16:21 | 24.06.20 | Նորություններ | 17149
Սահմանապահ Ոսկեպարում 8 ամիս առաջ գործարկվել է լուսադիոդային (LED) լուսարձակներով գործող՝ արտաքին լուսավորության համակարգ: Համայնքային ենթակառուցվածքների արդիականացմանն աջակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Իր ներդրումն է ունեցել նաեւ Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը:
Տեղադրվել է 40 լուսարձակ, լուսավորվել է մի ամբողջ թաղամաս՝ շուրջ 1.5 կմ ճանապարհ:
Ոսկեպարում արդեն հասցրել են գնահատել «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի դրական ազդեցությունը: Գործակցող կողմերն էլ որոշել են շարունակել եւ գրեթե ամբողջությամբ լուծել խնդիրը: Ազդարարվել է երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագրի՝ երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին: Մինչեւ տարեվերջ, նախատեսվում է 1250 մ-ով ավելացնել գյուղի՝ լուսավորված փողոցների հատվածը:
Այդ ամենը հաստատող տեսազանգի ընթացքում քննարկվել է սահմանապահ գյուղերում երկարաժամկետ եւ թիրախային ծրագրի կարեւոր ազդեցության հարցը:
Գործակցող կողմերը վստահ են, որ ծրագիրը թույլ է տալիս սահմանապահ գյուղերում բարձրացնել մարդկանց կյանքի անվտանգության աստիճանն ու խնայել համայնքային միջոցները:
«Ձեզ հետ չեմ ֆիզիկապես, բայց կարեւորն արդյունքն է։ Սահմանապահ գյուղերի նկատմամբ մեր վերաբերմունքն անփոփոխ է։ Ամեն տարի ձգտում ենք որոշակի ներդրում ունենալ, որպեսզի դուք միշտ վստահ լինեք, որ մեզ բաժանում է միայն ֆիզիկական հեռավորությունը, եւ որ դուք մենակ չեք։ Նման ծրագրերի միջոցով մարզերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելը եղել ու մնում է մեր կարեւոր նպատակներից։ Ամուր մնացեք, ամուր պահեք մեր սահմանները եւ առողջ եղեք»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Լուսավորությունն առաջնային է սահմաններում: Արդեն 4 տարի, դուք աջակցում եք, որպեսզի մեր տարածաշրջանում լուծվի այդ խնդիրը: Այդ ամենը ոգեւորում է գյուղացուն, ով հպարտ կանգնած է իր հողի վրա: Խնդրի կարգավորումը կարեւոր է գիշերային ժամերին մարդկանց անվտանգությունն ապահովելու եւ համայնքի միջոցները խնայելու տեսանկյունից»,- ասել է Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը:
«Ծրագրի երկրորդ փուլի համար, կազմակերպչական աշխատանքներն իրականացվում են: Հենասյուների տեղակայման տեղերն ընտրված են, հենասյուներն ու լույսերը՝ պատվիրված են: Շինարարական աշխատանքներն առաջիկայում կսկսվեն: Երբ այդ ամենն ավարտենք, կարելի է վստահաբար ասել, որ գյուղում 95%-ով՝ լուսավորված Ոսկեպար կունենանք»,- ասել է ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը:
Ծրագրի ձեռքբերումները կարեւոր են համարում նաեւ բնակավայրի վարչական ղեկավար Սերոբ Մախսուդյանն ու համայնքի բնակիչները:
Շրջակա միջավայրի պահպանման, էներգախնայողության բարձրացման եւ համայնքային զարգացման համար, տարիների գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու FPWC-ն, չափազանց կարեւոր են համարում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը, որոնց հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են:
Բնապահպանական եւ էներգաարդյունավետ լուսադիոդային (LED) լուսարձակները սպառում են 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա եւ ծառայում են շուրջ 50 անգամ ավելի երկար: Գյուղի փողոցները կլուսավորվեն մինչեւ գիշերվա 01:00-ն:

16:21 | 24.06.20 | News | 17209
It has been eight months now a system of energy-efficient LED lamps has been installed in the borderland village of Voskepar. 40 LED lamps were installed and a whole district was illuminated, embracing some 1,5 km territory.
The modernization of community infrastructure was supported by Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC). Noyemberyan administration has contributed to the project, too.
Voskepar has already seen the positive impact of the "Eco Villages Network" program, and the partner organizations have decided to continue and finally solve the problem of lighting.
The start of the second phase of the long-run program has been announced. By the end of the year, it is planned to broaden the area of lighted streets in the village by 1250 m. Along with the above mentioned, the impact of the long-term and target programs in the borderland villages was discussed. Organizations are confident that the program will allow people in frontier villages to increase their safety and reduce community expenses.
“I am far from you physically, but it is the result that matters. Our approach to borderland villages remains unchanged. We strive to ensure investments year after year so that you stay confident that we are separated only by distance and that you are not alone. Developing infrastructures through programs like this has always been and remains one of our most vital purposes. Stay healthy and strong and keep our borders strong,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“The lighting system is of most importance for the borders. It’s already 4 years you support us to tackle the issue. Your work encourages the villagers who proudly protect the land. By settling this issue, we ensure the security of our people during night hours and save the community's funds,” said Karen Abazyan, head of the Noyemberyan community.
"For the second stage of the program, the organizational work is being carried out. The location of the pillars has been chosen, the pillars and the lights have been ordered already. Construction will begin soon. Once we finish this stage, we can say for sure that in Voskepar will be illuminated by 95%,” said the program coordinator Martin Maralchyan.
Serob Makhsudyan, the administrative head of the settlement, and the residents also stress the importance of the program achievements.
For the sake of environmental protection, energy efficiency, and community development, Viva-MTS and FPWC, long-time partners, see the modern technology to be extremely important, as it is addressed to four components of sustainability: environmental, economic, cultural and social.
Environment-friendly and energy-efficient LED lamps to consume 80% less electricity and serve up to 50 times longer. The streets in the village will be illuminated every day until 01:00 AM.