17:01 | 07.08.09 | Նորություններ | 4321
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏելի” եւ “Արմինկո”-ի միջեւ բնականոն պիրինգի (ինտերնետ-պրովայդերների տեխնիկական փոխգործակցությունն իրենց ցանցերի միջեւ թրաֆիքի փոխանակման ոլորտում) վերականգնման համար վերջինս պետք է պարզապես վերակարգավորի իր սարքավորումները:
Այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է “ԱրմենՏելի” (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով “Արմինկո”-ի ներկայացուցիչների հայտարարություններն այն մասին, որ “ԱրմենՏելն” արգելափակում է ինտերնետի իր բաժանորդների մուտքը կառավարական կայքեր:
Իգոր Կլիմկոյի խոսքերով, “ԱրմենՏելի” ինտերնետային ծառայություններից օգտվողները դժվարություններ են ունենում հենց այն կայքեր այցելելիս, որոնց հոսթինգը գտնվում է “Արմինկո”-ի սերվերների վրա: “Դեռեւս 2008 թվականին “Արմինկո”-ն նվազեցրեց պիրինգի հասանելիությունը մինչեւ 32 Կբ/վրկ եւ այն բարձրացրեց միայն այն ժամանակ, երբ մենք դիմեցինք ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին”, - ասել է “ԱրմենՏելի” ղեկավարը:
Այն պետական կառույցներին, որոնց կայքերի հոսթինգը գտնվում է “Արմինկո”-ի սերվերների վրա, Իգոր Կլիմկոն խորհուրդ է տվել իրենց կայքերը տեղադրել սեփական անկախ սերվերների վրա:

17:01 | 07.08.09 | Новости | 4433
Ереван /Медиамакс/. Для восстановления нормального пиринга (техническое взаимодействие интернет-операторов в области обмена трафиком между своими сетями) между сетями «АрменТел» и «Арминко» последней следует просто сконфигурировать свое оборудование.
Об этом сегодня в Ереване заявил гендиректор «АрменТел» (торговая марка Beeline) Игорь Климко, комментируя по просьбе Медиамакс заявления представителей «Арминко» о том, что «АрменТел» блокирует доступ своих интернет-абонентов к правительственным сайтам.
По словам Игоря Климко, сложности у пользователей интернет-услуг «АрменТел» возникают при доступе именно к тем сайтам, хостинг которых находится на серверах «Арминко». «Еще в 2008 году «Арминко» снизила доступ пиринга до 32 Кб/сек и повысила его только после нашего обращения в Комиссию по регулированию общественных услуг», - сказал глава «АрменТел».
Игорь Климко рекомендовал госструктурам Армении, хостинг большинства сайтов которых находится на серверах «Арминко», размещать свои сайты на собственных независимых серверах.