17:03 | 26.11.21 | Նորություններ | 10343
Վիվա-ՄՏՍ-ը եւ «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին եւ զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությունը մեկնարկում են համատեղ ծրագիր՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորների մի մասին օրթեզավորելու համար:
Ծրագրի տեւողությունը երեք տարի է: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ նպատակով «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին եւ զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությանը տրամադրել է 120 մլն դրամ:
Ծրագիրն իրականացվելու է ոչ թե ստատիկ, այլ ժամանակակից օրթեզներով: Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ ձեռք է բերվել Գերմանիայի եւ Նիդերլանդների առաջատար ընկերությունների արտադրած 100 օրթեզ: Առաջին խմբաքանակն Հայաստանում է:
«Դժվար է խոսել մի ծրագրի մասին, որի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացել է պատերազմի հետեւանքով: Այնուամենայնիվ, ներկա իրավիճակը պարտավորեցնում է սթափ վերլուծել առկա խնդիրներն ու լուծումներ փնտրել: Կարեւոր է վիրավորում ստացած զինվորներին առօրյա կյանքի հուն վերադարձնելը: Տղաները պետք է պահպանեն իրենց ոգու ամրությունը: Նրանք այսօր ունեն են ոչ միայն գործիքային կամ մասնագիտական, այլեւ՝ հոգեբանական աջակցության կարիք: Այս ծրագրի հիմքում այդ նպատակների ապահովումն է: Ուզում եմ հավատալ, որ մեզ՝ գործընկերներիս, կհաջողվի վերականգնել վիրավորում ստացած երիտասարդների ինքնուրույնությունը: Դա նրանց կյանքի որակը բարձրացնելու քայլերից մեկն է: Համատեղ ջանքերն անհրաժեշտ են, հոգատարությունը՝ պարտադիր»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանն ասել է, որ վիրավոր զինվորների համար իրականացվելու է ոտքի 70 եւ ձեռքի 30 օրթեզավորում:
«Դրանք լինելու են ժամանակակից դինամիկ օրթեզներ, որոնցով տղաներն ավելի ազատ կքայլեն, կենցաղում կլինեն ինքնուրույն: «Զինվորի տանը» կառուցվելու է նաեւ քայլքի լաբորատորիա, որը հնարավորություն կտա 2D տարբերակով տեսնել եւ ժամանակին բացահայտել հնարավոր խնդիրները՝ արագ ու արդյունավետ լուծելով դրանք»,- ասել է նա:
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին եւ զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպության համատեղ՝ օրթեզավորման աշխատանքներն իրականացվելու են «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնում՝ տարբեր պրոֆիլի մասնագետների ներգրավմամբ. թիմում ներառված են պրոթեզավորող օրթեզավորող, վերականգնող բժիշկ, ֆիզիոթերապեւտ, ասեղնաբույժ, ֆիզիոթերապիստ, էրգոթերապիստ եւ հրավիրված այլ նեղ մասնագետներ՝ ըստ ցուցման:

17:03 | 26.11.21 | Новости | 10428
Вива-МТС совместно с благотворительной общественной организацией «Поддержка раненым солдатам и инвалидам» запускают совместную программу по ортезированию военнослужащих, получивших ранения во время 44-дневной войны.
Продолжительность программы - три года. С этой целью Вива-МТС предоставила благотворительной общественной организации «Помощь раненым солдатам и инвалидам» 120 млн драмов.
Программа будет реализована не со статическими, а с современными ортезами. При поддержке Вива-МТС приобретено 100 ортезов ведущих компаний Германии и Нидерландов. Первая партия находится в Армении.
«Сложно говорить о программе, необходимость создания которой возникла в результате войны. Тем не менее сложившаяся ситуация обязывает трезво анализировать существующие проблемы и искать пути их решения. Важно помочь раненым солдатам вернуться в нормальное русло жизни и сохранить крепость духа. Сегодня им нужна не только техническая и профессиональная, но и психологическая поддержка. Достижение этих целей лежит в основе этой программы. Хочется верить, что нам с коллегами удастся помочь раненым солдатам восстановить самостоятельность. Это один из шагов к улучшению качества их жизни. Необходимы совместные усилия и забота », - сказал генеральный директор Вива-МТС Ральф Йирикян.
Ректор ЕГМУ Армен Мурадян сообщил, что раненым военнослужащим будет поставлено 70 ножных и 30 ручных ортезов.
«Это будут современные динамические ортезы, которые позволят парням свободнее передвигаться, быть более самостоятельными в повседневной жизни. «В «Доме солдата» будет построена также лаборатория для ходьбы, которая позволит в формате 2D вовремя определять возможные проблемы, и решать их быстро и эффективно», - сказал он.
Вива-МТС совместно с благотворительной общественной организацией «Помощь раненым солдатам и инвалидам» реализуют работы по ортезированию в реабилитационном центре «Дом солдата» с привлечением специалистов различного профиля. В команде работают протезист-ортезист, реабилитолог, физиотерапевт, иглотерапевт, физиотерапист, эрготерапевт, а также другие приглашенные специалисты узкого профиля в соответствии с указаниями.