13:32 | 22.04.10 | Նորություններ | 3747
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրում կայացել է Արեւմտյան Հայաստանից բերված 95 տնկիների տնկման հանդիսավոր արարողությունը` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, միջոցառումը կայացել է VivaCell-MTS-ի, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի կողմից կազմակերպված «Կանաչ սերունդ» արշավի շրջանակներում: VivaCell-MTS ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ միջոցառումը պարունակում է երկու հայկական հողերի` ժամանակակից Հայաստանի եւ նրա, որը մենք անվանում ենք «Էրգիր», վերմիավորման խորհրդանիշը:
FPWC հիմնադրամի երեւանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանն ասել է. «Ծիծեռնակաբերդը սուրբ վայր է, որտեղ մենք ամեն անգամ հիշում ենք մեր անցյալը եւ վերադառնում ենք մեր ժողովրդի արմատներին»:
Ծառատունկին մասնակցել են ՀՀ մշակութային եւ քաղաքական գործիչներ, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ձեռնարկատերեր:
Այսօր կայացել է նաեւ մասնավոր հավաքածուներից 23 անուն արժեքավոր գրքերը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանին նվիրելու արարողությունը: Գրքերը ձեռք են բերվել ԱՄՆ-ում FPWC-ի եւ VivaCell-MTS-ի համատեղ ջանքերով:

Гендиректор компании VivaCell-MTS Ральф Йирикян
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» состоялась посадка привезенных из Западной Армении 95 саженцев - в память о жертвах Геноцида армян.
Как сообщает Медиамакс, мероприятие состоялось в рамках кампании «Зеленое поколение», организованной компанией VivaCell-MTS и Фондом защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC). Гендиректор компании VivaCell-MTS Ральф Йирикян сказал, что мероприятие несет в себе символ воссоединения двух армянских земель - современной Армении, и той, которую мы называем Еркир».
Директор ереванского филиала фонда FPWC Рубен Хачатрян сказал: «Цицернакаберд -священное место, где мы каждый раз вспоминаем свое прошлое и возвращаемся к корням нашего народа».
В посадке саженцев приняли участие деятели искусства Армении, политики, представители дипломатических миссий, предприниматели.
Сегодня также состоялась церемония вручения 23-х редких книг из частных коллекций, «Золотому фонду» библиотеки Музея-института Геноцида армян. Книги были приобретены в США совместными усилиями FPWC и VivaCell-MTS.