14:42 | 22.07.25 | Նորություններ | 20762
Ucom-ի աջակցությամբ «Արմդրոն Համայնք»-ը կանցկացնի մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիր, որը նախատեսված է 12-15 տարեկան պատանիների համար։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կստանան թե՛ տեսական, թե՛ գործնական գիտելիքներ FPV դրոնների կառուցվածքի, կառավարման եւ կիրառման առանձնահատկությունների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ կծանոթանան անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) հետ աշխատանքի հիմնական սկզբունքներին։
Դասընթացին կմասնակցի 15 պատանի։ Մասնակիցները կընտրվեն հիմնվելով նրանց մոտիվացիայի, հետաքրքրվածության եւ համայնքի նախորդ նախաձեռնություններին ցուցաբերած ակտիվ ներգրավվածության վրա։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները կհանձնեն տեսական եւ գործնական քննություն եւ կստանան հավաստագրեր: Լավագույն ուսանողները կձեւավորեն հավաքական թիմ՝ ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային հարթակներում։
«Ucom-ում մենք առանցքային տեղ ենք տալիս երիտասարդների շրջանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը։ Դրոնների կառավարումը ոչ միայն արդիական ոլորտ է, այլեւ՝ գործնական հմտություն, որը կարող է ստեղծել իրական հեռանկարներ։ Մեր նպատակն է աջակցել երիտասարդներին ստանալ որակյալ կրթություն, որն էլ իր հերթին կնպաստի թե՛ սեփական հաջողությունների ձեռքբերմանը, թե՛ թվային Հայաստանի զարգացմանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն տարի մեր համայնքը գրանցում է նորանոր հաջողություններ։ Ընկերական եւ փոխօգնության միջավայրը տարեցտարի ընդլայնվում է։ Փոքր, բայց հստակ քայլերով մենք շարժվում ենք առաջ՝ հնարավորություն տալով պատանիներին եւ երիտասարդներին մասնագիտանալ այս ոլորտում, մրցել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկների հետ եւ զարգացնել FPV դրոնների կրթական ու սպորտային միջավայրը Հայաստանում» - նշել է «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Գրանցումը բաց է, բոլոր ցանկացողները կարող են անցնել համապատասխան հղումով եւ լրացնել գրանցման հայտը։
Մասնակիցների տեղերը սահմանափակ են։ Խմբերի կազմավորումից հետո կհրապարակվեն դասընթացի բոլոր մանրամասները՝ անցկացման ժամանակացույցը եւ վայրը։

14:42 | 22.07.25 | News | 20756
ArmDrone Community with the support of Ucom is launching a free one-month educational program on FPV drone operation, for young people aged 12–15.
Within the program, participants will receive both theoretical and practical knowledge about the structure, control, and applications of FPV drones. They will also become familiar with the basic principles of working with unmanned aerial vehicles (UAVs).
A total of 15 participants will be selected based on their motivation, interest, and previous involvement in ArmDrone Community initiatives. At the end of the course, participants will take theoretical and practical exams and receive certificates of completion. The best performing students will form a team to represent Armenia in international competitions.
“At Ucom, we highly prioritize promoting technological education among young people. Drone operation is not only a relevant field today, but also a practical skill that opens up many opportunities. Our goal is to support youth in gaining quality education, which in turn contributes to both their personal success and the development of digital Armenia,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Every year, our community continues to grow and achieve new results. The environment of support and collaboration keeps expanding, and with small but confident steps, we move forward, giving young people the chance to specialize in this field, compete with the world’s strongest pilots, and help develop the educational and sporting ecosystem of FPV drones in Armenia,” said Hayk Karapetyan, Founder of ArmDrone Community NGO.
Registration is now open. Interested people can follow the link to fill out the application form․
Note that the number of participants is limited. Once the groups are formed, detailed information about the course schedule and location will be announced.