22:54 | 10.10.09 | Հարցազրույցներ | 10784
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Digitec Expo-ում Ucom ընկերության տաղավարում տեղեկացանք, որ ընկերություն սկսում է IP-հեռուստատեսության փորձարկումները Երեւանի փոքր կենտրոնում: Ե՞րբ է Ucom-ը սկսելու տրամադրել իր ծառայությունները Երեւանի կենտրոնում եւ մյուս համայնքներում:
- Այո, այժմ Երեւանի փոքր կենտրոնում մենք փորձարկում ենք մեր ծառայությունները եւ նախատեսում ենք նոյեմբերի կեսերից դրանք հասանելի դարձնել բնակչությանը: Միասնական փաթեթով IP-հեռուստատեսություն, ինտերնետ կապ եւ ֆիքսված հեռախոսակապ նոյեմբերից կարող են ստանալ Երեւանի Կենտրոն համայնքի բոլոր բնակիչները:
Արդեն ավարտվել է Երեւանի կենտրոնում մեր ենթակառուցվածքի ներդրման աշխատանքների հիմնական մասը: Ենթակառուցվածքը հիմնված է Ericsson-ի կողմից տրամադրվող օպտիկամանրաթելային հասանելիության ամենաժամանակակից գիգաբիտային պասիվ օպտիկական ցանցի (Gigabit Passive Optical Network – GPON) տեխնոլոգիայի վրա:
Նախատեսում ենք մինչեւ 2010թ. վերջը տրամադրել մեր ծառայությունները Երեւանի ամբողջ տարածքում: Ընկերության նպատակներից է նաեւ տարածել IP-հեռուստատեսության ծառայությունը նաեւ հանրապետության մյուս քաղաքներում, սակայն այդ մասին հնարավոր կլինի խոսել հաջորդ տարվա ապրիլից, երբ մենք կունենանք անհրաժեշտ շուկայական հետազոտությունների արդյունքները եւ կհասկանանք, թե ի՞նչ ծավալի ներդրումներ են պահանջվում այդ նպատակն իրագործելու համար:
- Ինչո՞վ է առաջնորդվում Ucom-ն իր ցանցը կառուցելիս:
- Մենք Երեւանում անցկացրել ենք շուկայական հետազոտություն, որը ցույց տվեց, որ IPTV-ի պահանջարկը մայրաքաղաքում բավականին մեծ է: Հարցումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ բարձր հստակությամբ հեռուստատեսություն (HDTV) դիտում է երեւանցիների ընդամենը 5%-ը:
- Քանի՞ հայկական ու միջազգային հեռուսաալիք դիտելու հնարավորություն է ստանում ձեր բաժանորդն ու ինչպիսի՞ առավելություններ ունի նա` մալուխային հեռուստատեսության բաժանորդների նկատմամբ:
- IP հեռուստատեսության բաժանորդները հնարավորություն կունենան դիտել շուրջ 80 բարձր վարկանիշ ունեցող ալիքներ, այդ թվում` 10 հայկական ալիք: Մալուխայինհեռուստատեսային ծառայություններն առաջարկում են միայն որոշակի հեռուստաալիքների դիտում: Ucom-ն առաջարկում է մի շարք ունիկալ ծառայություններ` ներառյալ ֆիլմերի օնլայն տեսավարձույթ, ցանկացած ալիքի դիտումը ժամանակավորապես դադար տալու /pause/, ընթացիկ հաղորդումը սկզբից դիտելու եւ այլ գրավիչ հնարավորություններ:
- Ինչպիսի՞ սակագնային պլաններ են նախատեսվում:
- Ծառայությունների մանրամասն սակագնային պլանները հրապարակված կլինեն, երբ ծառայությունները հասանելի լինեն բաժանորդագրման համար: Ընհանուր առմամբ, պատկերը հետեւյալն է. մենք տրամադրելու ենք ինչպես ծառայությունների միասնական փաթեթ, որը կընդգրկի IPTV, ֆիքսված հեռախոսակապ եւ ինտերնետ, այնպես էլ առանձին փաթեթներ:
Առանձին IPTV-ի եւ ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայությունների ամսական միասնական սակագինը կազմելու է 8500 դրամ, ինտերնետ կապի սակագինը սկսվելու է 8000 դրամից: Այն դեպքում, եթե բաժանորդը ցանկանա օգտվել մեր ծառայությունների ամբողջական փաթեթից, միացման վճարը կսկսվի 15 000 դրամից, իսկ ամսական սակագներում կգործի զեղչ: Որեւէ առանձին ծառայությունից օգտվելու դեպքում միացման վճարը կլինի ավելի բարձր:
Առանձին սակագներ կգործեն նաեւ “Վիդեո պատվերով” (Video on demand) ծառայության համար, երբ հաճախորդն ինքն է պատվիրում եւ դիտում իր նախընտրած ֆիլմը:
- Ucom-ը հիմնադրման օրվանից զբաղվել է WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ-կապի մատակարարմամբ: Շարունակելու՞ է արդյոք ընկերությունը այս տեխնոլոգիայով ծառայությունների մատուցումը, թե լիովին անցնելու է GPON տեխնոլոգիայի:
- Այո, հիմնադրվելով 2007 թվականին, Ucom ընկերությունը մատուցում էր WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ ծառայություններ առավելապես կորպորատիվ հաճախորդներին: Այժմ մենք գրեթե լիովին անցնում ենք GPON տեխնոլոգիային, իսկ մեր WiMAX ենթակառուցվածքը ավելի շատ կրելու է օժանդակ դեր` ինտերնետ մատուցելիս:
- Ինչպե՞ս հաջողվեց Ucom-ին, որը երիտասարդ հայկական ընկերություն է, համագործակցություն ծավալել Ericsson-ի պես կորպորացիայի հետ:
- Ericsson-ի հետ համատեղ նախագծի իրականացումը եւ նոր ծառայությունների մատուցումը մոտ մեկ տարի տեւած բանակցությունների արդյունք է, որոնց ընթացքում մեզ հաջողվեց ցույց տալ շվեդական ընկերության մենեջերներին, որ Հայաստանյան շուկայում գոյություն ունի նման ծառայությունների բավականին մեծ պահանջարկ եւ մենք կարող ենք պատշաճ կերպով ներկայացնել եւ մատուցել Հայաստանում Ericsson-ի լուծումները:
Հատկանշական է այն, որ Ericsson ընկերության այս լուծումը, երբ միասնական լուծմամբ GPON տեխնոլոգիայով տրամադրվում է IP-հեռուստատեսություն, ֆիքսված հեռախոսակապ եւ ինտերնետ, առաջինն է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհում:

22:54 | 10.10.09 | Interviews | 10919
Interview of Chief Executive Officer of “Ucom” Company Hayk Yesayan to Mediamax Agency and Itel.am portal
- In “Ucom” Company’s pavilion at DigiTec Expo exhibition people were informed that the company is starting IP Television testing in the smaller center of Yerevan. When will the company start providing its services in the center of Yerevan and other communities?
- Yes, at present we are in the process of testing our services in the smaller center of Yerevan and we intend to start providing services since mid-November. IP Television, internet and landline connection in a single package will be available for all residents of Yerevan Kentron community since November.
The main part of works on implementing our infrastructure in the center of Yerevan is already concluded. The infrastructure is based on the most advanced technology of fiber-optic access called Gigabit Passive Optical Network (GPON), which is supplied by Ericsson Company.
By the end of 2010, we intend to start provision of services in the entire territory of Yerevan. The company has also a goal of providing services in other towns of the republic, but we will be able to talk about it only since April, 2010, when we have the results of the necessary market research and know the volume of investments necessary for achieving this goal.
- What is “Ucom” guided by while building its network?
- We have held market research in Yerevan, which showed that the demand for IPTV in the capital city is quite high. The results of the surveys show that only 5% of Yerevan residents watch high-definition television (HDTV).
- How many Armenian and international TV channels will be available for your subscribers and what advantages will they have as compared to the subscribers of cable television?
- Subscribers of IP Television can watch about 80 channels with high ratings, 10 of which are Armenian. The services of cable television offer watching only certain particular channels. However, “Ucom” offers a number of unique services, including video rent of movies in online mode, pause function while watching any channel, the opportunity to watch the current program from the beginning, etc.
- What tariff plans does the company offer?
- Detailed tariff plans will be made public, when our services become available for subscribers. In general, the picture is the following: we will provide both a single package of services, including IPTV, landline connection and internet, and individual services.
The single monthly tariff for IPTV and landline connection will make 8500 AMD: the tariff for internet connection will start from 8000 AMD. If the subscriber wants to use the full package of our services, the connection fee will start from 15 000 AMD, and discount will be provided in monthly tariffs. While using any individual service, the connection fee will be higher.
Individual tariffs will be for “Video on demand” services, when the subscriber orders the movie he/she wants to watch.
- From the day of its establishment, “Ucom” has been dealing with provision of internet connection basing on WiMAX technology. Will the company continue provision of services by this technology or will it make a full transition to GPON technology?
- Yes, “Ucom” Company, founded in 2007, has been providing internet services basing on WiMAX technology mainly to corporate customers. Now we practically make a full transition to GPON technology and our WiMAX infrastructure will play a more auxiliary role in providing internet.
- How did “Ucom”, being a young Armenian company, manage to start cooperation with a corporation, such as Ericsson?
- Realization of a joint project with Ericsson and provision of new services is a result if talks, which lasted for about a year. During the negotiations we managed to convince managers of the Swedish company that there is quite volume demand in the Armenian market for such services and that we can properly present and provide Ericsson solutions in Armenia.
Notable is the fact that the given technologic solution of Ericsson, when services of IP Television, landline telephony and internet are provided in a single package by GPON technology, is unprecedented not only for the region, but also for the entire world. After Armenia, Ericsson started implementing such solutions in China and now already in Georgia as well.