14:44 | 27.07.09 | Նորություններ | 5358
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայկական վիրտուալ համալսարանի /ՀՎՀ/ առաջին դասախոսություններին մասնակցում են 150 ուսանողներ 22 երկրներից:
ՀՎՀ-ի ստեղծման նախաձեռնողը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն /ՀԲԸՄ/ է:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀԲԸՄ երեւանյան գրասենյակում, ուսանողները 18-ից մինչեւ 82 տարեկան անձինք են Շանհայից, Ստամբուլից, Սիեթլից, Կիեւից, Հաագայից, Ամանից եւ այլ քաղաքներից:
Պարապմունքների ընթացքում ուսանողներին առաջարկվում է լսել 16 մուլտիմեդիային դասախոսություններ 6 լեզուներից մեկով` հայերեն, արեւմտահայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն կամ իսպաներեն: Համալսարանում դասավանդվում է հայերեն սկսնակների համար, արեւմտահայերեն սկսնակների համար եւ Հայաստանի պատմություն:
Դասերը սկսվել են հունիսի 14-ին եւ տեւելու են մինչեւ օգոստոսի 7-ը: Դասընթացի բոլոր ծախսերը ստանձնել է ՀԲԸՄ-ն:
Բացի շաբաթական պարապմունքներից, ուսանողները հնարավորություն ունեն օգտագործել մուլտիմեդիա ուսումնական գործիքներ. խնդիրներ, հանձնարարություններ, դասացուցակ, դասընթացի նկարագրություններ, հանձնարարությունների արկղեր: Ավելին, նրանք հնարավորություն կունենան մասնակցել քննարկումների, ստանալ եւ ուղարկել էլեկտրոնային նամակներ, չաթի միջոցով շփվել համակուրսեցիների հետ:
Ուսանողների աշնանային ընդունելությունը սկսվում է օգոստոսի 31-ից եւ տեւելու է մինչեւ սեպտեմբերի 14-ը: Ամառային ուսումնական շրջանի ուսանողներն ուսուցումը կարող են շարունակել աշնանային ուսումնական շրջանում, որի ընթացքում նրանց կառաջարկվեն մի շարք նոր առարկաներ, մասնավորապես` հայկական ճարտարապետության ներածություն:
Շահագրգիռ անձինք կարող են գրանցվել http://www.avc-agbu.org կայքում:
Կայքի հաճախորդները բաժանվում են երեք խմբի` վիրտուալ համալսարանի ընկերներ, գրանցված մասնակիցներ եւ ուսանողներ:
Աշնանային 9-շաբաթյա դասընթացները կմեկնարկեն սեպտեմբերի 22-ին: Ուսման վարձի մասին կհայտարարվի մոտ ապագայում: Միաժամանակ, եթե ուսանողը գերազանց հանձնի բոլոր քննությունները, նրան ետ կվերադարձվի ողջ գումարը: Գործելու են նաեւ զեղչեր սոցիալապես անապահով ուսանողների համար:

14:44 | 27.07.09 | Новости | 5455
Ереван /Медиамакс/. В первых лекциях Виртуального университета Армении (ВУА) принимают участие 150 студентов из 22 стран.
Инициатором создания ВУА выступил Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU).
Как сообщили сегодня Медиамакс в ереванском офисе AGBU, студентами являются армяне от 18 до 82 лет из Шанхая, Стамбула, Сиэтла, Киева, Гааги, Аммана и других городов.
В ходе занятий студентам предлагаются прослушать 16 мультимедийных лекций на одном из 6 языков: армянском, западно-армянском, английском, русском, французском или испанском. В университете преподаются: армянский для начинающих, западный армянский для начинающих и история Армении.
Занятия начались 14 июня и продлятся до 7 августа. Все расходы за обучение в рамках данной сессии взял на себя AGBU.
Кроме недельных занятий студенты имеют возможность использовать образовательные мультимедиа-инструменты: задания, задачи, график занятий, ящики программ и заданий. Более того, им предоставляется возможность участвовать в обсуждениях, получать и отправлять электронные письма, общаться в чатах с сокурсниками.
Запись студентов на осеннюю сессию начнется 31 августа и продлится до 14 сентября. Студенты летней сессии могут продолжить обучение и в течении осенней сессии. В ходе осенней сессии студентам будет предложен ряд новых предметов, в частности, введение в армянскую архитектуру.
Заинтересованные лица могут зарегистрироваться на сайте http://www.avc-agbu.org.
Пользователи делятся на три группы: друзья виртуального университета, зарегистрированные участники и студенты.
Осенние 9-недельные лекции начнутся 22 сентября. Размер оплаты за обучение будет объявлен в ближайшее время. Вместе с тем, если студент сдаст на отлично все экзамены, ему будет возвращена вся сумма. Также будут действовать скидки для социально-необеспеченных студентов.