14:03 | 12.05.10 | Նորություններ | 3972
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր դադարեցրել է ձայնային ծառայություններ մատուցող 6 ընկերությունների արտոնագրերը:
Ինչպես այսօր կայացած նիստում հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, արտոնագրերի գործողությունը դադարեցվել է պետական եւ լիցենզիոն տուրքերը չվճարելու պատճառով:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները նիստում հայտարարել են, որ ձայնային ծառայությունների մատուցումը «վնասաբեր բիզնես» է դարձել, քանի որ հեռախոսային խոշոր օպերատորները, մասնավորապես, Beeline-ը, «ճնշում են փոքրերին»: ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը նշել է, որ հեռախոսային խոշոր օպերատորները մեծ ներդրումներ են կատարել ենթակառուցվածքների զարգացման համար, եւ դա նրանց թույլ է տալիս մրցունակ լինել: Նա փոքր ընկերություններին կոչ է արել հետեւել VoIP-ծառայության զարգացման համաշխարհային փորձին եւ ընթանալ խոշորացման ուղով:

14:03 | 12.05.10 | Новости | 4075
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении приостановила сегодня лицензии 6 компаний, предоставляющих голосовые услуги.
Как сообщил сегодня на заседании КРОУ начальник телекоммуникационного управления Геворг Геворгян, действие лицензий приостанавливается из-за неуплаты государственной и лицензионной пошлин.
Представители компаний заявили на заседании, что предоставление голосовых услуг стало «убыточным бизнесом», так как крупные телефонные операторы, в частности, Beeline, «подавляют мелких». Член КРОУ Самвел Арабаджян отметил, что крупные телефонные операторы сделали большие инвестиции для развития инфраструктур, и это позволяет им быть конкурентоспособными. Он призвал небольшие компании последовать мировой практике развития VoIP-услуг и пойти по пути укрупнения.