14:47 | 11.08.09 | Նորություններ | 4694
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել “Լույս” հիմնադրամի ծրագրով կրթաթոշակի արժանացած ուսանողների հետ, ովքեր ընդունվել են արտերկրի մի շարք հեղինակավոր բուհեր:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են երկրի ղեկավարի մամլո ծառայությունում, ՀՀ նախագահը հանդիպման ընթացքում ասել է, որ այսօր պետությունն ոչ միայն հռչակում է բարձրակարգ կրթություն ստանալու կարեւորությունը, այլեւ փաստացիորեն ֆինանսավորում է այն: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ուսանողների օրինակն ոգեւորելու է շատ ու շատ երիտասարդների, եւ տարեցտարի աշխարհի առաջնակարգ բուհերում ավելի ու ավելի մեծ թվով հայեր են սովորելու:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ հիմնադրամի գործունեությունը գնահատվելու է ոչ միայն արտերկրի լավագույն բուհերում սովորող երիտասարդների քանակով, այլեւ նրանց մասնակցությամբ այսօր մեր հասարակության առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը, որոնցից մեկն էլ հենց կրթական ոլորտի բարեփոխումներն են: Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ հայաստանյան բուհերը պարտավոր են տալ ժամանակակից կրթություն եւ լինել մրցունակ:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ներկայում որակյալ կադրերի մեծ պահանջարկ կա, եւ կառավարությունը շահագրգռված է պետական կառավարման մարմիններում ընդգրկելու երիտասարդ որակյալ մասնագետների: Նախագահը նկատել է, որ կառավարությունը մտադիր է շարունակել լայնածավալ բարեփոխումները եւ ցանկանում է այդ գործընթացում կիրառել ինչպես “Լույս”-ի կրթաթոշակառուների, այնպես էլ տարբեր հիմնադրամների աջակցությամբ արտերկրում սովորող երիտասարդների ու հայրենի բուհերի լավագույն ուսանողների գիտելիքները եւ փորձառությունը:

14:47 | 11.08.09 | Новости | 4765
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял студентов, получивших стипендии фонда «Луйс» для обучения в ведущих зарубежные вузах.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе главы государства, президент Армении сказал на встрече, что сегодня государство не только заявляет о важности высшего образования, но и фактически финансирует его. Серж Саргсян выразил надежду, что пример студентов станет заразительным, и из года в год все больше армян станут учиться в ведущих учебных заведениях мира.
Президент Армении отметил, что работа фонда «Луйс» будет оцениваться не только числом армянских студентов, получивших образование за рубежом, но и их участием в решении проблем, стоящих перед обществом, одной из которых являются образовательные реформы. Серж Саргсян заявил, что вузы Армении обязаны давать современное образование и быть конкурентоспособными.
Серж Саргсян сказал, что в Армении ощущается дефицит профессиональных кадров, и правительство готово привлекать молодых квалифицированных специалистов в органы государственного управления. Президент заметил, что правительство намерено продолжать широкомасштабные реформы и использовать для этого знания и опыт лучших студентов, прошедших обучение за рубежом благодаря финансовой поддержке фонда «Луйс» и других организаций.