09:20 | 25.01.10 | Նորություններ | 4747
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է հստակ սահմանազատել մեծածախ եւ մանրածախ ինտերնետի շուկաները:
Այդ մասին է Սամվել Արաբաջյանը հայտարարել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում` մեկնաբանելով մանրածախ ինտերնետի սակագների առաջիկա իջեցման վերաբերյալ ակնկալիքները:
ՀԾԿՀ անդամը հիշեցրել է, որ ՀՀ ինտերնետային կապի մեծածախ շուկայում առկա են երեք դերակատարներ` «ԱրմենՏել»-ը (Beeline ապրանքանիշ), FiberNet Communications-ը եւ GNC Alfa-ն, որոնցից առաջին երկուսը ՀԾԿՀ կողմից ճանաչվել են որպես շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող, իսկ երրորդ ընկերությունը շուկայում հայտնվել է համեմատաբար վերջերս:
«Մեր շուկայի սահմանափակության լույսի ներքո կարգավորողը պարտավոր էր արձագանքել մեծածախ ինտերնետի շուկայում գնային իրավիճակին, եւ 2009թ. վերջում որոշում ընդունեց մեծածախ ինտերնետի գները մոտավորապես 9 անգամ իջեցնելու վերաբերյալ»,- ասել է Սամվել Արաբաջյանը:
Միաժամանակ, նրա խոսքերով, տնտեսական տեսանկյունից սխալ է գնահատել ինտերնետ պրովայդերների ընդհանուր բիզնեսը մեկ բաղադրիչի հիման վրա:
«Պետք չէ պրովայդերներից սպասել անհապաղ արձագանք միջազգային IP-թրաֆիքի գների իջեցմանը, քանի որ մանրածախ ինտերնետի գնագոյացման մեջ IP-թրաֆիքի մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 15-20%»,- նկատել է ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը:
Սամվել Արաբաջյանը հիշեցրել է նաեւ ընկերությունների կողմից բաժանորդներին տարբեր մոդեմների անվճար տրամադրման մասին, որոնց արժեքի սուբսիդավորումը հնարավոր է դարձել մեծածախ ինտերնետի գների տարբերության շնորհիվ:
«Այդպիսով ընկերությունները ներդրումներն ուղղում են ենթակառուցվածքի զարգացմանը, երկրի բնակչության համար ինտերնետային ծառայությունների մատչելիության, ինչպես նաեւ բաժանորդային բազայի ապահովմանը»,- նշել է ՀԾԿՀ անդամը:
Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ հանձնաժողովը հետեւելու է ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկային` խոշոր դերակատարների կողմից հնարավոր դեմպինգի կանխման նպատակով, ինչը կարող է հանգեցնել միջին ընկերությունների ներդրումների ետհոսքին:
Նա ընդգծել է, որ հանձնաժողովը կատարում է շուկայի մշտական մոնիթորինգ եւ վերահսկում է իրավիճակը, եւ «հանձնաժողովի հասցեին քննադատությունները կասկածամիտ մասնագետների կողմից, ովքեր ինտերնետային ծառայությունների տեսակները չեն տարբերում ընկերությունների ապրանքանիշից, անարդար է»:
Խոսելով ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայի զարգացան միտումների մասին` Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ 2010թ. ընթացքում սպասվում է միջազգային թրաֆիքի սպառման կրկնակի աճ, ինչը կհանգեցնի ՀՀ սահմանին ինտերնետ-թրաֆիքի ինքնարժեքի նվազեցմանը:

09:20 | 25.01.10 | Новости | 4854
КРОУ будет следить за рынком интернет-услуг Армении для предотвращения возможного демпинга со стороны крупных игроков
Ереван /Медиамакс/. Член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян заявил, что необходимо провести четкое разграничение между рынками оптового и розничного интернета.
Об этом Самвел Арабаджаян заявил в интервью агентству Медиамакс, комментируя ожидания о скором снижении розничных тарифов.
Член КРОУ напомнил, что на оптовом рынке интернет-связи Армении есть три игрока - «АрменТел» (торговая марка Beeline), FiberNet Communications и GNC Alfa, причем первые две признаны занимающими доминирующее положение на рынке, а третья  появилась на рынке сравнительно недавно.
«Ввиду ограниченности нашего рынка, регулятор был обязан отреагировать на ситуацию цен на рынке оптового интернета, и в конце 2009 года принял решение о снижении тарифов на оптовый интернет примерно в 9 раз», - сказал Самвел Арабаджян.
В то же время, по его словам, с экономической точки зрения неправильно оценивать весь бизнес интернет-провайдеров  на основе одного компонента.
«Ожидать от провайдеров незамедлительной реакции на снижение цен международного IP-трафика нецелесообразно, так как в ценообразовании розничного интернета доля IP-трафика составляет всего 15-20 %», - заметил представитель КРОУ.
Самвел  Арабаджян напомнил о бесплатном предоставлении различных модемов абонентам со стороны компаний, субсидирование стоимости которых стало возможным благодаря разнице цен на оптовый интернет.
«Этим компании направляют свои инвестиции на развитие инфраструктуры, обеспечение доступности интернет-услуги для населения страны и расширение собственной абонентской базы», - отметил член КРОУ.
Самвел Арабаджян сказал, что комиссия будет следить за рынком интернет-услуг для предотвращения возможной демпинговой политики со стороны крупных игроков, которая может привести к прекращению инвестиций средних компаний.
Он также подчеркнул, что комиссия ведет постоянный мониторинг рынка и контролирует ситуацию, и «критика в адрес комиссии со стороны сомнительных специалистов не отличающих виды интернет-услуг от брендов компаний, несправедлива».
Говоря о тенденциях развития рынка интернет-услуг Армении, Самвел Арабаджян сказал, что в течении 2010 года ожидается рост потребления международного трафика в 2 раза, что приведет к снижению себестоимости интернет-трафика на границах Армении.