12:57 | 09.09.09 | Նորություններ | 9835
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ սահմանել է “ԱրմենՏել”, VivaCell-MTS եւ Orange Armenia ընկերությունների բջջային ցանցերում միջազգային մուտքային զանգերի վերջնավորման սակագինը:
Ինչպես այսօր ՀԾԿՀ նիստում տեղեկացրել է հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, 2009թ. հոկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2010թ. հունվարի 1-ը միջազգային մուտքային զանգերի վերջնավորման սակագինը կազմելու է 40 դրամ/րոպե /առանց ԱԱՀ/:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ դա ճիշտ, ծրագրված եւ հետեւողական աշխատանք է` ուղղված հանձնաժողովի կողմից օպերատորների միջեւ փոխհարաբերությունների կարգավորմանը, որոնք վերաբերում են միջազգային թրաֆիքի վերջնավորմանը:
Նրա խոսքերով, փոխկապակցման ծառայությունների վճարների վերաբերյալ ՀԾԿՀ-ի վերջին որոշումները կրում են կշռադատված եւ խելամիտ բնույթ բոլոր օպերատորների նկատմամբ:
Պատասխանելով վերջնական բաժանորդի համար սակագների նվազեցման ժամկետների մասին հարցին` Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ դա կախված է լինելու մարկետինգային գործառնություններից: “Սակայն չարժե ուղղակիորեն պարտադրել փոխկապակցման գնով բաժանորդային սակագներ, քանի որ դա տնտեսական արդյունավետության խնդիր է, որը լուծվում է ընկերությունների շրջանակներում: Այնուամենայնիվ, կան նախադրյալներ սակագների հետագա նվազեցման համար”, - նշել է “ԱրմենՏելի” ղեկավարը:
Իգոր Կլիմկոն նշել է նաեւ, որ համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում կարող է գոյատեւել այն ընկերությունը, որն ունակ է արդյունավետորեն կառավարել իր ներքին ծախսերը:

12:57 | 09.09.09 | Новости | 10422
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг /КРОУ/ Армении установила плату за терминацию международных входящих звонков в мобильных сетях компаний “АрменТел”, VivaCell-MTS и Orange Armenia.
Как сообщил сегодня на заседании КРОУ начальник телекоммуникационного управления комиссии Геворг Геворгян, с 1 октября 2009 года до 1 января 2010 года плата за терминацию международных входящих звонков составит 40 драм/мин. (без НДС).
Генеральный директор компании “АрменТел” (бренд Beeline) Игорь Климко сказал в интервью Медиамакс, что это правильная, планомерная и последовательная работа со стороны комиссия по урегулированию взаимоотношений операторов, которые касаются терминации международного траффика.
По его словам, все последние решения КРОУ относительно тарифа на интерконнект несут взвешенный и разумный характер по отношению ко всем операторам.
Отвечая на вопрос о сроках снижения тарифов для конечного абонента, Игорь Климко сказал, что это будет зависеть от маркетинговых операторов. “Однако напрямую увязывать абонентские тарифы с ценой на интерконнект не стоит, так как это вопрос экономической эффективности, который решается в рамках компаний. Тем не менее, предпосылки для последовательного снижения тарифов существуют ”,- отметил глава “АрменТел”.
Игорь Климко отметил также, что в условиях глобального кризиса сможет выжить та компания, которая в состоянии эффективно управлять своими внутренними затратами.