18:04 | 31.05.24 | Նորություններ | 16296
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) թիրախային ծրագրեր են իրականացնում բնապահպանական խնդիրներ լուծելու ուղղությամբ:
Ֆերմերներին աջակցելու համար գործընկեր կազմակերպությունները կանաչ տեխնոլոգիաներ են կիրառում. վայրի կենդանիներին դիմավորում են «էլեկտրական հովիվները»:
Վայոց ձորի մարզում մարդ-վայրի բնություն անվնաս համակեցությունն ապահովելու համար «էլեկտրական հովիվների» հերթական խմբաքանակն է տրամադրվել համայնքներին:
Տրամադրված 20 «էլեկտրական հովիվներից» յուրաքանչյուրը կարող է «հսկել» 1 հա տարածք: Այս մարզում դրա հրատապությունը հավաստող բազմաթիվ փաստեր կան. տեղի ֆերմերները վերջին տարիներին ծուռթաթերի հարձակման հետեւանքով թե՛ մեղվափեթակներ, թե՛ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ են կորցրել: Ֆերմերային այն տնտեսությունները, որոնք օգտվել են նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող, արեւային էներգիայով սնուցվող «հովվի» ծառայությունից, հետագա տարիներին արջերի ներխուժման դեպքեր չեն արձանագրել: Նրանց հաջողվել է բերքը պաշտպանել կենդանիներից՝ առանց վերջիններիս վնասելու:
«Կանաչ տեխնոլոգիաները մարդկությանն ու բնությանը ծառայեցնելը մեզ համար ռազմավարական մոտեցում է: Դա թույլ է տալիս լուծել շատ հարցեր: Մասնավորապես՝ նպաստել կայուն զարգացմանը, կրճատել բնապահպանական ռիսկերը, զարգացնել ֆերմերային տնտեսությունները եւ այդ ամենը՝ արեւային էներգիայով աշխատող ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով: Կանաչ մտածողությունը դարի հիմնական եւ կարեւոր պահանջներից է դարձել: Սա մի ծրագիր է, որի արդյունքը երկարաժամկետ է եւ անգնահատելի: Ուրախ եմ մեր գործընկերների հետ անցած ճանապարհի եւ տարբեր վայրերում արձանագրվող հաջողությունների համար»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Կայուն եւ կանաչ ապագա ունենալու ցանկությունը Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ջանքերը միավորել է 2019 թվականից: Արենի, Եղեգիս, Վայք, Գլաձոր եւ Եղեգնաձոր համայնքներին նվիրաբերվել է «էլեկտրական հովիվների» 10 համակարգ:
Հետագա տարիներին գործընկեր կազմակերպություններն ավելացրել են տրամադրվող աջակցության ծավալը՝ ծրագրում ընդգրկելով նաեւ Արարատի մարզը: Մինչեւ 2023 թվականը տրամադրվել է 30 «էլեկտրական հովիվ»: Տրամադրված վերջին խմբաքանակի շնորհիվ «էլեկտրական հովիվներից» կարող է օգտվել եւս 20 ֆերմեր: Գործընկեր կազմակերպությունների համատեղ ծրագրի շրջանակում 2019 թվականից կանաչ տեխնոլոգիաներով աշխատող «էլեկտրական հովիվների» թիվը հասել է 50-ի: Դրանցով ցանկապատված տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 475.000 քառակուսի մետր:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, բայց տհաճություն զգալով՝ դադարում են մոտենալ ցանկապատված տարածքներին:

18:04 | 31.05.24 | News | 14587
Since 2019, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have been actively engaged in targeted projects in providing solutions for environmental problems.
In biodiversity-rich habitats, unexpected encounters with wild animals can occur. To assist farmers in such communities, the partner organizations have been leveraging green technologies, such as electric fences.
In a recent initiative, a new set of electric fences was provided to communities in Vayots Dzor, aiming to facilitate the peaceful coexistence of humans and wildlife.
Each of the 20 specialized electric fences is capable of monitoring a 1-hectare area. The urgency of this solution is underscored by the stark realities faced in the region. Recent years have seen local farmers suffer losses of beehives and cattle due to bears approaching settlements and searching for food. In the Yeghegis Gorge, sightings of bears have been reported, even during the morning hours. Farmers who have embraced the innovative solar-powered fences have witnessed a remarkable shift. They have successfully shielded their crops from animal intrusions, without causing harm to them.
“Making green technologies serve nature and humanity is a strategic approach for us. It enables us to solve many problems through modern solar-powered technologies, including supporting sustainable development, reducing environmental risks, developing farming. Green thinking has become one of the primary and essential imperatives of the century. This is a project the results of which are long-term and invaluable. I am pleased with the journey we have passed together with our partners and our shared successes,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
Since 2019, the desire for a sustainable and green future has united the efforts of Viva-MTS and the FPWC. They donated 10 electric fence systems to the communities of Areni, Yeghegis, Vayk, Gladzor, and Yeghegnadzor. In subsequent years, the partner organizations expanded their support by including Ararat Region in the program. By 2023, they had provided 30 electric fences.
Thanks to the latest batch donated, 20 more farmers can now benefit from these electric fences. As part of the partner organizations’ joint project, the number of electric fences using green technologies has reached 50 since 2019. The total fenced area covered by them is 475,000 square meters.
Electric fences operate using high voltage but low amperage. The animals are not physically harmed, but they experience discomfort, deterring them from approaching the fenced areas.