17:01 | 07.08.09 | Նորություններ | 4321
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏելի” եւ “Արմինկո”-ի միջեւ բնականոն պիրինգի (ինտերնետ-պրովայդերների տեխնիկական փոխգործակցությունն իրենց ցանցերի միջեւ թրաֆիքի փոխանակման ոլորտում) վերականգնման համար վերջինս պետք է պարզապես վերակարգավորի իր սարքավորումները:
Այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է “ԱրմենՏելի” (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով “Արմինկո”-ի ներկայացուցիչների հայտարարություններն այն մասին, որ “ԱրմենՏելն” արգելափակում է ինտերնետի իր բաժանորդների մուտքը կառավարական կայքեր:
Իգոր Կլիմկոյի խոսքերով, “ԱրմենՏելի” ինտերնետային ծառայություններից օգտվողները դժվարություններ են ունենում հենց այն կայքեր այցելելիս, որոնց հոսթինգը գտնվում է “Արմինկո”-ի սերվերների վրա: “Դեռեւս 2008 թվականին “Արմինկո”-ն նվազեցրեց պիրինգի հասանելիությունը մինչեւ 32 Կբ/վրկ եւ այն բարձրացրեց միայն այն ժամանակ, երբ մենք դիմեցինք ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին”, - ասել է “ԱրմենՏելի” ղեկավարը:
Այն պետական կառույցներին, որոնց կայքերի հոսթինգը գտնվում է “Արմինկո”-ի սերվերների վրա, Իգոր Կլիմկոն խորհուրդ է տվել իրենց կայքերը տեղադրել սեփական անկախ սերվերների վրա:

17:01 | 07.08.09 | News | 4316
Yerevan /Mediamax/. To restore proper peering (technical interaction of internet operators in the sphere of traffic exchange between their networks) between the networks of “ArmenTel” and “Arminco”, the latter should simply configure its equipment.
General Director of “ArmenTel” (Beeline trademark) Igor Klimko said this in Yerevan today, commenting on Mediamax’s request on the statements by “Arminco” representatives, according to which “ArmenTel” blocks access of its internet subscribers to governmental websites.
According to Igor Klimko, difficulties occur among users of “ArmenTel” internet services while accessing websites, the hosting of which is on the servers of “Arminco” company. “Back in 2008, “Arminco” decreased peering access down to 32 Kilobytes per second and increased it only after our address to the Public Service Regulatory Commission”, “ArmenTel” General Director stated.
Igor Klimko recommended governmental structures of Armenia, the hosting of the majority websites of which is on “Arminco” servers, placing their websites on their own independent servers.