18:06 | 08.11.22 | Նորություններ | 12908
Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են հետևողական լինել էկոհամակարգի պահպանման հարցում:
Տարիների գործընկերները զգալի հաջողություն են արձանագրել իրականացրած ծրագրերի արդյունքում: Կազմակերպությունների ղեկավարները հերթական շրջայցով եղել են Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում (CWR), որը մասնավոր պահպանվող առաջին տարածքն է Հարավային Կովկասում:
Շուրջ երկու տասնամյակ իրականացված հետևողական աշխատանքը ցանկալի արդյունք է տվել: 300 հեկտար հողատարծքից հիմք դրված կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանն այժմ Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունը ներկայացնող 30 000 հեկտար ապաստարան է:
Հերթական ծառատունկը էկոկրթական ծրագրի կարևոր բաղադրիչ է դարձել: Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, տարիներ շարունակ իրականացվել  է ծառատունկ, ստեղծվել են էկոկրթական ակումբներ, կազմակերպվել բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը միտված տեղեկատվական արշավներ:
«Որևէ ծրագրում կրթական բաղադրիչի առկայությունը երաշխավորում է երկարաժամկետ հաջողություն: Վաղվա սերունդը պետք է հնարավոր խնդիրների լուծմանը պատրաստ լինի ոչ թե դրանց առճակատվելուց հետո, այլ՝ միշտ: Երկրի էկոհամակարգի պահպանումը պետք է լինի յուրաքանչյուրի գիտակցված ընտրությունը: Ի վերջո, եթե մենք խոսում ենք առողջ ապրելակերպի մասին՝ ջանքեր պետք է գործադրենք այդ միջավայրի ձևավորման համար: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ արժեհամակարգի կրողն է՝ իր աշխատակիցների և բաժանորդների գիտակցված ընտրության և նվիրման շնորհիվ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ինչպես նաև, տարածքում ստեղծված ջերմատանը անտառվերականգնման նպատակով աճեցվում են բնիկ ծառատեսակներ: Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում (CWR), առանձնահատուկ նշանակություն ունի Վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոնը (WRC): Այստեղ հիմնադրամի ջանքերով անազատության դաժան պայմաններից փրկված արջերը վերականգնվում և հարմարեցվում վայրի բնություն վերադառնալուն։
Գործընկեր կազմակերպության ղեկավարները հետևել են էկոակումբի դասընթացներից մեկին, ինչպես նաև տարածքում տեղադրված թակարդ-տեսախցիկների աշխատանքին:

18:06 | 08.11.22 | News | 12909
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) keep consistent solidarity in collaboration for the ecosystem conservation.
Years of partnership in the framework of a number of projects have had a far-reaching success record, which was marked by another site visit to the Caucasus Wildlife Refuge (CWR) by the heads of the two organizations.
CWR is the first privately protected area in the South Caucasus region. The desired result of about two years’ truly dedicated collaboration between Viva-MTS and FPWC has proved to be well deserved. What started from just 300 hectares of small but abound land, has grown into a 30,000 hectares of a protected wildlife refuge, conserving an important part of Armenia’s rich biodiversity.
A traditional tree-planting event with the participation of young members of the FPWC’s eco-club symbolized the continual eco-educational component of the organizations’ partnership.
“Educational component in any program guarantees long-lasting success. The next generation has to get prepared to solve possible problems at all times, not when it faces them. Protection of ecosystem in the country shall be everyone’s educated choice. At the end of the day, when we speak of healthy lifestyle, we have to know that efforts shall be made to shape a proper environment for that. Viva-MTS is guided by that value system owing to the choices made by our employees and our subscribers, and their devotion,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The other special spots visited on the site were the greenhouse, where local/endemic tree-species are grown for the reforestation, and the Wildlife Rescue Center, where over 20 rescued bears are kept for rehabilitation, and some of them – for rewilding.
The participants of the site-visit also attended an ongoing eco-club workshop and took a peek into the CWR’s latest wildlife footage from the camera traps.