15:15 | 16.03.09 | Նորություններ | 9217
Երեւան /Մեդիամաքս/. Բարձրագույն կրթության անբավարար մակարդակը, թանկ եւ անհուսալի ինտերնետն ու խնդիրները հարկային եւ մաքսային վարչարարության ոլորտներում ՀՀ IT արտադրանքի մրցունակության ապահովման ճանապարհին հիմնական խոչընդոտներ են հանդիսանում:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում հայտարարել է Synopsys Armenia ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ բուհերը չեն նախապատրաստում լիարժեք IT մասնագետներ, եւ ընկերությունները ստիպված են լինում լրացուցիչ ռեսուրսներ ու ժամանակ վատնել ուսանողների ուսուցման համար:
“Հայաստանյան IT հատվածի մյուս խնդիրն է մնում անհուսալի եւ թանկ ինտերնետը”,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Ինչ վերաբերում է հարկային ու մաքսային վարչարարությանը, ապա, ինչպես նշել է Synopsys Armenia-ի գործադիր տնօրենը, ֆիսկալ մարմինները “հաճախ իրենք են խախտում օրենսդրությունը, եւ ընկերությունները ստիպված են լինում իրենց իրավունքները պաշտպանել դատական կարգով”:

15:15 | 16.03.09 | News | 9219
Yerevan /Mediamax/. Insufficient level of higher education, expensive and unreliable internet and problems in the sphere of tax and customs administration are the main obstacles on the way of securing competitiveness of Armenian IT production.
Chief Executive Officer of Synopsys Armenia Company Hovik Musaelyan said this in an interview to Mediamax agency.
According to him, Armenian higher educational institutions do not produce full-fledged IT specialists, and companies are forced to spend additional resource and time to independently train students.
“Another problem for the Armenian IT sector is still the unreliable and expensive internet”, Hovik Musaelyan stated.
Concerning tax and customs administration, as the Chief Executive Officer of Synopsys Armenia stated, the fiscal bodies “often are the ones to violate the legislation, and the companies are forced to defend their rights in court”.