14:47 | 11.08.09 | Նորություններ | 4694
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել “Լույս” հիմնադրամի ծրագրով կրթաթոշակի արժանացած ուսանողների հետ, ովքեր ընդունվել են արտերկրի մի շարք հեղինակավոր բուհեր:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են երկրի ղեկավարի մամլո ծառայությունում, ՀՀ նախագահը հանդիպման ընթացքում ասել է, որ այսօր պետությունն ոչ միայն հռչակում է բարձրակարգ կրթություն ստանալու կարեւորությունը, այլեւ փաստացիորեն ֆինանսավորում է այն: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ուսանողների օրինակն ոգեւորելու է շատ ու շատ երիտասարդների, եւ տարեցտարի աշխարհի առաջնակարգ բուհերում ավելի ու ավելի մեծ թվով հայեր են սովորելու:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ հիմնադրամի գործունեությունը գնահատվելու է ոչ միայն արտերկրի լավագույն բուհերում սովորող երիտասարդների քանակով, այլեւ նրանց մասնակցությամբ այսօր մեր հասարակության առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը, որոնցից մեկն էլ հենց կրթական ոլորտի բարեփոխումներն են: Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ հայաստանյան բուհերը պարտավոր են տալ ժամանակակից կրթություն եւ լինել մրցունակ:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ներկայում որակյալ կադրերի մեծ պահանջարկ կա, եւ կառավարությունը շահագրգռված է պետական կառավարման մարմիններում ընդգրկելու երիտասարդ որակյալ մասնագետների: Նախագահը նկատել է, որ կառավարությունը մտադիր է շարունակել լայնածավալ բարեփոխումները եւ ցանկանում է այդ գործընթացում կիրառել ինչպես “Լույս”-ի կրթաթոշակառուների, այնպես էլ տարբեր հիմնադրամների աջակցությամբ արտերկրում սովորող երիտասարդների ու հայրենի բուհերի լավագույն ուսանողների գիտելիքները եւ փորձառությունը:

14:47 | 11.08.09 | News | 4698
Yerevan /Mediamax/. The President of Armenia Serzh Sargsyan received students, who won a scholarship of "Luys" Foundation to study in the leading foreign universities.
Mediamax was told in the Presidential press service, the President of Armenia said at the meeting that the government both declares the importance of higher education and in fact finances it. Serzh Sargsyan expressed hope that the students` example will become catching, and year after year more Armenians will begin studying in the world’s leading universities.
The President of Armenia stated that "Luys" Foundation’s work will be appreciated not only by the number of Armenian students, educated abroad, but also by their participation while solving the problems, facing with the society, one of which is educational reforms. Serzh Sargsyan stated that institutes of higher education in Armenia are to give modern education and to be competitive.
Serzh Sargsyan said that lack of professional personnel is observed in Armenia, and the government is ready to attract young qualified specialists. The President noted that the government plans to continue large-scaled reforms and to use the best students` knowledge and experience, who were educated abroad due to financial support of "Luys" Foundations and other organizations, for that.