11:12 | 10.08.09 | Նորություններ | 4122
Արշավը, որի գլխավոր հովանավորը ADC ինտերնետ պրովայդերն էր, կոչվում էր Climbing the Dream եւ նվիրված էր երկու պատմական տարեդարձերի` դեպի Արարատ առաջին արշավի 180-ամյակին եւ Խաչատուր Աբովյանի 200-ամյակին:
180 տարի առաջ` 1829թ. սեպտեմբերի 27-ին, Դորպատի (այժմ` Տարտու) համալսարանի պրոֆեսոր Իոհան Ֆրիդրիխ Պարրոտը եւ Խաչատուր Աբովյանը պատմության մեջ առաջին անգամ հասան Արարատի գագաթը: Այս տարվա հոկտեմբերի 15-ին Հայաստանում կնշվի Խաչատուր Աբովյանի 200-ամյակը:
Մեդիամաքսի փոխտնօրեն Կարեն Անտոնյանը օգոստոսի 4-ին Արարատի գագաթին բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը, Մեդիամաքսի եւ ADC-ի դրոշները:
“Արարատ բարձրանալը մեր վաղեմի երազանքն էր, եւ մենք շնորհակալ ենք ADC ընկերությանը, որը մեզ օգնեց այն իրականություն դարձնել”, - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Մեդիամաքսի թիմի կազմում Արարատ են բարձրացել նաեւ սպորտային լրագրող Աշոտ Լեւոնյանը եւ Հայաստանում ծնված STA ընկերությունների լատվիական խմբի նախագահ Պավել Սայադովը:

The expedition, the general sponsor of which was ADC Internet Provider, was called "Climbing the Dream" and was devoted to 2 historical dates: 180th anniversary of the first climbing Ararat and 200th anniversary of Khachatur Abovyan, classic of Armenian literature.
180 years ago, on September 27 1829, Professor of Tartu University Johann Friedrich von Parrot and Khachatur Abovyan accomplished the first climbing Ararat. On October 15 2009, the Khachatur Abovyan`s 200th anniversary is celebrated in Armenia.
Deputy Director of Mediamax Karen Antonyan hoisted the national flag of the Republic of Armenia, flags of Mediamax and ADC on the summit of Mount Ararat on August 4.
"Climbing Ararat was our long-standing dream, and we are grateful to ADC company, which helped us to realize it", Director of Mediamax Ara Tadevosyan said.
Sportswriter Ashot Levonyan and President of STA Latvian group of companies, born in Armenia, Pavel Sayadov also climbed Ararat in the team composition of Mediamax.