Ucom-ն ընդլայնել է իր 5G ցանցը եւս հինգ քաղաքում՝ Արմավիրում, Եղեգնաձորում, Վարդենիսում, Գավառում եւ Թալինում` ընդգրկելով Հայաստանի քաղաքների 96 տոկոսը։
Արդյունքում, ընկերության ամենալայն 5G ծածկույթը հասանելի է արդեն 47 քաղաքում, տասնյակ բնակավայրերում, ինչպես նաեւ Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երեւան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա եւ Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ ու հուսալի շարժական ինտերնետից՝ միանալով մեծ թվային աշխարհին։
«Ucom-ում մենք երբեք կանգ չենք առնում եւ շարունակաբար արդիականացնում ենք ենթակառուցվածքները։ Դրա շնորհիվ Արմավիրը, Եղեգնաձորը, Վարդենիսը, Գավառը եւ Թալինը նույնպես միացան Ucom-ի 5G ցանցին, որն այսօր ամենալայն ծածկույթն ունի Հայաստանում։ Մենք հետեւողականորեն շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել՝ մեր բաժանորդների համար ամենաժամանակակից լուծումներն ու ամենահարմարավետ փորձառությունն ապահովելու համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ենթակառուցվածքների արդիականացումը շարունակում է մնալ Ucom-ի հիմնական առաջնահերթություններից։ Շարունակվող լայնածավալ արդիականացման արդյունքում Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլեւ միջազգային հեռահաղորդակցական ստանդարտներին համահունչ, հուսալի կապ։
5G-ն բերում է թվային կյանքի նոր մակարդակ, երբ բաժանորդները կարող են վայելել աշխատանքային եւ ուսումնական բարձրորակ տեսազանգեր, իրական ժամանակում կիսվել մեծածավալ տվյալներով եւ լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաներից։ Այն օգնում է ստեղծել կրթության, առողջապահության եւ աշխատանքի ավելի հավասար հասանելիություն՝ անկախ տարածությունից։
Այսուհետ Ucom-ի ցանցում 5G կապը կաշխատի նաեւ Samsung սմարթֆոնների այն մոդելներում, որոնք ունեն 5G ցանցին միանալու հնարավորություն եւ առնվազն Android 16 օպերացիոն համակարգ։
Ֆիքսված եւ շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաեւ 5G ցանցի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

Ucom расширил покрытие своей сети 5G еще в пяти городах - Армавире, Ехегнадзоре, Варденисе, Гаваре и Талине охватывая 96% городов Армении.
Таким образом, самая широкая 5G сеть в стране уже доступна в 47 городах, десятках населённых пунктов, а также на курорте Myler Mountain Resort, вдоль трассы Ереван–Дилижан и в пунктах пропуска Баграташен, Бавра и Агарак. На сегодняшний день более чем 94% населения Армении имеют возможность пользоваться высокоскоростным и надежным мобильным интернетом, оставаясь подключёнными к цифровому миру.
«В Ucom мы постоянно модернизируем нашу инфраструктуру. Благодаря этому Армавир, Ехегнадзор, Варденис, Гавар и Талин также подключены к 5G-сети Ucom, которая имеет самое широкое покрытие в Армении. Мы будем последовательно продолжать наши усилия, чтобы предоставлять абонентам самые современные решения и максимально комфортный пользовательский опыт», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Модернизация инфраструктуры остаётся одним из ключевых приоритетов компании Ucom. В результате масштабных обновлений абоненты получают не только более высокие скорости, но и надежную связь, полностью соответствующую международным телекоммуникационным стандартам.
5G открывает новый уровень цифровой жизни: обеспечивает высококачественные видеозвонки для работы и учёбы, обмен крупными файлами в режиме реального времени и использование технологий нового поколения. Это способствует более равному доступу к образованию, здравоохранению и профессиональным возможностям вне зависимости от местоположения.
Следует отметить, что 5G-связь в сети Ucom теперь также доступна на смартфонах Samsung, поддерживающих 5G и работающих под управлением операционной системы Android 16 или выше.
Список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также подробную информацию о 5G сети можно найти на официальном сайте компании.