14:44 | 27.07.09 | Նորություններ | 5358
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայկական վիրտուալ համալսարանի /ՀՎՀ/ առաջին դասախոսություններին մասնակցում են 150 ուսանողներ 22 երկրներից:
ՀՎՀ-ի ստեղծման նախաձեռնողը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն /ՀԲԸՄ/ է:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀԲԸՄ երեւանյան գրասենյակում, ուսանողները 18-ից մինչեւ 82 տարեկան անձինք են Շանհայից, Ստամբուլից, Սիեթլից, Կիեւից, Հաագայից, Ամանից եւ այլ քաղաքներից:
Պարապմունքների ընթացքում ուսանողներին առաջարկվում է լսել 16 մուլտիմեդիային դասախոսություններ 6 լեզուներից մեկով` հայերեն, արեւմտահայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն կամ իսպաներեն: Համալսարանում դասավանդվում է հայերեն սկսնակների համար, արեւմտահայերեն սկսնակների համար եւ Հայաստանի պատմություն:
Դասերը սկսվել են հունիսի 14-ին եւ տեւելու են մինչեւ օգոստոսի 7-ը: Դասընթացի բոլոր ծախսերը ստանձնել է ՀԲԸՄ-ն:
Բացի շաբաթական պարապմունքներից, ուսանողները հնարավորություն ունեն օգտագործել մուլտիմեդիա ուսումնական գործիքներ. խնդիրներ, հանձնարարություններ, դասացուցակ, դասընթացի նկարագրություններ, հանձնարարությունների արկղեր: Ավելին, նրանք հնարավորություն կունենան մասնակցել քննարկումների, ստանալ եւ ուղարկել էլեկտրոնային նամակներ, չաթի միջոցով շփվել համակուրսեցիների հետ:
Ուսանողների աշնանային ընդունելությունը սկսվում է օգոստոսի 31-ից եւ տեւելու է մինչեւ սեպտեմբերի 14-ը: Ամառային ուսումնական շրջանի ուսանողներն ուսուցումը կարող են շարունակել աշնանային ուսումնական շրջանում, որի ընթացքում նրանց կառաջարկվեն մի շարք նոր առարկաներ, մասնավորապես` հայկական ճարտարապետության ներածություն:
Շահագրգիռ անձինք կարող են գրանցվել http://www.avc-agbu.org կայքում:
Կայքի հաճախորդները բաժանվում են երեք խմբի` վիրտուալ համալսարանի ընկերներ, գրանցված մասնակիցներ եւ ուսանողներ:
Աշնանային 9-շաբաթյա դասընթացները կմեկնարկեն սեպտեմբերի 22-ին: Ուսման վարձի մասին կհայտարարվի մոտ ապագայում: Միաժամանակ, եթե ուսանողը գերազանց հանձնի բոլոր քննությունները, նրան ետ կվերադարձվի ողջ գումարը: Գործելու են նաեւ զեղչեր սոցիալապես անապահով ուսանողների համար:

14:44 | 27.07.09 | News | 5356
Yerevan /Mediamax/. 150 students from 22 countries participate in first lectures of the Virtual University of Armenia (VUA).
Armenian General Benevolent Union (AGBU) initiated establishment of VUA.
As Mediamax was informed in AGBU Yerevan office, students are Armenians at the age of 18-82 from Shanghai, Seattle, Kiev, Hague, Amman and other cities.
During classes, students are offered to listen to 16 multimedia lectures in one of 6 languages: Armenian, Western Armenian, English, Russian, French or Spanish. The University teaches: Armenian for beginners, Western Armenian for beginners and History of Armenia.
The classes begun on June 14 and will last till August 7. All expenses for education within the framework of the given session are covered by AGBU.
Besides the weekly course, students also have the opportunity to use education multimedia tools: tasks, problems, schedule of classes, program and task boxes. Moreover, they are provided the opportunity to participate in discussions, receive and send e-mails, communicate with co-students in chats.
Registration of students for fall session will start on August 31 and will last till September 14. Students of the summer session may continue education also during the fall session. At the fall session, students will be offered a number of new subjects, in particular, introduction to Armenian architecture.
Interested people may get registered at http://www.avc-agbu.org website.
Users are divided into three groups: friends of the Virtual University, registered participants and students.
Fall 9-week lectures will start on September 22. The fee for education will be announced in the nearest future. At that, if a student gets excellent marks for all exams, the entire sum will be returned to the student. Discounts for socially insecure students will also be provided.