Viva-ն եւ «Արենի-1» քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամը սկսել են համագործակցել՝ Հայաստանում քարայրային առաջին թանգարան ստեղծելու նպատակով:
Արդեն յոթ տարի, հիմնադրամը հետազոտություններ է իրականացնում Վայոց ձորում: Ուշադրության կենտրոնում են ոչ միայն Արենու քարայրի, այլեւ Արփա գետի հովտի հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրությունները։ Հայտնաբերված գտածոներից մինչեւ ենթակառուցվածքների զարգացումը մեկ շղթայով ներկայացնելու լավագույն տարբերակը՝ մեկ կետից կառավարվող եւ անվտանգային համակարգով ապահովված քարայրային թանգարան ստեղծելն է: Viva-ն աջակցելու է հենց այդ հարցերում: Ցուցափեղկերի ստեղծումից մինչեւ ցուցանմուշների պահպանություն եւ անվտանգության ապահովման համակարգ՝ հետեւողական աշխատանք են պահանջում:
«Այս ծրագրի նպատակն ավելին է, քան «Արենի-1» քարայրում թանգարան ստեղծելը կամ դրա կառավարման համակարգն ու անվտանգությունն ապահովելը: Մեր գործընկերության անկյունաքարը հնագիտական ժառանգության պահպանման միջոցով գիտահեն տուրիզմը զարգացնելն է: Մշակութային ժառանգության նկատմամբ դրսեւորվող հետեւողական վերաբերմունքը թույլ կտա ապահովել ամբողջական շղթա՝ պեղումների միջոցով կարեւորագույն նյութերի հայտնաբերման, դրանց ներկայացման եւ ենթակառուցվածքների զարգացման միջեւ: Պատկերավոր ասած՝ մենք մեր հնագիտական ժառանգության հետ «հաղորդակցվելու» հնարավորություն ենք տալու աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանող զբոսաշրջիկներին»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Նյութական ու հոգեւոր մշակույթների կապը ներկայացնող «Արենի-1» քարայրում հայտնաբերվել են 6000 տարի առաջ ապրած հասարակության աշխարհընկալմանն առնչվող՝ հազարավոր գտածոներ: Հայտնաբերված գունազարդ կարասն դեռեւս ամենակարեւոր գտածոն է համարվում: Այդ եւ համաշխարհային արժեք ներկայացնող այլ գտածոների ցուցադրության համար, քարայրում ստեղծվելու է երկու դահլիճից բաղկացած թանգարան:
«Թանգարան ստեղծելը դժվար գործ է, որովհետեւ խնդիրը միայն ցուցափեղկերի մեջ չէ, այլ այն կոնցեպտի մշակման, որով այդ ցուցափեղկերը պետք է ցուցադրվեն։ Այստեղ Viva-ի մեծ օգնությունը այն է, որ ամբողջությամբ միանգամից կահավորում ենք թանգարանը: Մենք կգնանք անընդհատ ցուցադրությունը փոփոխելու, թարմացնելու, ինչ-որ թեմատիկ ուղղվածություն տալու ճանապարհով, որովհետեւ Արենիից գտնված են հազարավոր գտածոներ. խեցեղեն, փայտ, տեքստիլ եւ այլն»,- ասել է ««Արենի-1» քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի հիմնադիր, ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, Արենիի արշավախմբի ղեկավար Բորիս Գասպարյանը:
Քարայրային թանգարանի ստեղծումը կարեւորվում է նաեւ Վայոց ձորի մարզում տնտեսական ակտիվացմանը նպաստելու տեսանկյունից:

Viva and the “Areni-1 Cave” Scientific Research Foundation have begun cooperation to create the first cave museum in Armenia.
For seven years now, the foundation has been conducting research in Vayots Dzor. The focus is not only on the studies of Areni Cave, but also on the archaeological heritage of the Arpa River Valley. The best option to present the entire chain from the discovered finds to the development of infrastructure is to create a cave museum managed from a single point and safeguraded by a security system. Viva will support in these very issues. From the creation of display cases to the preservation of exhibits and a security system, consistent work is required.
“The goal of this project is more than creating a museum in the “Areni-1” cave or ensuring its management system and security. The cornerstone of our partnership is to develop science-based tourism through the preservation of archaeological heritage. A consistent attitude towards cultural heritage will allow us to ensure a complete chain between the discovery of important materials through excavations, their presentation and the development of infrastructure. Figuratively speaking, we will give tourists from different countries of the world the opportunity to “communicate” with our archaeological heritage,” said Viva’s General Director Armen Avetisian.
Thousands of finds related to the worldview of the society that lived 6,000 years ago were discovered in the Areni-1 cave, which represents the connection between material and spiritual cultures. The discovered colorful jar is currently considered the most important find. A museum consisting of two halls will be created in the cave to display these and other finds of global value.
“Creating a museum is quite a difficult task, because the problem is not only in the showcases, but also in the development of the concept by which these showcases should be displayed; Viva’s great help here is that we are completely furnishing the museum. We will constantly change, update the exhibition, and give it some thematic orientation, because thousands of finds have been found in Areni: ceramics, wood, textiles, etc.,” said Boris Gasparyan, founder of the “Areni-1” Cave Research Foundation, researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences, and head of the Areni expedition.
The creation of a cave museum is also important from the point of view of contributing to economic life in the Vayots Dzor region.