10:00 | 15.12.09 | Նորություններ | 4400
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի ներկայացուցիչները կմասնակցեն ֆորումին, որում կհիմնադրվի ԱՊՀ երկրների Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային նորարարական կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ֆորումը կկայանա դեկտեմբերի 17-ին Դուբնայում:
ԱՊՀ երկրների Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային նորարարական կենտրոնը կձեւավորվի Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի հիմքի վրա` Դուբնայում գործող հատուկ տնտեսական գոտու առավելությունների կիրառմամբ:
Ֆորումի աշխատանքներին կմասնակցեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը եւ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
ՙԿենտրոնի նպատակը գիտահետազոտական համագործակցության նոր գործիքների ստեղծումն է, համատեղ մուտքը միջազգային մրցակից շուկաներ, ԱՊՀ երկրներում նորարարական զարգացման մեջ առավելությունների հասնելը, ինչպես նաեւ համատեղ գործողությունների կազմակերպումը նորարարությունների ոլորտում՚,- ՙՌոսսիյսկայա գազետա՚ թերթին ասել է Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանը: Նա նշել է, որ բացի գիտական աշխատանքից, կենտրոնը զբաղվելու է նաեւ գիտական արդյունքների առեւտրականացմամբ միջուկային ֆիզիկայի եւ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում:
Դեկտեմբերի 17-ին ստորագրվելու են ոչ միայն հիմնադրման փաստաթղթերը եւ ընտրվելու են ղեկավար մարմինները, այլեւ ստեղծվելու է ղեկավարող ընկերություն, որը զբաղվելու է նախագծերի առեւտրականացմամբ:

10:00 | 15.12.09 | News | 4401
Yerevan /Mediamax/. Armenian representatives of will participate in the forum, which will found the International Innovative Center of Nanotechnologies of CIS counties.
Mediamax reports hat the forum will take place in Dubna on December 17.
The International Innovative Center of Nanotechnologies of CIS counties will be formed on the basis of the Joint Institute for Nuclear Research with the use of advantages of the special economic zone, which functions in Dubna.
Armenian Minister of Economy Nerses Yeritsyan and the President of the National Academy of Sciences of Armenia Radik Martirosyan will participate in the work of the forum.
“The Center aims at creating new tools of scientific-research cooperation, joint entry to world competitive markets, achievement of superiority in innovative development in CIS countries, as well as organization of joint actions in the sphere of innovations”, Director of the Joint Institute for Nuclear Research, Academician Aleksey Sisakyan told “Rossiyskaya Gazeta” newspaper. He noted that besides purely scientific work, the center will deal with commercialization of scientific results in the sphere of nuclear physics and nanotechnologies.
On December 17, besides signing the founding documents and choosing the managing bodies, they will also set up the managing company, which will deal with commercialization of projects.