12:50 | 02.04.09 | Նորություններ | 5569
Երևան /Մեդիամաքս/. Հայաստանը մտադիր է դառնալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ տարածաշրջանմային լաբորատորիա:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը` այսօր Երեւանում բացելով «Տարածաշրջանային համագործակցության խթանումը ՏՏ միջոցով» համաժողովը, որը անց է կացվում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում /ՍՏՀԿ/ Հայաստանի նախագահության շրջանակներում:
Վահե Դանիելյանն ընդգծել է ՏՏ բազմակողմ զարգացում ապահովելու ՀՀ կառավարության ցանկությունը` նշելով, մասնավորապես, էլեկտրոնային կառավարման ներդրումը եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լայն կիրառումը կրթության ոլորտում:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասել է, որ Հայաստանը ՍՏՀԿ երկրները դիտարկում է որպես հայաստանյան ՏՏ արտադրանքի սպառման հավանական շուկա, ինչպես նաեւ հայկական ՏՏ հատվածում նոր ներդրումային ռեսուրսների աղբյուրներ:
Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է նաեւ ՍՏՀԿ երկրների հետ ՏՏ ոլորտում մասնագետների նախապատրաստման ծրագրերի համատեղ իրականացման հնարավորությունը:

Ереван /Медиамакс/. Армения намерена стать региональной лабораторией IT-технологий.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил замминистра экономики Армении Ваге Даниелян, открывая сегодня в  Ереване конференцию «Стимулирование регионального сотрудничества посредством IT», которая проходит в рамках председательства Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС)
Ваге Даниелян подчеркнул желание правительства Армении обеспечить многостороннее развитие информационных технологий, отметив, в частности, внедрение электронного управления и широкое примемение информационных технологий в области образования.
Директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян сказал, что Армения рассматривает страны ОЧЕС в качестве потенциальных рынков сбыта армянской IT-продукции, а также источников новых инвестиционных ресурсов для IT-сектора Армении.
Баграт Енгибарян отметил также возможность реализации совместных со странами ОЧЭС программ по подготовке профессиональных кадров в области IT.