12:57 | 09.09.09 | Նորություններ | 9835
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ սահմանել է “ԱրմենՏել”, VivaCell-MTS եւ Orange Armenia ընկերությունների բջջային ցանցերում միջազգային մուտքային զանգերի վերջնավորման սակագինը:
Ինչպես այսօր ՀԾԿՀ նիստում տեղեկացրել է հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, 2009թ. հոկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2010թ. հունվարի 1-ը միջազգային մուտքային զանգերի վերջնավորման սակագինը կազմելու է 40 դրամ/րոպե /առանց ԱԱՀ/:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ դա ճիշտ, ծրագրված եւ հետեւողական աշխատանք է` ուղղված հանձնաժողովի կողմից օպերատորների միջեւ փոխհարաբերությունների կարգավորմանը, որոնք վերաբերում են միջազգային թրաֆիքի վերջնավորմանը:
Նրա խոսքերով, փոխկապակցման ծառայությունների վճարների վերաբերյալ ՀԾԿՀ-ի վերջին որոշումները կրում են կշռադատված եւ խելամիտ բնույթ բոլոր օպերատորների նկատմամբ:
Պատասխանելով վերջնական բաժանորդի համար սակագների նվազեցման ժամկետների մասին հարցին` Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ դա կախված է լինելու մարկետինգային գործառնություններից: “Սակայն չարժե ուղղակիորեն պարտադրել փոխկապակցման գնով բաժանորդային սակագներ, քանի որ դա տնտեսական արդյունավետության խնդիր է, որը լուծվում է ընկերությունների շրջանակներում: Այնուամենայնիվ, կան նախադրյալներ սակագների հետագա նվազեցման համար”, - նշել է “ԱրմենՏելի” ղեկավարը:
Իգոր Կլիմկոն նշել է նաեւ, որ համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում կարող է գոյատեւել այն ընկերությունը, որն ունակ է արդյունավետորեն կառավարել իր ներքին ծախսերը:

12:57 | 09.09.09 | News | 9774
Yerevan /Mediamax/. Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia established the tariff for termination of international incoming calls in mobile connection networks of “ArmenTel”, VivaCell-MTS and Orange Armenia companies.
As the Head of the Commission’s Telecommunication Department Gevorg Gevorgyan stated at the session of PSRC today, since October 1, 2009, and up to January 1, 2010, the tariff for termination of international incoming calls will make 40 AMD/minute (excluding VAT).
General Director of “ArmenTel” Company (Beeline brand) Igor Klimko stated in an interview to Mediamax that this is correct, balanced and consistent work by the Commission on regulating interrelations among operators, related to termination of international traffic.
According to him, all the recent decisions of PSRC concerning the tariff for interconnect are weighted and reasonable for all operators.
Answering the question on the terms of tariff reduction for the final subscriber, Igor Klimko stated that this will depend on marketing operations. “However, one should not directly link the subscriber tariffs with the price for interconnect, since this is an issue of economic efficiency, which is decided upon by the company. Nevertheless, there are perquisites for consistent reduction of tariffs”, “ArmenTel” General Director noted.
Igor Klimko also noted that in conditions of the global crisis, the company, which is able to efficiently manage its internal expenses, will manage to survive.