14:42 | 22.07.25 | Նորություններ | 20762
Ucom-ի աջակցությամբ «Արմդրոն Համայնք»-ը կանցկացնի մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիր, որը նախատեսված է 12-15 տարեկան պատանիների համար։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կստանան թե՛ տեսական, թե՛ գործնական գիտելիքներ FPV դրոնների կառուցվածքի, կառավարման եւ կիրառման առանձնահատկությունների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ կծանոթանան անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) հետ աշխատանքի հիմնական սկզբունքներին։
Դասընթացին կմասնակցի 15 պատանի։ Մասնակիցները կընտրվեն հիմնվելով նրանց մոտիվացիայի, հետաքրքրվածության եւ համայնքի նախորդ նախաձեռնություններին ցուցաբերած ակտիվ ներգրավվածության վրա։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները կհանձնեն տեսական եւ գործնական քննություն եւ կստանան հավաստագրեր: Լավագույն ուսանողները կձեւավորեն հավաքական թիմ՝ ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային հարթակներում։
«Ucom-ում մենք առանցքային տեղ ենք տալիս երիտասարդների շրջանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը։ Դրոնների կառավարումը ոչ միայն արդիական ոլորտ է, այլեւ՝ գործնական հմտություն, որը կարող է ստեղծել իրական հեռանկարներ։ Մեր նպատակն է աջակցել երիտասարդներին ստանալ որակյալ կրթություն, որն էլ իր հերթին կնպաստի թե՛ սեփական հաջողությունների ձեռքբերմանը, թե՛ թվային Հայաստանի զարգացմանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն տարի մեր համայնքը գրանցում է նորանոր հաջողություններ։ Ընկերական եւ փոխօգնության միջավայրը տարեցտարի ընդլայնվում է։ Փոքր, բայց հստակ քայլերով մենք շարժվում ենք առաջ՝ հնարավորություն տալով պատանիներին եւ երիտասարդներին մասնագիտանալ այս ոլորտում, մրցել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկների հետ եւ զարգացնել FPV դրոնների կրթական ու սպորտային միջավայրը Հայաստանում» - նշել է «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Գրանցումը բաց է, բոլոր ցանկացողները կարող են անցնել համապատասխան հղումով եւ լրացնել գրանցման հայտը։
Մասնակիցների տեղերը սահմանափակ են։ Խմբերի կազմավորումից հետո կհրապարակվեն դասընթացի բոլոր մանրամասները՝ անցկացման ժամանակացույցը եւ վայրը։

14:42 | 22.07.25 | Новости | 20840
ArmDrone-сообщество при поддержке компании Ucom объявляет о запуске бесплатной одномесячной образовательной программы по управлению FPV-дронами. Принять участие в программе смогут подростки в возрасте от 12 до 15 лет.
В рамках программы участники получат как теоретические, так и практические знания о конструкции, управлении и применении FPV-дронов, а также познакомятся с основами работы с беспилотными летательными аппаратами (БПЛА).
В программе примут участие 15 человек. Отбор будет проводиться на основании мотивации, интереса и участия в предыдущих инициативах ArmDrone-сообщества. По завершении курса участники сдадут итоговые теоретические и практические экзамены и получат сертификаты. Лучшие ученики сформируют команду и представят Армению на международных соревнованиях.
«В Ucom мы придаем большое значение продвижению технологического образования среди молодежи. Управление дронами — это не только актуальный, но и практический навык, открывающий широкие возможности. Мы стремимся поддерживать молодежь в получении качественного образования, которое способствует как их личному развитию, так и формированию более цифровой Армении», — отметил генеральный директор Ucom, Ральф Йирикян.
«С каждым годом наше сообщество продолжает расти и достигать новых результатов. Атмосфера взаимной поддержки и сотрудничества с каждым годом укрепляется. Мы последовательно движемся вперёд, создавая условия для вовлечения молодежи в высокотехнологичную сферу, содействуя их профессиональному росту и развитию образовательной и спортивной среды FPV-дронов в Армении. Мы искренне благодарны нашему партнеру — компании Ucom за поддержку этой значимой инициативы», — отметил основатель ArmDrone-сообщества, Айк Карапетян.
Регистрация уже открыта. Все желающие могут перейти по ссылке и заполнить регистрационную форму.
Отметим, что количество мест ограничено. Подробная информация о графике и месте проведения занятий будет опубликована после формирования групп.