15:25 | 08.11.22 | Նորություններ | 12745
Դիջիթեյն ընկերությունն իր Դիջիթաուն նախագծի շրջանակում արդեն երկրորդ անգամ իրականացրել է և նոյեմբերի 7-ին դեմո օրով ամփոփել է M1TQ ծրագիրը՝ համագործակցելով ոլորտում 12 տարվա փորձ ունեցող էստոնական Garage48-ի հետ։
Աքսելերացիոն ծրագիրը հաղթահարած 7 ստարտափ թիմեր ներկայացել են փինչինգով Հայաստանից և Էստոնիայից ներդրողներին և վենչուրային կապիտալիստներին հնարավոր ներդրումներ ստանալու նպատակով։ Ժուրիի քվեարկության արդյունքում MoodMap ստարտափը զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականն ու Դիջիթեյնի կողմից ստացել 10,000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ։
photo © Digitain
Ծրագրի գործընկերները նույնպես պատրաստել էին օգտակար ու այս փուլում շատ անհրաժեշտ նվերներ ֆինալիստ ստարտափների համար։ Step Consulting-ն առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրած MoodMap, HandyTalk և oqni թիմերին տրամադրել է անվճար հարկային և իրավաբանական խորհրդատվություն, Gradus Solutions-ն անվճար մարքեթինգային խորհրդատվության փաթեթը հանձնել է #FBF ստարտափին, իսկ Koriz ընկերությունը մարքեթինգային և բրենդինգային ծառայություն է նվիրել HandyTalk թիմին և մարքեթինգային ու բրենդինգային խորհրդատվություն՝ MoodMap-ին։
Դեմո օրվա առթիվ Հայաստան էր ժամանել Garage48-ի համահիմնադիր, քառասունից ավել հեքեթոնների մոդերատոր Պրիիտ Սալումաան, որը կիսվել է իր անցած ձեռնարկատիրական ճանապարհի և հիմնադրած ստարտափների պատմությունով, ինչպես նաև զուգահեռներ անցկացրել հայկական ու էստոնական ստարտափ էկոհամակարգերի միջև: Նա նաև վարել է միջոցառումն ու «Ժամանակն է սկսելու․ Էստոնիայի և Հայաստանի զարգացող ստարտափները» թեմայով պանելային քննարկումը։
Քննարկամանը մասնակցում էին ոլորտի փորձառու ներկայացուցիչներից՝  ԲՏԱ փոխնախարար Դավիթ Սահակյանը,  INSTILL վենչուրային կապիտալի գլխավոր գործընկեր և Orion Worldwide Innovations-ի հիմնադիր տնօրեն Էմմա Առաքելյանը, Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր և տնօրեն Դիանա Արզումանյանը և M1TQ-ի առաջին շրջափուլի հաղթող ստարտափ ArmBionics-ի համահիմնադիր և տնօրեն Մարինա Դավթյանը։
«Այս անգամ M1TQ-ը կազմակերպել էինք հեքեթոնի և աքսելերացիայի համադրությամբ․  ծրագրի մեկնարկը տրվել էր դեռ մայիսին հեքեթոնով, որին մասնակցելու համար ունեինք շուրջ 350 դիմորդ։ Հեքեթոնին մասնակցեցին 187 երիտասարդներ և ներկայացվեց 50 նորորար գաղափար, որոնցից 27-ի շուրջ ձևավորվեցին թիմեր։ 48 ժամվա ընթացքում մասնակիցները մշակեցին իրենց գաղափարների նախատիպերը և հեքեթոնի ավարտին ներկայացրեցին ժուրիին։ Արդյունքում նրանցից 14-ը հնարավորություն ստացան մասնակցելու M1TQ աքսելրացիոն ծրագրին։
12-շաբաթյա ինտենսիվ ծրագիրն իրականացրեցին Garage48-ի փորձառու մասնագետները, որի արդյունքում 7 թիմեր վերջնականացրեցին իրենց գաղափարները, մշակեցին պրոդուկտներն ու այսօր պատրաստ ներկայացան ներդրողներին։ Լիահույս ենք, որ թիմերը կշարունակեն իրենց ստարտափային ճանապարհն ու շուտով կլսենք նրանց ավելի մեծ հաջողությունների մասին»,- ամփոփելով M1TQ-ի երկրորդ շրջափուլը նշել է ծրագրի ղեկավար Մանե Վարոսյանը։
Նշենք, որ Դիջիթեյնը՝ որպես տեխնոլոգիական ընկերություն, իր պարտքն է համարում զարգացնել Հայաստանի տեխնո ոլորտն ու ստարտափ էկոհամակարգը, որի շրջանակում էլ նախագծվել է Դիջիթաունը, որի բաղադրիչներից առաջինն է M1TQ ծրագիրը։ Ընկերության հիմնական նպատակն է Հայաստանը դարձնել գրավիչ տեխնոլոգիական կենտրոն ամբողջ աշխարհի համար։

15:25 | 08.11.22 | News | 12782
Digitain organized the second batch of the M1TQ program as a part of its DigiTown project and wrapped it up with the Demo Day on November 7th. This time the project was co-organized with the Estonian Garage48, which has 12 years of experience in the field.
The 7 startups that had passed the M1TQ acceleration, pitched in front of local and international investors and venture capitalists in order to attract possible investments. As a result of the jury’s votes, MoodMap won the special $10,000 equity-free cash prize from Digitain.
photo © Digitain
M1TQ partners also prepared very necessary gifts for the finalist startups. Step Consulting will provide free tax and legal consulting to the top 3 startup teams - MoodMap, HandyTalk and oqni. Gradus Solutions will give a free marketing consultancy to the #FBF and Koriz Marketing will grant a marketing and branding strategy service to HandyTalk and a consultancy for MoodMap.
Garage48’s Co-Founder and the moderator of more than 40 hackathons Priit Salumaa visited Armenia specially for the M1TQ Demo Day. During his keynote speech, he talked about his entrepreneurial journey, the startups that he has found as well as drew parallels between the Armenian and Estonian startup ecosystems. He also hosted the event and moderated the panel discussion on the topic “It’s time to Start UP - Estonia’s and Armenia’s growing startups”.
The panel discussion was held with the seasoned professionals of the field: the Deputy Minister of High-Tech Industry Davit Sahakyan, the CEO and Founder of Orion Worldwide Innovations and the General Partner of INSTILL VC Emma Arakelyan, the CEO and Co-Founder of Orion Worldwide Innovations Armenia Diana Arzumanyan, and the CEO and Co-Founder of ArmBionics Marina Davtyan.
“M1TQ started back in May and this time it was held in the form of a hackathon and acceleration. We had more than 350 applicants and 187 of them attended the hackathon by presenting 50 innovative ideas. 27 of these ideas passed to the next stage. The teams were formed around them and worked for 48 hours to come up with the working prototypes of their ideas to present to the jury. As a result, 14 teams were chosen for the acceleration.
The 12-week intensive acceleration program was implemented by the experienced mentors of Garage48. By the end of the program, 7 teams finalized their startup ideas, developed the products and are ready to pitch in front of investors. We do hope that the teams will continue their entrepreneurial journey, and we will hear more about their success in the future,” the Program Manager Mane Varosyan said, summing up the M1TQ Batch 2.
It’s worth highlighting that Digitain, as an IT company, considers itself accountable to develop Armenia’s startup ecosystem. Within this framework, the DigiTown project was designed, the first component of which is the M1TQ program. Eventually, Digitain aims to make Armenia an attractive technological center for the whole world.