10:00 | 15.12.09 | Նորություններ | 4400
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի ներկայացուցիչները կմասնակցեն ֆորումին, որում կհիմնադրվի ԱՊՀ երկրների Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային նորարարական կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ֆորումը կկայանա դեկտեմբերի 17-ին Դուբնայում:
ԱՊՀ երկրների Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային նորարարական կենտրոնը կձեւավորվի Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի հիմքի վրա` Դուբնայում գործող հատուկ տնտեսական գոտու առավելությունների կիրառմամբ:
Ֆորումի աշխատանքներին կմասնակցեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը եւ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
ՙԿենտրոնի նպատակը գիտահետազոտական համագործակցության նոր գործիքների ստեղծումն է, համատեղ մուտքը միջազգային մրցակից շուկաներ, ԱՊՀ երկրներում նորարարական զարգացման մեջ առավելությունների հասնելը, ինչպես նաեւ համատեղ գործողությունների կազմակերպումը նորարարությունների ոլորտում՚,- ՙՌոսսիյսկայա գազետա՚ թերթին ասել է Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանը: Նա նշել է, որ բացի գիտական աշխատանքից, կենտրոնը զբաղվելու է նաեւ գիտական արդյունքների առեւտրականացմամբ միջուկային ֆիզիկայի եւ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում:
Դեկտեմբերի 17-ին ստորագրվելու են ոչ միայն հիմնադրման փաստաթղթերը եւ ընտրվելու են ղեկավար մարմինները, այլեւ ստեղծվելու է ղեկավարող ընկերություն, որը զբաղվելու է նախագծերի առեւտրականացմամբ:

10:00 | 15.12.09 | Новости | 4421
Ереван /Медиамакс/. Представители Армении примут участие в форуме, который учредит Международный инновационный центр нанотехнологий стран СНГ.
Как сообщает агентство Медиамакс, форум пройдет 17 декабря в Дубне.
Международный инновационный центр нанотехнологий стран СНГ будет сформирован на базе Объединенного института ядерных исследований с использованием преимуществ особой экономической зоны, которая действует в Дубне.
В работе форума примут участие министр экономики Армении Нерсес Ерицян и президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян.
«Цель центра - создание новых инструментов научно-инновационного сотрудничества, совместный выход на мировые конкурентные рынки, достижение превосходства в инновационном развитии в странах СНГ, а также организация совместных действий в сфере инноваций», - сказал «Российской газете» директор Объединенного института ядерных исследований, академик Алексей Сисакян. Он отметил, что помимо чисто научной работы центр будет заниматься коммерциализацией научных результатов в сфере ядерной физики и нанотехнологий.
17 декабря будут подписаны не только учредительные документы и выбраны руководящие органы, но и будет создана управляющая компания, которая займется коммерциализацией проектов.