10:31 | 11.03.19 | Նորություններ | 6115
Ամենամյա տեխնո կոնֆերանսին ներկա կլինի 125 երկրից շուրջ 100 հազ. այցելու, 1900 ներդրող, 9000 ստարտափ եւ 1900 լրագրող:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Viva Technology միջոցառմանը Հայաստանը կներկայանա առանձին տաղավարով՝ որպես տարածաշրջանի նոր Սիլիկոնյան հովիտ: Նախաձեռնության հեղինակներն են G2iA-ը եւ HyeTech-ը:
Նախարարը կոչ է արել հայկական առաջատար կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ շահագրգիռ անձանց աջակցել կազմակերպիչներին՝ Հայաստանը VivaTech 2019-ում լավագույնս ներկայացնելու համար։
«Տեխնոլոգիական ոլորտի կազմակերպությունները, ստարտափները եւ հետաքրքրված անձինք VivaTech-ի Հայաստանի տաղավարում մասնակցություն ունենալու կամ ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար կարող են դիմել նախաձեռնող խմբին հետեւյալ կոնտակտներով՝ vivatech@g2ia.fr, +374 93 50 25 44»,- եզրափակել է Հակոբ Արշակյանը:

10:31 | 11.03.19 | News | 6111
Armenia will be a participating party in the large technological conference Viva Technology in Paris on May 16-18, Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan has announced.
The annual event will be attended by around 100,000 visitors, 1900 investors, 9000 startups and 1900 journalists from 125 countries.
Hakob Arshakyan noted that Armenia will be represented with separate pavilion at Viva Technology event, as new Silicon Valley of the region. The authors of the initiative are G2iA and HyeTech.
He urged all leading Armenian organizations and interested parties to help present the best of Armenia during the VivaTech 2019.
“We invite all Armenian businesses and sponsors as well as Armenian startups interested in supporting the Armenian pavilion or participating in the VivaTech event to contact organizers at vivatech@g2ia.fr or directly at +374 93 50 25 44,” added Arshakyan.