14:06 | 24.11.25 | Նորություններ | 7661
Ucom-ը՝ որպես ռազմավարական տեխնոլոգիական գործընկեր հանդես է եկել «Ինժեներական քաղաք»-ի բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի տարածքում «ԱԲ ապոկալիպսիս» խորագրով անցկացված կիբեռանվտանգության ամենամյա «Capture the Flag 2025» (CTF) մրցույթում։
Կիբեռանվտանգության մրցույթը միավորել էր ոլորտի մասնագետներին եւ ուսանողներին, ովքեր 24 ժամ շարունակ մրցեցին միմյանց հետ՝ բացահայտելով ծրագրային խոցելիություններ, ուսումնասիրելով վնասակար ծրագրեր եւ լուծելով արհեստական բանականության (AI) համակարգերի անվտանգության հետ կապված բարդ խնդիրներ։
Այս տարվա մրցույթին մասնակցեց 56 թիմ՝ 250 մասնակից, որոնք լուծել են իրական սցենարների վրա հիմնված առաջադրանքներ՝ զարգացնելով վերլուծական մտածողությունը եւ զարգացնելով արագ արձագանքման հմտությունները։
24-ժամյա ինտենսիվ պայքարից հետո հայտնի են դարձել հաղթող թիմերը՝ AIN թիմը դարձել է մրցույթի հաղթող՝ հավաքելով ամենաշատ դրոշները, իսկ HIGH5 եւ LAPS թիմերը զբաղեցրել են, համապատասխանաբար՝ 2-րդ եւ 3-րդ տեղերը։
«Ucom-ում մենք վստահ ենք, որ կիբեռանվտանգությունն այսօր ցանկացած տեխնոլոգիական էկոհամակարգի հիմքն է։ Արհեստական բանականության արագ զարգացումը դրա կարեւորությունն ավելի է մեծացնում։ Հենց դրա համար է, որ նման նախաձեռնությունները պետք է շարունակական լինեն․ այստեղ է ձեւավորվում այն միջավայրը, որտեղ երիտասարդ մասնագետները ստանում են իրական փորձ եւ վստահություն։ Մենք համոզված ենք, որ այսպիսի հմտություններ ունեցող մասնագետներն են ապահովում երկրի թվային առաջընթացը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս տարվա «AI APOCALYPSE» թեման շատ հստակ ընդգծեց, որ արհեստական բանականության մարտահրավերներն արդեն մեր իրականության անբաժանելի մասն են, իսկ մրցույթի հաջողությունն ապացուցեց, որ Հայաստանն ունի լավ կիբեռ սերունդ եւ զարգացման լայն հնարավորություններ ու ներուժ։ Ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են մեր երիտասարդ մասնագետները մրցում իրական, բարդ խնդիրների լուծման մեջ՝ ցուցադրելով բարձր մակարդակի գիտելիք եւ պատրաստվածություն։ CTF-ը շարունակում է մնալ կարեւոր հարթակ, որը նպաստում է Հայաստանի ազգային կիբեռդիմակայունության ամրապնդմանը», - ասել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի «ՍայՀաբ - Հայաստան» կիբեռանվտանգության նախաձեռնության ղեկավար եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպվել էր «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ իր «ՍայՀաբ – Հայաստան» կիբեռանվտանգության նախաձեռնության շրջանակում եւ «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի հետ համագործակցությամբ։

14:06 | 24.11.25 | Новости | 7655
Ucom выступил в качестве стратегического технологического партнёра ежегодного конкурса по кибербезопасности «Capture the Flag 2025» (CTF), который прошёл в высокотехнологичном акселераторе «Инженерный город». В этом году конкурс был организован под лозунгом «AI Apocalypse».
Конкурс объединил специалистов и студентов сферы кибербезопасности, которые в течение 24 часов соревновались друг с другом, выявляя уязвимости программного обеспечения, анализируя вредоносные программы и решая сложные задачи, связанные с безопасностью систем искусственного интеллекта.
В этом году участвовали 56 команд и 250 участников, которые выполняли задания, основанные на реальных сценариях, развивая аналитическое мышление и навыки быстрого реагирования. По итогам напряжённой 24-часовой борьбы стали известны победители: команда AIN стала абсолютным победителем, собрав наибольшее количество флагов, а команды HIGH5 и LAPS заняли соответственно второе и третье места.
«В Ucom мы убеждены, что кибербезопасность сегодня является фундаментом любой современной технологической экосистемы. Стремительное развитие искусственного интеллекта лишь усиливает её значимость. Поэтому подобные инициативы должны иметь непрерывный характер: они создают среду, в которой молодые специалисты получают реальные практические навыки и уверенность в своих силах. Мы уверены, что именно такие профессионалы становятся двигателем цифрового прогресса страны», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Тема нынешнего года — AI APOCALYPSE — ясно подчеркнула, что вызовы, связанные с искусственным интеллектом, уже стали неотъемлемой частью нашей реальности. Успех конкурса доказал, что в Армении есть сильное киберпоколение с широкими возможностями и большим потенциалом для развития. Мы рады видеть, как наши молодые специалисты справляются с реальными и сложными задачами, демонстрируя высокий уровень знаний и подготовки. CTF остаётся важной платформой, способствующей укреплению национальной киберустойчивости Армении», — сказала руководитель инициативы по кибербезопасности «CYHub Armenia» Фонда инкубатора предприятий и директор Microsoft Innovation Center Armenia Мари Барсегян.
Отметим, что мероприятие было организовано Фондом инкубатора предприятий в рамках его инициативы по кибербезопасности «CYHub Armenia» в сотрудничестве с программой «Инженерный город».