14:59 | 29.04.20 | Հոդվածներ | exclusive 94314
Կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով տեխնոլոգիական ընկերությունները անցել են աշխատանքի հեռահար ռեժիմի: Itel.am-ը ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների հետ զրույցում պարզում է գործունեության վրա համավարակի ազդեցությունը, հեռավար աշխատանքի կազմակերպման նրբությունները, դրական եւ բացասական կողմերը, եւ համավարակից հետո մեզ սպասող աշխարհի մասին նրանց պատկերացումները:
Հայաստանում հիմնադրված Expper Technologies ընկերությունն իր ստեղծած ռոբոտների միջոցով օգնում է երեխաներին հաղթահարել սթրեսն ու ընկճվածությունը՝ բուժման ընթացքում:
Ընկերությունը ստեղծել է արհեստական բանականության տեխնոլոգիայով աշխատող Robin ռոբոտը, որը կարող է ստեղծել եւ տարածել զգացմունքներ՝ մարդկանց հետ հաղորդակցվելու ընթացքում: Robin-ը, որը ներկայում թեստավորման փուլում է մի շարք հիվանդանոցներում, իր յուրահատուկ մոտեցման շնորհիվ օգնում է բուժում ստացող երեխաներին դուրս գալ դեպրեսիվ վիճակից եւ դառնալ առավել հաղորդակցվող, ինչի արդյունքում հեշտանում է բժշկական անձնակազմի աշխատանքը:
Expper Technologies-ի համահիմնադիր Կարեն Խաչիկյանը նշում է, որ թիմը վերջին շաբաթներին աշխատում է հեռավար եղանակով:
«Նոր պրոցեսներ ենք ներմուծել, որպեսզի կարողանանք ավելի ճիշտ գնահատել կատարված աշխատանքը։ Ժամանակին, երբ բոլորս մի տեղում էինք, շատ հեշտ էր task managment (հանձնարարականի կառավարում) իրականացնել, իսկ հիմա ամբողջ գործընթացը հեռավար տարբերակով է կատարվում», - ընդգծում է նա:
Ընկերության թիմը հիմնականում հաղորդակցվում է օնլայն հարթակների միջոցով զանգեր իրականացնելով։ Այս ընթացքում օգտագործում են Zoom, Slack հարթակները՝ հաղորդակցությունն արդյունավետ իրականացնելու համար։
Հեռավար ձեւաչափի դժվարությունների մասին
Կարենը նշում է, որ այս շրջանում բարդ է իրականացնել Ռոբինի սարքային փոփոխությունները, քանի որ դա ֆիզիկական միջամտություն է պահանջում։
«Ընկերության տեխնիկական տնօրեն Հայկը ստիպված Ռոբինին իր տուն է տարել ու այդպես է աշխատում։ Ստիպված էինք բոլոր սարքավորումները տանել իրենց տուն՝ այն դարձնելով մեր լաբորատորիան։ Նման իրավիճակը ստիպում է ընկերության ներսում բարելավել պրոցեսները, քանի որ այլեւս չկա կողք-կողքի աշխատելու տարբերակը։ Նոր գործիքների կիրառումը հնարավորություն տվեց ավելի ճշգրիտ իրականացնել աշխատանքի վերահսկումը»,- նշում է նա:
Ռոբինը կլուծի հիվանդանոցներում սահմանափակ շփումների խնդիրը
Կարենը նշում է, որ ստեղծված իրավիճակը մեծ բարդություններ է ստեղծել երեխաների համար, որոնք գտնվում են հիվանդանոցներում, քանի որ տեսակցությունները զգալիորեն սահմանափակվել են, եւ անգամ բուժանձնակազմն է խուսափում ավելորդ անգամ շփվել երեխաների հետ։
Պանդեմիան թույլ կտա ադապտացնել նոր տեխնոլոգիաները
Կարենի խոսքով, համավարակը ստիպեց կազմակերպությունների մեծ մասին անցնել հեռավար աշխատանքի, ինչը հնարավորություն կտա փոխել կառավարման հին ձեւերը եւ ադապտացնել նոր տեխնոլոգիաները։ Քայլեր կարվեն նաեւ ռեսուրսների օպտիմալացման համար։
«Ամբողջ աշխարհը, վստահաբար, էլ հինը չի լինի, քանի որ այս նոր ապրելակերպը մարդկանց մոտ վարքային փոփոխություն է առաջացնելու։ Ընկերությունները պետք է կարողանան ճկուն լինել եւ ադապտացվել այս նոր իրականությանը։ Նաեւ բարդություններ են սպասվում նոր ներդրումների ներգրավման հարցում, դրա համար անհրաժեշտ է եկամուտների ավելացմանն ուղղված շատ արագ քայլեր ձեռնարկել»։

14:59 | 29.04.20 | Articles | exclusive 94326
Technological companies have switched to remote working because of the coronavirus pandemic. Itel.am has talked with Armenia’s tech companies about the impact of the pandemic on their activity, as well as the specifics, positive and negative aspects of remote working, and their vision of the post-coronavirus world.
Founded in Armenia, Expper Technologies creates robots that help children overcome stress and depression during treatment at hospital.
Robin the robot operates on AI and can imitate and share emotions to communicate with humans. Currently being tested in several hospitals, Robin uses this unique approach to help the children get out of the depressed state of mind and socialize, which in its turn helps the doctors with the treatment.
Expper Technologies co-founder Karen Khachikyan has told Itel.am that his team is working remotely in the last few weeks.
“We have introduced new procedures to assess the completed work more correctly. Before the pandemic, when we were all in the same office, task management was easy, but now we have to do it while working remotely,” he said.
The team mostly communicates via online platforms and apps such as Zoom and Slack in order to make the communication efficient.
The challenges of remote working
Karen tells that it is difficult to directly work on the robot during the lockdown, because it requires physical interference.
“Our CTO Hayk had to take Robin to his home and work on it there. We had to turn the flat into laboratories. The situation makes us improve procedures established in the company, because we can no longer work in the same space. Use of new tools has allowed us to conduct better oversight of the work,” he said.
Robin solves the problem of limited socializing in hospitals
According to Karen, the pandemic and the lockdown have greatly complicated the daily life of children who are receiving treatment at hospitals, because the visits have been limited and even the medical staff avoid contacting with the children patients more than necessary.
The pandemic is an opportunity to adopt new technologies
Karen believes that as most companies have switched to remote working, they have the opportunity to change old ways of management and adopt new technologies. Optimization of resources is ahead as well.
“Certainly, the whole world is going to change because this new lifestyle will cause behavioral changes. Companies need to be flexible and address the new reality. There will be challenges with new investments, which is why companies need to act quickly to increase profit,” he concluded.