15:04 | 19.08.09 | Նորություններ | 4520
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը ՀՀ բջջային օպերատորներին շնորհակալություն է հայտնել “դրսեւորած ճկունության եւ փոխկապակցման նոր վճարների վերաբերյալ բանակցությունների ընթացքում փոխզիջումների գնալու պատրաստակամության” համար:
Սամվել Արաբաջյանը այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է, որ վերջին 2 ամիսների ընթացքում “ԱրմենՏելի”, VivaCell-MTS-ի եւ Orange Armenia-ի ղեկավարները բանակցություններ են վարել “դրական հունով”, ինչը թույլ է տվել համաձայնեցնել մի փաստաթուղթ, որը կբերի զանգերի գնի նվազեցմանը բաժանորդների համար:
ՀԾԿՀ-ի անդամը նկատել է, որ 2010թ. հունվարի 1-ից սահմանված փոխկապակցման ելքային վճարը զգալիորեն ցածր կլինի գործող սակագնից: Նրա խոսքերով, “փաստաթղթում տեղ է գտել գների իջեցման կայուն դինամիկա, եւ 1.5 տարվա ընթացքում գները կնվազեցվեն մոտավորապես 60 տոկոսով”:
Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ կայացված որոշումը հիմնված է ժամանակակից մեթոդիկայի վրա, որը ներկայացվել էր եվրոպացի փորձագետների կողմից:
Սամվել Արաբաջյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ առաջիկայում ՀԾԿՀ-ն կքննարկի նաեւ SMS-հաղորդագրությունների փոխկապակցման նոր վճարների սահմանման հարցը, ինչը եւս կհանգեցնի գների իջեցմանը սպառողների համար:

15:04 | 19.08.09 | Новости | 4562
Ереван /Медиамакс/. Член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян поблагодарил мобильных операторов страны за «проявленную гибкость и готовность идти на компромиссы в ходе переговоров о новых тарифах на интерконнект».
Самвел Арабаджян сказал сегодня в интервью агентству Медиамакс, что в течение 2 последних месяцев руководители VivaCell-MTS, «АрменТел» и Orange Armenia вели переговоры «в позитивном ключе», что позволило согласовать документ, который приведет к снижению цен на звонки для конечных абонентов.
Член КРОУ заметил, что исходный тариф на интерконнект, установленный с 1 января 2010 года, будет существенно ниже действующего. По его словам, «в документе заложена стабильная динамика снижения цен, и за 1.5 года цены будут снижены примерно на 60 %».
Самвел Арабаджян сказал, что принятое решение было основано на современной методике, рекомендованной европейскими экспертами.
Самвел Арабаджян сказал в интервью Медиамакс, что в ближайшее время КРОУ рассмотрит вопрос установления новых тарифов интерконнекта на SMS-сообщения, что также приведет к снижению цен для потребителей.