12:07 | 17.03.09 | Նորություններ | 9718
Երևան /Մեդիամաքս/. Դրամի արժեզրկման արդյունքում ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի պատվիրատուների համար ծրագրային ապահովում մշակող հայաստանյան Instigate Design ընկերության շահույթը կավելանա է 9%-ով:
Այդ մասին տեղեկացրել է ընկերության տնօրեն Արման Պողոսյանը` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով ազգային արժույթի արժեզրկման ազդեցությունն ընկերության գործունեության վրա:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում Synopsys Armenia-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն ասել է, որ “ամրապնդվող դրամը բացասաբար էր անդրադառնում ընկերության գործունեության վրա, քանի որ վերջինիս գործարքները կատարվում էին ԱՄՆ դոլարով, եւ Synopsys-ի կենտրոնական գրասենյակը ստիպված էր լինում Հայաստան ուղարկել լրացուցիչ ֆինանսավորում դոլարով”:
“Որոշակի գնահատականներ, թե ՀՀ IT հատվածի վրա, մասնավորապես, ինչպես է ազդել դրամի արժեզրկումը, դեռես չկան, սակայն ակնհայտ է, որ դրա արդյունքում շահելու են արտահանողները”,- ասել է “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
“Նորք” տեղեկատվական-վերլուծական կոնտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է, որ դրամի արժեզրկման ազդեցությունը հայաստանյան IT հատվածի վրա “ավելի շուտ դրական է, քան բացասական”:
“Այսօրվա փոխարժեքը բավականին մոտ է իրականին եւ բարենպաստ` արտահանման համար: Սակայն խնդիրն այն է, որ արտահանման պայմանների պարզեցումը տեղի է ունեցել IT արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկի համաշխարհային անկմանը զուգահեռ”,- ասել է Հայկ Չոբանյանը:

12:07 | 17.03.09 | Новости | 9834
Ереван /Медиамакс/. В результате девальвации драма прибыль армянской компании Instigate Design, разрабатывающей программное обеспечение для заказчиков в США и Европе, увеличится на 9%.
Об этом сообщил директор компании Арман Погосян, комментируя по просьбе Медиамакс влияние девальвации национальной валюты на деятельность компании.
В интервью Медиамакс исполнительный директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян сказал, что «укрепляющийся драм негативно отражался на деятельности компании, поскольку ее сделки осуществлялись в долларах США, и центральному офису Synopsys приходилось направлять в Армению дополнительные суммы объемы финансирования в долларах».
«Определенных оценок, как именно отразится на IT- секторе Армении девальвация драма, пока нет, но очевидно, что в ее результате выиграют экспортеры», - сказал директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.
Директор информационно аналитического центра «Норк» Айк Чобанян в интервью Медиамакс сказал, что девальвация драма влияет на армянский IT-сектор «скорее положительно, чем отрицательно».
«Сегодняшний курс довольно близок к реальному и благоприятен для экспорта. Проблема, однако, состоит в том, что облегчение экспортных условий наступило одновременно с общемировым падением спроса на IT-продукцию», - сказал Айк Чобанян.