույցում նրանք պատմել են, որ UWC-ում սովորելու տարիներին Հայաստանով մեկ ճանապարհորդելու ընթացքում տեսել են աղբի մեծ կույտեր:
«Հաճախ գնում էինք արշավներ, եւ սկզբում մտածում էինք, որ մեզանից առաջ այդտեղ ոչ ոք չի եղել, սակայն հետո տեսնում էինք պլաստիկ շշեր, տոպրակներ եւ այլ տիպի աղբ: Սա խնդիր էր, որը մեզ շատ էր մտահոգում, եւ որոշեցինք, որ ցանկանում ենք ստեղծել լուծում, որով շնորհակալություն կհայտնենք Հայաստանին այստեղ անցկացրած լավագույն պահերի համար»,- պատմել է Միխայլ Զամսկոյը:
Apaga-ն գործարկվել է 2018թ. մայիսին: Ուսումնասիրելով շուկան՝ թիմը հայտնաբերել է, որ արդեն գործում են թափոնների մշակմամբ զբաղվող ընկերություններ, որոնք թեեւ կարող են ավելի շատ թափոններ մշակել, սակայն դժվարանում են հավաքել աղբը:
Միխայլի խոսքով՝ ներկայում Apaga-ի ցանցում կա թափոնների մշակմամբ զբաղվող 8 ընկերություն, որոնց ստարտափը տրամադրում է հավաքված աղբը՝ այն վերամշակելու նպատակով:
Սեդրիկ Սոլմզի խոսքով՝ իրենց նպատակն է Հայաստանում թափոնների վերամշակման մշակույթի ներդրումը:
«Ուրախ ենք լինել առաջին ստարտափը, որտեղ FAST-ի ներդրողների ցանցը ներդրում է կատարում: Ներդրող հրեշտակները ցանկանում են միանալ նախագծին, աջակցել մեզ՝ ֆինանսապես, ներդնել ծրագրում իրենց ժամանակը, փորձը: Մենք շատ ոգեւորված ենք այդ առումով»,- նշել է Սեդրիկ Սոլմզը:
Ներդրումը կօգնի Apaga-ին ստեղծել մոբայլ հարթակ: Նաեւ կավելացվեն նոր գործառույթներ՝ ավելի հզոր կանաչ համայնք ունենալու նպատակով: Միջոցների մի մասն էլ թիմը կհատկացնի մարքեթինգին՝ Հայաստանում թափոնների վերամշակման մշակույթը զարգացնելու եւ մարդկանց կրթելու նպատակով:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահ Ռուբեն Հարությունյանի խոսքով՝ ներդրում կատարելիս փորձում են գնահատել, թե ներկայացվող ստարտափի գաղափարը որքանով է համատեղելի FAST-ի գաղափարների հետ:
«Նաեւ հաշվի ենք առնում թիմի անդամների փորձը, եռանդը, հետաքրքրության աստիճանը: Գործընթացը ընթանում է մի քանի փուլով: Առաջին փուլում ուսումնասիրում ենք ընդհանուր գաղափարը եւ կարողությունները, իսկ երկրորդում անցնում ենք ավելի մանրամասն դիտարկմանը: Apaga-ն զարգացել է FAST-ի ինկուբատորում, անցել է ճանապարհ, եւ մի քանի փուլից հետո միայն ներդրման որոշում է կայացվել: Դա ճանապարհ է, որը ժամանակ է պահանջում»,- ընդգծել է Ռուբեն Հարությունյանը:
FAST-ի համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանի խոսքով՝ Apaga-ն ունի նորարարական միտք եւ ունիկալ բիզնես մոդել:
«Այն նաեւ սոցիալական լուրջ խնդիր է լուծում: Մոդելը նաեւ հնարավոր է մոնետիզացնել: Եվ եթե հաջողությամբ զարգանա, ապա ամենուր կարող է կիրառելի դառնալ»,- նշել է Ալավերդյանը:
FAST-ի աքսելերացիայի եւ ինկուբացիայի գծով փոխնախագահ Դավիդ Բեքեթը պատմել է, որ Apaga ստարտափի հետ ներդրմանը նախորդող նախապատրաստական աշխատանքները տեւել են շուրջ 3 ամիս: Նա հույս է հայտնել, որ հաջորդ ներդրումների ժամանակ այդ գործընթացը կկրճատվի՝ մինչեւ 1 ամիս:
«Մենք ցանկանում ենք հայկական ընկերություններում ներդրումներ կատարելու թրենդի սկիզբ դնել՝ ընկերություններ, որոնք գրանցված են եւ գործում են Հայաստանում, եւ ունեն ներդրումային պրոդուկտ, որը կարող է աշխատել հայաստանյան օրենսդրության պայմաններում»,- նշել է Դավիդ Բեքեթը:

Apaga startup co-founders
Science and Technology Angels Network (STAN), created at the initiative of Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), has signed the first investment contract with an Armenian startup Apaga.
9 business angels participated in the investment.
Apaga is a green platform that enables retailers and customers to turn garbage into money. The platform users can order plastic waste pickup and get coupons in exchange, which they can use at Apaga’s partner retail points.
The startup was co-founded by UWC Dilijan alumni Mikhail Zamskoy and Cedric Solms.
Zamskoy and Solms told Itel.am they often noticed large piles of garbage while traveling in Armenia in their UWC years.
“We went on frequent trips and at first we thought no one went to these places before us, but then we would notice plastic bottles and bags, and other kinds of garbage. We were very concerned with that problem, so we decided to find a solution and thank Armenia for the great time we had here,” said Mikhail Zamskoy.
Apaga was launched in May 2018. The two co-founders researched the market and found several recycling companies, which had the capacity to recycle more but experienced difficulties with the waste collection.
According to Mikhail, currently Apaga network includes 8 recycling companies that receive waste from Apaga.
The co-founders told they had notable support from FAST, when Apaga was in the first startup cycle of the foundation in September 2018.
Cedric Solms noted that the goal of Apaga is to install the culture of waste recycling in Armenia.
“We are happy to be the first startup to raise funds from FAST investors. The angels want to join our initiative and support up financially, invest their time and experience in Apaga. We are very excited,” he said.
The raised funds will help Apaga add a mobile platform and new functions to their capacities to build a stronger green community. A part of the investment will be allocated to marketing: the startup founders plan to develop the culture of recycling in Armenia and educate people about the topic.
According to co-chair of the unofficial investors network Ruben Harutyunyan, the angels assess how compliant the startup’s ideas are with those of FAST.
“We also take into account the experience and enthusiasm of the team, and look at how interesting their initiative is. The process takes several stages to complete. First we study the general idea and capacities of the startups, and then we make a detailed examination. Apaga developed in the FAST incubator and went through the entire process to get investment. That takes time,” stressed Harutyunyan.
FAST co-founder Artur Alaverdyan believes that Apaga has an innovative general idea and a unique business model.
“It also solves a serious social issue. Apaga’s model can be monetized and if it’s successful, it can be applicable anywhere,” he said.
FAST Vice President of Acceleration and Incubation David Bequette told Itel.am that the preliminary work with Apaga, which preceded the investment, lasted for around 3 months. Bequette hopes that the process will be cut down to one month for the next investments.
“We want to install in Armenian companies a trend of investment in startups registered and operating in Armenia, which have a product that needs investment and can work in Armenia’s legal framework,” he said.