22:54 | 10.10.09 | Հարցազրույցներ | 10784
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Digitec Expo-ում Ucom ընկերության տաղավարում տեղեկացանք, որ ընկերություն սկսում է IP-հեռուստատեսության փորձարկումները Երեւանի փոքր կենտրոնում: Ե՞րբ է Ucom-ը սկսելու տրամադրել իր ծառայությունները Երեւանի կենտրոնում եւ մյուս համայնքներում:
- Այո, այժմ Երեւանի փոքր կենտրոնում մենք փորձարկում ենք մեր ծառայությունները եւ նախատեսում ենք նոյեմբերի կեսերից դրանք հասանելի դարձնել բնակչությանը: Միասնական փաթեթով IP-հեռուստատեսություն, ինտերնետ կապ եւ ֆիքսված հեռախոսակապ նոյեմբերից կարող են ստանալ Երեւանի Կենտրոն համայնքի բոլոր բնակիչները:
Արդեն ավարտվել է Երեւանի կենտրոնում մեր ենթակառուցվածքի ներդրման աշխատանքների հիմնական մասը: Ենթակառուցվածքը հիմնված է Ericsson-ի կողմից տրամադրվող օպտիկամանրաթելային հասանելիության ամենաժամանակակից գիգաբիտային պասիվ օպտիկական ցանցի (Gigabit Passive Optical Network – GPON) տեխնոլոգիայի վրա:
Նախատեսում ենք մինչեւ 2010թ. վերջը տրամադրել մեր ծառայությունները Երեւանի ամբողջ տարածքում: Ընկերության նպատակներից է նաեւ տարածել IP-հեռուստատեսության ծառայությունը նաեւ հանրապետության մյուս քաղաքներում, սակայն այդ մասին հնարավոր կլինի խոսել հաջորդ տարվա ապրիլից, երբ մենք կունենանք անհրաժեշտ շուկայական հետազոտությունների արդյունքները եւ կհասկանանք, թե ի՞նչ ծավալի ներդրումներ են պահանջվում այդ նպատակն իրագործելու համար:
- Ինչո՞վ է առաջնորդվում Ucom-ն իր ցանցը կառուցելիս:
- Մենք Երեւանում անցկացրել ենք շուկայական հետազոտություն, որը ցույց տվեց, որ IPTV-ի պահանջարկը մայրաքաղաքում բավականին մեծ է: Հարցումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ բարձր հստակությամբ հեռուստատեսություն (HDTV) դիտում է երեւանցիների ընդամենը 5%-ը:
- Քանի՞ հայկական ու միջազգային հեռուսաալիք դիտելու հնարավորություն է ստանում ձեր բաժանորդն ու ինչպիսի՞ առավելություններ ունի նա` մալուխային հեռուստատեսության բաժանորդների նկատմամբ:
- IP հեռուստատեսության բաժանորդները հնարավորություն կունենան դիտել շուրջ 80 բարձր վարկանիշ ունեցող ալիքներ, այդ թվում` 10 հայկական ալիք: Մալուխայինհեռուստատեսային ծառայություններն առաջարկում են միայն որոշակի հեռուստաալիքների դիտում: Ucom-ն առաջարկում է մի շարք ունիկալ ծառայություններ` ներառյալ ֆիլմերի օնլայն տեսավարձույթ, ցանկացած ալիքի դիտումը ժամանակավորապես դադար տալու /pause/, ընթացիկ հաղորդումը սկզբից դիտելու եւ այլ գրավիչ հնարավորություններ:
- Ինչպիսի՞ սակագնային պլաններ են նախատեսվում:
- Ծառայությունների մանրամասն սակագնային պլանները հրապարակված կլինեն, երբ ծառայությունները հասանելի լինեն բաժանորդագրման համար: Ընհանուր առմամբ, պատկերը հետեւյալն է. մենք տրամադրելու ենք ինչպես ծառայությունների միասնական փաթեթ, որը կընդգրկի IPTV, ֆիքսված հեռախոսակապ եւ ինտերնետ, այնպես էլ առանձին փաթեթներ:
Առանձին IPTV-ի եւ ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայությունների ամսական միասնական սակագինը կազմելու է 8500 դրամ, ինտերնետ կապի սակագինը սկսվելու է 8000 դրամից: Այն դեպքում, եթե բաժանորդը ցանկանա օգտվել մեր ծառայությունների ամբողջական փաթեթից, միացման վճարը կսկսվի 15 000 դրամից, իսկ ամսական սակագներում կգործի զեղչ: Որեւէ առանձին ծառայությունից օգտվելու դեպքում միացման վճարը կլինի ավելի բարձր:
Առանձին սակագներ կգործեն նաեւ “Վիդեո պատվերով” (Video on demand) ծառայության համար, երբ հաճախորդն ինքն է պատվիրում եւ դիտում իր նախընտրած ֆիլմը:
- Ucom-ը հիմնադրման օրվանից զբաղվել է WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ-կապի մատակարարմամբ: Շարունակելու՞ է արդյոք ընկերությունը այս տեխնոլոգիայով ծառայությունների մատուցումը, թե լիովին անցնելու է GPON տեխնոլոգիայի:
- Այո, հիմնադրվելով 2007 թվականին, Ucom ընկերությունը մատուցում էր WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ ծառայություններ առավելապես կորպորատիվ հաճախորդներին: Այժմ մենք գրեթե լիովին անցնում ենք GPON տեխնոլոգիային, իսկ մեր WiMAX ենթակառուցվածքը ավելի շատ կրելու է օժանդակ դեր` ինտերնետ մատուցելիս:
- Ինչպե՞ս հաջողվեց Ucom-ին, որը երիտասարդ հայկական ընկերություն է, համագործակցություն ծավալել Ericsson-ի պես կորպորացիայի հետ:
- Ericsson-ի հետ համատեղ նախագծի իրականացումը եւ նոր ծառայությունների մատուցումը մոտ մեկ տարի տեւած բանակցությունների արդյունք է, որոնց ընթացքում մեզ հաջողվեց ցույց տալ շվեդական ընկերության մենեջերներին, որ Հայաստանյան շուկայում գոյություն ունի նման ծառայությունների բավականին մեծ պահանջարկ եւ մենք կարող ենք պատշաճ կերպով ներկայացնել եւ մատուցել Հայաստանում Ericsson-ի լուծումները:
Հատկանշական է այն, որ Ericsson ընկերության այս լուծումը, երբ միասնական լուծմամբ GPON տեխնոլոգիայով տրամադրվում է IP-հեռուստատեսություն, ֆիքսված հեռախոսակապ եւ ինտերնետ, առաջինն է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհում:

22:54 | 10.10.09 | Интервью | 10833
- В павильоне Ucom на выставке Digitec Expo нам сообщили, что компания начинает тестирование IP-телевидения в малом центре Еревана. Когда компания начнет предоставлять свои услуги в центре Еревана и других общинах?
- Да, в настоящее время мы проводим тестирование наших услуг в малом центре Еревана и намерены начать предоставление услуг с середины ноября. IP-телевидение, интернет и фиксированную телефонную связь в едином пакете с ноября смогут получить все жители ереванской общины Кентрон.
Уже завершена основная часть работ по внедрению нашей инфраструктуры в центре Еревана. Инфраструктура основана на самой современной технологии оптиковолоконного доступа под названием Гигабитная пассивная оптическая сеть (Gigabit Passive Optical Network, GPON), поставщиком которой является Ericsson.
До конца 2010 года мы намерены начать предоставление услуг на всей территории Еревана. Целью компании является также предоставление услуг в других городах республики, но об этом будет возможно говорить лишь с апреля следующего года, когда у нас будут результаты необходимых рыночных исследований и мы будем знать, какой объем инвестиций необходим для достижения этой цели.
- Чем руководствуется Ucom при строительстве своей сети?
- Мы провели в Ереване рыночное исследование, которое показало, что спрос на IPTV с столице достаточно высок. Результаты опросов показывают, что телевидение высокой четкости (HDTV) смотрит всего 5% ереванцев.
- Сколько армянских и международных телеканалов смогут смотреть ваши абоненты и какими они будут обладать преимуществами по отношению к абонентам кабельного телевидения?
- Абоненты IP-телевидения смогут смотреть около 80 телеканалов с высокими рейтингами, 10 из которых – армянские. Услуги кабельного телевидения предполагают просмотр лишь определенных телеканалов. Ucom же предлагает ряд уникальных услуг, включая видеопрокат фильмов в режиме онлайн, функцию паузы (pause) в ходе просмотра любого телеканала, возможность просмотра текущей передачи сначала и т.д.
- Какие у компании тарифные планы?
- Подробные тарифные планы будут опубликованы, когда наши услуги станут доступными для абонентов. В целом же картина следующая: мы будем предоставлять как единый пакет услуг, включающий IPTV, фиксированную телефонию и интернет, так и отдельные услуги.
Единый ежемесячный тариф за услугу IPTV и фиксированной телефонии составит 8500 драмов, тариф на интернет-связь будет начинаться с 8000 драмов. В том случае, если абонент захочет пользоваться полным пакетом наших услуг, плата за подключение будет начинаться с 15 000 драмов, а в месячных тарифах будет действовать скидка. При пользовании какой-либо отдельной услугой плата за подключение будет выше.
Отдельные тарифы будут действовать на услуги «Видео на заказ» (Video on demand), когда абонент сам заказывает просмотр желаемого фильма.
- Со дня основания Ucom занимался предоставлением интернет-связи на основе технологии WiMAX. Продолжит ли компания предоставление услуг по этой технологии или же полностью перейдет на технологию GPON?
- Да, основанная в 2007 году компания Ucom предоставляла интернет-услуги на основе технологии WiMAX преимущественно корпоративным клиентам. Сейчас мы практически полностью переходим на технологию GPON, a наша WiMAX инфраструктура будет играть больше вспомогательную роль при предоставлении интернета.
- Как удалось Ucom, которая является молодой армянской компанией, начать сотрудничество с такой корпорацией, как Ericsson?
- Реализация совместного проекта с Ericsson и предоставление новых услуг является результатом переговоров, длившихся около года, в ходе которых нам удалось убедить менеджеров шведской компании, что на армянском рынке существует довольно большой спрос на подобные услуги, и мы можем должным образом представлять и предоставлять решения Ericsson в Армении.
Примечателен тот факт, что данное технологическое решение Ericsson, когда по технологии GPON в едином пакете предоставляются услуги IP-телевидения, фиксированной телефонии и интернета, беспрецедентно не только в регионе, но и во всем мире. После Армении Ericsson начала внедрять подобные решения в Китае, а сейчас уже и в Грузии.